Výkonnější než BMW M3 i osmiválcový Mustang
Ještě, než se vrhneme na jízdní dojmy a zážitky z Fordu Mustang Mach-E GT, pojďme se chvíli výjimečně bavit o číslech. Nejsilnější verze elektrického mustangu disponuje výkonem 358 kW, chcete-li 487 koní. Tím překonává sportovní legendy ze světa aut se spalovacími motory, jakými jsou třeba BMW M3 a M4 nebo svého sourozence s benzinovým pětilitrovým osmiválcem (460 koní). Naprosto brutální točivý moment 860 Nm je vyšší, než nabízí drtivá většina i těch nejsportovnějších automobilů.
V praxi to znamená, že kdykoli v reáliích českého provozu řidič šlápne na plyn, dostane se mu ohromující odpovědi v podobě hlavy připlácnuté do opěrky. Dokonce i v "šeptajícím" jízdním módu, což je označení pro ten nejvíce ekonomický a klidný, je potřeba přistupovat k plynovému pedálu s velkým citem. V rámci rallye pravidelnosti jsme se několikrát dostali do situace, že jsme měli jedno nebo více kol na šotolině, krajnici, nebo dokonce louce, a i po relativně něžném šlápnutí na plyn s plně aktivovaným stabilizačním systémem mustang divoce hodil zadkem.
Ano, zadkem. Auto sice disponuje dvěma elektromotory, přičemž každý pohání jednu nápravu, takže jde o pohon všech kol, ale většina točivého momentu se přenáší na zadní kola. To znamená velkou výhodu v prudkých zatáčkách. Při jejich průjezdu pod plynem se totiž auto i přes jeho obrovskou hmotnost dosahující téměř 2,5 tuny, nechová nedotáčivě, ale lehce přetáčivě, což působí dojmem jakési hbitosti a mrštnosti. "Jakési" tentokrát není plevelné slovo, protože psát u takového mastodonta o hbitosti a mrštnosti je to samé, jako by se podobně popisoval třeba nosorožec. Enormní hmotnost je neustále znát a je třeba s ní počítat, protože silně ovlivňuje ovládání auta.
Jezdili jsme na suchu, a i tak jsme s Mustangem Mach-E GT měli občas plné ruce práce. Na mokru, nebo dokonce na ledu a sněhu bude ovládání překoňovaného, supersilného a těžkého elektromobilu ještě náročnější. Zkušenému řidiči může přinést nadbytek koní a točivého momentu spolu s preferencí pohonu zadní nápravy spoustu příjemně adrenalinových a na hmotné elektrické kupé-SUV nečekaně sportovních momentů, ale tomu méně zkušenému lístek na odtahovku. Jde o auto, z něhož je nutné mít respekt a využívání jeho plného výkonového potenciálu vyžaduje značné řidičské zkušenosti.
Sportovní verze GT se od běžných verzí Mustangu Mach-E v mnohém liší. Designové speciality popisujeme v galerii, kterou naleznete pod tímto odstavcem, jiný je však například i podvozek. GT totiž standardně disponuje adaptivním odpružením MagneRide, které se vyznačuje elektromagnetickým řízením tuhosti tlumičů, jejichž nastavení se může měnit až tisíckrát během jediné sekundy. Jízda v Mustangu Mach-E GT je tak ještě o něco komfortnější než u běžných verzí, a zároveň se auto méně naklání a přikrčilo se o centimetr blíže k silnici. Speciální pro verzi GT jsou i devatenáctipalcové brzdové kotouče Brembo s červeně lakovanými třmeny. Auto brzdí velmi účinně, ale trochu kousavě, účinek se hůř dávkuje. Speciálně vyvinuté pneumatiky Pirelli (245/45 R20) na dvacetipalcová kola zajišťují lepší přilnavost k vozovce. A specialitou verze GT je i dodatkový čtvrtý jízdní režim Untamed Plus, který lze aktivovat pouze na uzavřených tratích mimo veřejné komunikace (v našem případě na letišti), což hlídá GPS modul v autě. Umožňuje ty nejsportovnější zážitky s omezenou stabilizací.