Škoda Elroq 85 vypadá a jezdí lépe než benzinový nebo naftový Karoq. Zima jí ale nesvědčí

Nový elektromobil Škoda Elroq jsme otestovali ve verzi s největším dojezdem označované 85. I přesto jsme v zimních podmínkách ujeli na jedno nabití nejčastěji jen mezi 300 až 350 km. Jízda v ní však byla velmi komfortní, dynamická a příjemná.
Místo až 581 km dojezdu maximálně čtyři stovky
Elroq je nejnovějším modelem Škodovky. Jde o rodinné SUV velikosti Karoqu, které ale nabízí výhradně elektrický pohon. Je postavený na stejné platformě jako větší Škoda Enyaq, využívá i velmi podobnou techniku. Téměř bez nadsázky se dá napsat, že Elroq je vlastně Enyaq hatchback. Zároveň se aktuálně jedná o nejlevnější elektromobil značky a s cenou od 799 900 korun i o jedno z nejdostupnějších rodinných elektrických SUV na českém trhu.
My jsme k prvnímu testu na českých silnicích zvolili aktuálně nejdražší variantu označovanou jako 85, která se prodává od 1 032 000 korun. Jde o Elroq s nejvyšší využitelnou kapacitou baterie (77 kWh, někdy se udává též kapacita 82 kWh), výkonem až 210 kW, pohonem zadních kol, a tedy nejdelším dojezdem na jedno nabití, který má podle technických údajů výrobce činit podle výbavy 542 až 581 km podle metodiky WLTP.
A právě rozdíl mezi slibovaným a reálným dojezdem se v zimních podmínkách a českém provozu ukázal jako největší nevýhoda testované Škody Elroq. Při mojí svižné jízdě se totiž spotřeba elektrického SUV pohybovala kolem 25 kWh na 100 kilometrů, což odpovídalo 300 až 350 ujetým kilometrům na plně nabitou baterii. Výrobce přitom udává u Škody Elroq 85 spotřebu 15,2 až 16,5 kWh, což mi připadalo jako naprosto nereálné číslo.
Když jsem se snažil jezdit s lehkou nohou a striktně podle předpisů, což bylo vzhledem k návykové dynamice auta velmi obtížné, dostal jsem se se spotřebou horko těžko pod 20 kWh na 100 km. To odpovídá přibližně čtyřem stovkám ujetých kilometrů. Nesměl jsem ale moc času trávit na dálnici, kde spotřeba pochopitelně výrazně vzrůstá.
Za vysokou konzumaci auta podle mne mohou zejména široké pneumatiky. Už základní varianta obouvá rozměr 235/55 R19, pro verzi Elroq 85 dokonce 255/50 R19 na zadních kolech. Námi testovanému autu slušela příplatková dvacetipalcová kola, v nabídce jsou dokonce kola o rozměru 21 palců se stejnou šířkou pneumatik. Takto obutá Škoda Elroq sice vypadá skvěle, výborně jezdí, ale podobně široké pneumatiky samozřejmě silně pracují proti nízké spotřebě.
Hezčí a modernější než Karoq
Jinak ale lze mít vůči Škodě Elroq jen velmi málo námitek. Vypadá mnohem lépe než Karoq zvenčí i zevnitř, nabídne prostornější interiér a velmi podobný poměr ceny a výbavy. Jen škoda menšího zavazadlového prostoru. Porovnali jsme ZDE nejlevnější Elroq s výkonově srovnatelným Karoqem a nejspíš budete překvapeni, jak malý cenový rozdíl mezi nimi aktuálně existuje.
Řidičova zóna působí moderně, vzdušně a elegantně. Zaujaly mne například červené bezpečnostní pásy, které interiér krásně rozjasnily. Taková blbost, řeknete si, ale ve finále alespoň na mě fungovala mnohem lépe než třeba třeba svítící lišty v nových BMW. Barva pásů navíc může pěkně ladit s decentním ambientním osvětlením. Celkově by se mohlo na interiéru Škody Elroq BMW od Škodovky učit, jak udělat auto, které působí moderně, ale ne kolotočářsky.
Přitom nechybí ani aktuálně tak populární nádech udržitelnosti v podobě velkého podílu recyklátů. Materiály působí příjemně jak na pohled tak na dotek. Na přístrojové desce, sedadlech i výplních dveří. Řidič má kolem sebe spoustu odkládacích prostor.
Teplo a komfort i stání na nabíječkách
Samozřejmě ne všechno je z mého pohledu úplně ideální. Například plocha na bezdrátové nabíjení telefonu je umístěna tak, že řidič nemá šanci telefon vidět. Spousta věcí se ale dá ovládat pomocí konečně docela použitelné hlasové asistentky Laury. I díky tomu řidič skoro nemusí matlat na displeje, drtivou většinu ovládání zvládne pomocí tlačítek kolem sebe a právě hlasového ovládání.
Pochvalu si zaslouží i příjemně tvarovaná a ideálně rozměrná přední sedadla včetně pohodlných opěrek hlavy. Ideální tvar má za mě volant, na který bych ale přestěhoval ovládání adaptivního tempomatu. Jeho obsluha pomocí speciální páčky pod volantem mi připadá nepraktická a archaická. Volič automatické převodovky v podobě malého pahýlku není ideálním řešením, ale dá se na něj zvyknout.
Prostor na zadních sedadlech je podobně velkorysý jako v Enyaqu a tím pádem srovnatelný spíš s Kodiaqem než s Karoqem. Na krajních místech se bez přehánění uvelebí i dvoumetroví basketbalisté. Naopak zklamáním jsou parametry zavazadlového prostoru, které zaostávají i za Škodou Karoq. Útěchou může být velké množství praktických doplňků, které ulehčují převážení menších nákladů.
Život se Škodou Elroq v zimních podmínkách nebyl vůbec špatný, ve většině ohledů mi vyhovoval víc než s autem spalovacím. Auto jsem měl vždy okamžitě rozmražené a vytopené, jízda s ním byla velmi pohodlná a až nečekaně dynamická, přitom i se zadním pohonem relativně stabilní a bezpečná. Jezdit na krátkých trasách, asi bych neměl problém ani s výrazně zmenšeným dojezdem, ale protože jsem musel v průměru najezdit kolem 300 km denně, strávil jsem poměrně dost času na rychlonabíječkách. A to i kvůli tomu, že slibovaná rychlost nabíjení až 170 kW se v zimních podmínkách scvrkla maximálně na 100 kW. A to jen při nabíjení do 80 procent kapacity baterie. A to znovu připomínám, že jsem testoval verzi s vůbec největším dojezdem.
Technické údaje: Škoda Elroq 85
Délka: 4488 mm
Kufr: 470 l
Max. výkon: 210 kW
0-100 km/h: 6,6 s
Max. rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 15,2-16,5 kWh na 100 km
Dojezd: 542-581 km
Nabíjení 10-80 %: 28 min.
Cena od: 1 032 000 Kč
Cena Elroq 50: od 799 000 Kč
Kompletní technické údaje, ceny a výbavy ZDE.
Na výběr už jen verze s menším dojezdem
Základní provedení Elroq 50 za 799 900 korun má kapacitu baterie jen 55 kWh (využitelnou 52 kWh), což by při mém stylu jízdy v zimních podmínkách znamenalo dojezd na nabití jen kolem 200 km, takže v reálu v rozmezí 10 až 80 procent kapacity baterie jen něco kolem 130 km. To už je opravdu pouze na jízdy kolem komína. Její výkon 125 kW by mi přitom úplně stačil, testovaných 210 kW bylo zvlášť v zimě snad až zbytečně moc, byť si s tím podvozek a stabilizační systém celkem statečně poradil.
V nabídce Škody Elroq je i střední varianta označovaná číslicí 60 s 63 kWh kapacity baterie (59 kWh využitelných) a výkonem 150 kW. Brzy se začne prodávat i špičkové provedení 85x s pohonem všech kol, které by se na uklouzaných silnicích v zimě hodilo. A přijede i nejvýkonnější provedení RS. Kompletní aktuální ceník včetně výrobcem udávaných i námi naměřených technických parametrů naleznete ZDE.
Ještě se vrátím k jízdním vlastnostem Škody Elroq, které se přece jen trochu liší od delšího Enyaqu. Díky zkrácené zádi působí Elroq v zatáčkách svižněji a hbitěji, měl jsem navíc pocit, že netrpí na uhoupanost a těžkopádnost tolik jako Škoda Enyaq. Nemyslete si ale, že jde o nějaké lehké auto. Už v základní konfiguraci je Elroq o víc než půl tuny těžší než podobně výkonný Karoq. A to už prostě při jízdě v zatáčkách musí být znát. Prvořadý cílem podvozku je komfort a bezpečí posádky, což se i s pomocí dvacetipalcových kol dařilo velmi obstojně, byť se objevily některé nerovnosti, jejichž přejetí jsem vnímal více, než bych chtěl.
Řidiči samozřejmě pomáhá armáda asistentů. Ti nejotravnější se naštěstí dají poměrně rychle deaktivovat, ale aktivují se při každém vypnutí a zapnutí auta. Někteří pomocníci jsou ale velmi užiteční. Líbilo se mi třeba, že Elroq už dokáže plně implementovat navigaci z google map na telefonu do ekosystému auta, takže mi třeba promítal navigační šipky přímo na čelní sklo.
Už standardní výbava Essence je tak bohatá a kompletní, že ani nemá cenu dělat výčet všeho, co obsahuje. Každopádně jde při porovnání s podobně velkými SUV se spalovacími motory o nadprůměrně vybavené auto. Spíš bude zajímavé, co nabízejí navíc vyšší stupně výbavy Selection a Sportline. Jde třeba o ambientní osvětlení interiéru, parkovací senzory vpředu, možnost volby jízdních režimů (Sport), vestavěnou navigaci, deštník ve dveřích, praktické doplňky v kufru nebo hodnotnější materiály v interiéru.
Přesto zbývá stále dost zajímavých položek, za které se musí připlácet. Například za adaptivní podvozek s možností nastavení tuhosti tlumičů, za asistovanou jízdu s prediktivním tempomatem, který automaticky upravuje rychlost jízdy podle profilu trasy, za parkování bez nutnosti sedět v autě, skvělý head-up displej s rozšířenou realitou (to je právě to promítání šipek při navigaci), masážní a elektricky ovládaná sedadla, prémiový audiosystém, akustická skla pro ještě větší zvukový komfort, bezdrátové nabíjení telefonu nebo zadní USB-C nabíječky. Celková cena za Škodu Elroq tak může nabobtnat o další statisíce.
Jediné auto do rodiny? Jak do které
Škoda Elroq každopádně představuje pokrok v elektrifikaci Škody Auto. Díky nižší základní ceně zpřístupní elektromobilitu většímu okruhu zákazníků než větší Enyaq, přitom se technicky, výbavou i prostorem v kabině jedná prakticky o stejné vozidlo.
Umím si ho představit jako jediné auto do rodiny, která žije ve vlastním domě, má možnost každodenního nabíjení levnou elektřinou a drtivou většinu všech jízd absolvuje „kolem komína“. Ani námi testovaná verze s teoretickým dojezdem téměř 600 km se ale v zimním období nehodí na cesty na delší vzdálenosti, protože v reálu se dojezd mezi nabíjením smrskne na 400, při dynamické jízdě spíš na 300 km. Prodej tedy spíše potáhnou firmy, které auto zaměstnancům umožní nabíjet v době, kdy budou sedět v kanceláři.
Rozhodně je ale Škoda Elroq autem, které svou moderností a poskytovaným pohodlím předčí oblíbenou Škodu Karoq, aniž by byla výrazně dražší. Velmi zajímavé je i porovnání s konkurenty. Škoda Elroq totiž nemá na trhu úplně přímého soka. Nejblíže je mu VW ID.3 s totožnou technikou a základní cenou, ale výrazně kratší karoserií a menší nabídkou vnitřního prostoru. Pak existuje několik levnějších, ale také slabších a menších elektrických SUV s pohonem předních kol. Nejlevnější je Opel Frontera, dále jde například o Peugeot 2008 nebo v Česku vyráběný Hyundai Kona Electric. A pak naopak výkonnější a dražší Kia EV3 nebo výrazně větší a výkonnější SsangYong Torres EVX - oba navíc s pohonem předních kol. Všechna tato elektrická SUV jsme porovnali v jejich nejlevnějších verzích ZDE.
Porovnání jsme podrobili i testovanou Škodu Elroq 85 Selection. Proti ní jsme opět postavili výkonově srovnatelnou VW ID.3 GTX, byť té by více odpovídal Karoq Sportline, dále MG4, Volvo EX30 a Kiu EV3. Podívejte se ZDE. První tři jmenovaná auta jsou menší, kia pro změnu méně výkonná a s pohonem předních kol. I tady se dá tedy napsat, že se Elroq trochu vymyká a jeho cena je postavena velmi konkurenceschopně.