Náhradní díly už do tří dnů
Samotná jízda v autě jako je Dodge Challenger je splněným snem většiny nadšených motoristů. Jak je to ale s jeho vlastnictvím? Nadělá svému majiteli víc starostí než radosti? To jsme zjišťovali u mechanika autopůjčovny Carteon Jakuba Bálka, který veškeré tyto vozy servisuje. Začneme samozřejmě koupí přímo z Ameriky. „My máme vyzkoušený autobazar v Miami, kde pracuje náš známý. Vždy mu řekneme, co právě hledáme a on nám to sežene. Jde to ale také online, například přes aukce, jen kupujete tak trochu naslepo. Vždy je tedy lepší spojit se s někým přímo na místě,“ vysvětlil redakci Autosalon.tv Bálek.
Dodge Challenger, který jsme měli půjčený, vyjde na zhruba 900 tisíc korun. V USA však stojí polovinu, druhou polovinu pak stojí jeho dovoz do Česka. I tak se to ale prý vyplatí. „Nejdražší je doprava, ta stojí klidně to, co samotný vůz. V Česku pak musíte počítat ještě s náklady okolo 50 tisíc korun. Přibližně 20 tisíc zaplatíte za evropská světla, bez kterých auto nebude možné přihlásit a dalších 26 tisíc potom za technickou. Plus nějaký další poplatky kolem. Když se tohle všechno sečte, stále na tom ušetříme, jinak bychom to pochopitelně nedělali," dodal mechanik.
Dodání auta ze Spojených států podle Jakuba Bálka zabere dva až tři měsíce, záleží na rychlosti přepravy po USA, vytíženosti lodní přepravy, době proclení a následného transportu z Německa do Česka. Jak je to ale s náhradními díly? „Náhradní díly chodí rychle, do tří dnů je máme u nás v Praze a nejsou ani nijak drahé. Například kvalitní vrtané brzdy tam vyjdou na 20 tisíc korun. Základnější pak na 12 tisíc.“
A problém mechanik autopůjčovny nevidí ani ve spolehlivosti. „Dodge, kterého jste si půjčili, neměl za 60 tisíc kilometrů žádnou poruchu. Dělali jsme jen běžné servisní zákroky jako výměnu oleje, brzdových destiček a podobně.“ Na žádném z jejich aut se prý zatím nevyskytla jediná závada na motoru ani převodovce. Jediné, co se prý musí měnit, je zadní diferenciál, ten odchází po zhruba 200 tisících kilometrech.