Reklama
Testy

Volkswagen Multivan do zásuvky vás zahrne komfortem. Trápí ho ale vysoká hmotnost

S novým plug-inem lze jezdit třeba celý týden na elektřinu. Nabije se výkonem až 50 kW
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Volkswagen Multivan dostal pod kapotu novou generaci plug-in hybridního pohonu. Ta slibuje ještě delší dojezd na elektřinu a také možnost připojení k rychlým DC nabíječkám. Přináší tak možnost doplnit energii i na dlouhé cestě, třeba k moři. Že se to právě u tohoto typu auta hodí, to je naprosto zřejmé. I proto jsme ho podrobili redakčnímu testu.

Luxusní a stěhovavý

Multivan sedmé generace jsme měli v našich testech už mnohokrát. Zkoušeli jsme ho hned několikrát s klasickým naftovým čtyřválcem 2.0 TDI i výkonným, ale poněkud žíznivějším benzinovým motorem 2.0 TSI. Vyrazili jsme s ním do Dolomit i do přírody s jeho variantou California. Na dřívější testy Multivanu odkazuje box nad tímto odstavcem, kam vás také odkážeme za podrobnostmi.

Dnes se chceme přímo věnovat pohonu a našemu měření. Přesto si pojďme vůz krátce představit. K testu dorazila prodloužená verze Long, která na délku měří 5173 mm. V černém laku dozdobeném stříbrnou linkou uprostřed karoserie poutala docela pozornost, jakoby měla na palubě převážet nějakou VIP klientelu. Tomu ostatně odpovídala i výbava. Elektricky posuvné dveře, stolek, kožená sedadla. A že šlo o kvalitní kůži, to dokládala i její vůně, kterou jsme pak chvíli měli i v dlaních poté, co jsme pustili ruce z volantu.

Multivan je neskutečně variabilní. Už jen díky tomu, že je vybaven individuálními sedadly. Auto v uspořádání 2+2+3 jsme tak pro naše potřeby změnili na 2+2+2 a prázdnou uličku uprostřed využili na převoz nových matrací, které jsme potřebovali na chalupu. Takhle můžete doma nechat všechna sedadla z druhé a třetí řady včetně posuvného odkládacího stolku a proměnit luxusní Multivan na neméně luxusní dodávku. Jasně, asi s ním nebudete převážet haraburdí na sběrný dvůr, ale odstěhovat kamarádovi byt na pár otočení problém nebude.

Volkswagen Multivan eHybrid: Technická data

Motor: 1.5 TSI + el.motor
Převodovka: 6st aut.
Max. výkon: 180 kW
Zrychlení 0-100 km/h: neudává
Spotřeba: 0,8 l/100 km
Délka: 5173 mm
Základní cena: 1 614 900 Kč

Další technické údaje ZDE.

Tři metráky navíc

Velké auto, do kterého může nasednout sedm lidí se svými zavazadly, musí mít výkonný a úsporný motor zároveň. Upřímně jsme zatím byli nejvíc nadšeni z dieselu 2.0 TDI, který má k dispozici 110 kW a dokázal nás v sedmi lidech i s lyžařským vybavením odvézt na hory za 7,4 litru nafty na 100 km. Máme chtít něco jiného?

O tom se nás snaží přesvědčit verze eHybrid, která je vybavena novou generací plug-in hybridního systému. Tomu jsme se samostatně věnovali v tomto článku. Systém kombinuje zážehový čtyřválec 1.5 TSI Evo s elektromotorem, dohromady dává k dispozici výkon 180 kW. Je ale potřeba počítat s tím, že je o něco těžší než třeba zmiňovaný diesel. Testované auto váží 2328 kg, tedy o 338 kg víc! Má ale baterii s téměř 20kWh kapacitou, takže slibuje velmi dobrý dojezd čistě na elektřinu. A také už zmiňované rychlé nabíjení přes DC.

Hybridní soustrojí pracuje promyšleně a uživatelsky je velmi přívětivé. Vlastně jen můžete přepínat mezi čistým EV a hybridním režimem. Nebo na to také můžete klidně zapomenout a prostě jezdit. Auto si samo vybere, jak se bude chovat a z naší zkušenosti to dělá intuitivně a bez větších komplikací. Často si ani přechodu mezi pohony nevšimnete. Jediné, na co je potřeba si trochu déle zvykat, je brzdění. Jak to u podobných typů aut bývá, chod pedálu je ovlivněn tím, jestli právě dochází k rekuperaci, nebo se už opravdu destičky zakusují do kotoučů. Přechod je pod nohou cítit a někdy se vám může zdát, že brzda nezabrala tolik, jak jste čekali. Tento divný pocit ale brzy odezní.

DC se nevyplatí, ale funguje dobře

Pokud necháte systém dělat si co chce a budete se pohybovat hlavně po městě a okreskách, můžete reálně dosáhnout na zhruba 70 kilometrů provozu čistě na elektřinu. V takovém případě je opravdu možné Multivan eHybrid používat přes týden jako auto pro dojíždění do práce a nespotřebovat při tom ani litr paliva. Systém vždy startuje na elektřinu a spalovací motor spíná až při prudké akceleraci. Elektricky lze jet i dálniční rychlostí, tam už je ale efektivita poněkud nižší a dojezd se rapidně zkracuje. Dojet třeba z Příbrami do Prahy jen elektricky by bylo spíš výsledkem umu řidiče, než běžnou záležitostí.

Když byste vyrazili s plug-in hybridním autem na dlouhou cestu třeba do Chorvatska ještě před pár lety, vyplýtvali byste si pár desítek elektrických kilometrů na začátku a pak už jen vezli zbytečná kila navíc. Jasně, některé systémy umožnily dobití rekuperací během jízdy dokonce do plného stavu, ale to zase zvýšilo spotřebu. Teď je tu nová možnost. Zastavit se při cestě třeba na oběd tam, kde mají alespoň 50kW DC nabíječku a doplnit si energii.

My jsme to vyzkoušeli a byli mile překvapeni výsledkem. Multivan sice nedosáhl na deklarovaných 50 kW, ale začal na 45 a až do poloviny baterie se držel nad čtyřicítkou. Pak začal výkon pomalu klesat. Každopádně předvedl pěknou křivku, přičemž na nabíječce jsme strávili zhruba půl hodiny, než jsme doplnili energii z nuly na 80 procent.

Otázka je, zda se to vyplatí, k čemuž stačí jednoduché počty. Mutlivan slibuje na 80 procent baterie dojezd 50 kilometrů. Na to jsme potřebovali nabít 18 kWh, přičemž ČEZ, u nějž jsme dobíjeli, si účtuje v prostředním tarifu 11 Kč za kWh. Nabíjení tedy stálo 198 Kč, jeden ujetý kilometr 3,96 Kč. Tolik bychom aktuálně zaplatili za naftu u vozu, který by konzumoval 11,5 litru na 100 km. Takže v tomto ohledu to úplně výhodné není. Ale kdybyste měli nějaký lepší tarif...

Jako vždy u plug-inu velmi záleží, jak budete jezdit. My jsme s ním měli takový běžný týden, ujeli jsme celkem 400 kilometrů, dvakrát jsme vyprázdnili baterii a nakonec skončili se spotřebou 7,2 litru benzinu na 100 km. To je o dvě deci méně než s dieselem.

Namřený výkon nabíjení z DC (50 kW)

Stav baterie Nabíjecí výkon
0 % 45 kW
10 % 46 kW
20 % 42 kW
30 % 42 kW
40 % 41 kW
50 % 40 kW
60 % 35 kW
70 % 31 kW
80 % 26 kW
Zdroj: Autosalon

Pohodlí na prvním místě

Výhodou plug-in je nicméně vyšší výkon. A i přes pořádný nárůst hmotnosti jede Multivan eHybrid výrazně svižněji než dieselová verze. Točivý moment z elektromotoru prostě autu dodává švih. Tichý provoz zase zvyšuje pohodlí na palubě. To už je ostatně na velmi vysoké úrovni. Jízda Multivanem je taková vláčná a klidná, bude vás konejšit, ať už sedíte na jakémkoliv místě ve voze. Oproti ostatním testovaným motorizacím jsme si ale při cestování všimli toho, že tlumiče se přece jen víc nadřou s výrazně těžším vozem. Proto jsme na hrubých nerovnostech zaznamenali několik tvrdších otřesů, na které si z minulosti nepamatujeme.

A jak je na tom Multivan eHybrid s cenou? V případě testované varianty Long vyjde na 1 614 900 korun v základní verzi, což je o 372 tisíc korun víc než diesel. Je tedy otázka, zda se vyplatí i z tohoto hlediska. Pokud budete dobíjet doma, pak jde bezesporu o rozumnou volbu, protože je možné s ním jezdit hodě dlouho bez natankování. Lidově řečeno hlavně kolem komína. Na dlouhé cestě už tak výhodný není, navíc ještě počítejte s tím, že má menší nádrž. Místo 60 jen 45 litrů, což dost zkracuje dojezd, i když máte zrovna při ruce plně nabitou baterii. Také musíte vystačit s nižším zatížením (jen 622 kg). Chápeme ale i to, že řada budoucích majitelů se pro eHybrid rozhodne čistě z přesvědčení. A i to je přijatelný argument.

Kompletní ceník Volkswagenu Multivan Long najdete v našem katalogu. Pokud vám stačí kratší verze, podívejte se sem. Multivan jsme také srovnali s jeho konkurenty. Zajímalo nás, jak si stojí proti hybridnímu modelu Hyundai Staria nebo naftové Toyotě Proace Verso L2, kterou jsme měli nedávno také v testu. Výsledek najdete v našem porovnávači.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Skoro 100 km na elektřinu a pohon všech kol. Volkswagen Multivan dostal nový plug-in hybrid

Motor nabízí hospodárný provoz. Auto je už možné konfigurovat a objednávat. Známe ceny
23.12.2024 10:00
|
2
Reklama

Toyota zlevňuje rodinné vozy až o 400 tisíc korun. Cenami pokořuje Octavii i Multivan

Změny u automobilky zaznamenaly vozy napříč kategoriemi. Mezi nimi je i oblíbená Corolla
03.05.2024 12:05
|
4
Reklama

Je lepší Volkswagen Multivan s naftou, nebo jako hybrid do zásuvky? Zkusili jsme oba najednou

Každý vůz je určen pro jiné řidiče. Jeden je připraven na dlouhé cesty, další udělá radost ve městě
10.10.2023 18:07
|
5

Dodávka za cenu tří Multivanů je oficiálně v Česku. Vzadu může mít kinosál i sedadla z letadla

Nový Lexus LM cílí na VIP klientelu, hotely i bohaté rodiny. Kupředu ho žene výhradně hybrid
12.09.2023 16:10
|
0

Češi umí opravovat výmoly na silnicích pomocí mikrovln. Zabere to půl hodiny, vydrží roky

Zahlazovat díry je možné celoročně a trvanlivě. Firma už expanduje i na americký trh
02.04.2025 15:59
|
2

Týden v autech: V Rakousku končí stovka na dálnici, zákaz řízení bude platit všude v EU

Čerpací stanice palivo E5 nechtějí, i když by ho mohly mít. Řídili jsme novou Dacii Bigster
30.03.2025 10:07
|
4
Reklama

Příchod čínských SUV ohlásil velký večírek. Omoda a Jaecoo od teď líčí na české řidiče

Omoda začíná na 700, Jaecoo na 750 tisících korun. Zaujmou vzhledem, výkonem už tolik ne
28.03.2025 12:00
|
1

Dacia Bigster je nejlépe jezdící model této značky. Překvapila i nečekaně nízkou spotřebou

Největší, ale i nejdražší vůz Dacie láká na prostorný interiér. I tady je ale cítit tlak na cenu
27.03.2025 12:00
|
2
Reklama
Autosalon TV