Reklama
Testy

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Čínská ofenzíva nadále sílí, a to nejen v odvětví elektrických aut. Automobilka MG na český trh vstoupila v roce 2022 a za dva roky si u nás vybudovala silné postavení mezi cenově dostupnými vozy se spalovacími motory. Nejvíce se daří malému SUV ZS, avšak zájem je i o větší model HS. A právě ten jsem si vyzkoušel v nové generaci, která je výrazně kvalitnější, praktičtější a především schopnější. Přesto si plnohodnotné rodinné auto zachovalo svou lidovou cenovku.

Velká kabina, ale malý kufr

Hned na úvod bych rád zmínil, že jsem z počátku byl k novému MG HS skeptický a myslel jsem si, že novinka bude pouze starý model převlečený do modernějšího kabátu. Ovšem více už jsem se mýlit nemohl. Než se ale vrhnu na samotné jízdní vlastnosti, pojďme si druhou generaci velkého SUV řádně představit.

Poprvé jsem se s novým MG HS setkal na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, kde mě zaujal svým extravagantním designem a především praktickým interiérem. A jelikož vzhled je čistě subjektivní záležitost, okomentuji ho pouze jednou větou: „Díky ostřejším tvarům karoserie a přední masce chladiče po vzoru nového MG3 vypadá auto dospěleji a elegantněji.“ Teď už ale pojďme do kabiny. Už v Británii jsem si všiml, a v Česku se mi to v rámci redakčního testu jen potvrdilo, že prostor pro řidiče a pasažéry se výrazně nafoukl, což je dáno celkově většími rozměry vozu.

V porovnání s předchozím modelem je nové HS o 14 mm širší (celkem 1 890 mm), o 26 mm delší (celkem 4 636 mm) a rozvor se prodloužil o 30 mm na 2 750 mm, což se samozřejmě na vnitřní prostornosti pozitivně podepsalo. Kabina je vzdušnější a ve druhé řadě sedadel je spousta místa na nohy. Jen pro představu, já měřím 175 centimetrů a před koleny jsem měl dobrých patnáct centimetrů a nad hlavou jakbysmet. Zároveň druhá řada je osazena velmi pohodlnými sedadly, které dobře podepírají stehna.

Kromě toho se zvětšil zavazadelník, a to o solidních 44 litrů na celkových 507 litrů. Avšak i přes mezigenerační nárůst zůstává velikost kufru hluboce podprůměrná. Zkrátka MG věnovalo více místa posádce než zavazadlům.

MG HS: Technické údaje

Motor: 1,5 TGI - benzinový čtyřválec 
Převodovka: 6st. manuál
Max. výkon: 125 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,4 s
Spotřeba: 7,4 l/100 km
Délka: 4655 mm
Objem kufru: 507 l
Základní cena: 669 900 Kč

Podrobnější údaje ZDE

Jeden motor, dvě převodovky, dvě výbavy

Co naopak zůstalo stejné, je nabídka motorizací. Ta i nadále čítá pouze jednu možnost, a to benzinovou čtyřválcovou patnáctistovku o výkonu 125 kW (170 koní) s točivým momentem 275 Nm. Motor je pak možné spárovat buď s klasickým 6stupňovým manuálem nebo 7stupňovým automatem DCT. Za ten se připlácí 60 tisíc korun.

Podobně skromná je i paleta nabízených výbav. MG HS se prodává buď v základním provedení Emotion nebo v luxusnějším Exclusive. Dobrou zprávou je, že standardní výbava začíná na lidové cenovce 669 900 korun a nabízí v podstatě vše, co řidič k životu potřebuje, včetně hliníkových 19palcových kol, adaptivního tempomatu (pouze s automatem), zadní parkovací kamery, klimatizace, LED světlometů či 12,3palcového displeje a digitálního přístrojového štítu.

Verze Exclusive vyjde o 70 tisíc dražší a interiér obohacuje o čalounění ze syntetické kůže, elektricky ovládané páté dveře, bezdrátové nabíjení mobilního telefonu, dvouzónovou automatickou klimatizaci, 360° parkovací kameru, vyhřívání předních sedadel a lepší audiosystém s 8 reproduktory.

V takzvané „plné palbě“ tak MG HS s manuálem vyjde na ucházejících 729 900 Kč. Není tedy nejlevnějším velkým SUV na trhu, ale stále se řadí mezi ty nejdostupnější. Levnější je pouze Ford Kuga s cenovkou od 649 900 korun. Podrobné porovnání MG HS s konkurencí naleznete zde.

Jezdí jako Evropan, možná i lépe

Už víme, jak nové velké SUV vypadá, jak je prostorné i kolik stojí. Avšak stále jsem vám neprozradil, jak novinka z Číny jezdí a zda má své stinné stránky? Nejdříve začnu tím, čím mě MG HS mile překvapilo, a to jízdními vlastnostmi. Když jsem se před lety poprvé svezl s modely britsko-čínské automobilky, byl jsem z pohledu člověka, kterého baví řídit, nespokojený. Ač šlo o HS či ZS, auta na mě působila nedodělaně. Jakoby vývojářům nezbyl čas a peníze na pečlivé vyladění jednotlivých komponentů.

Ovšem nové HS, to je jiná pohádka. „SUVčko“ se naučilo jezdit a začalo působit výrazně dospělejším dojmem. Největší rozdíly pociťuji na vyladění podvozku, který je stabilní, komfortní, skvěle pohlcuje nerovnosti a na rozdíl od modelů koncernu VW, nebouchá od kol. Inženýrům se také povedlo lépe odladit řízení, které nemá nežádoucí vůli ve středové poloze, je příkladně strmé a má tři možnosti nastavení tuhosti - Comfort, Normal a Sport.

Nemohu si stěžovat ani na dávkování brzdového pedálu či na celkovou ergonomii. Vše je zkrátka tak, jak má být. Díky tomu je jízda s MG HS velmi příjemná až relaxační. V tom má prsty i lepší odhlučnění kabiny, do které se nedostává hluk od podběhů ani rušivé zvuky z motorového prostoru.

Motor je dobrý, ale hltá

když už jsem nakousl motor, pojďme dát prostor i té benzinové jednapětce pod kapotou. Pohonná jednotka se 170 koňmi sice asfalt netrhá, nicméně dynamika je pro většinu uživatelů dostatečná (stovku zvládne za 9,4 sekundy). Přeplňovaný čtyřválec se vyznačuje svou pružností a vcelku zábavným charakterem. Obzvlášť, když je okořeněný velmi povedenou 6stupňovou manuální převodovkou. Ta má ideálně dlouhé dráhy, nepůsobí gumově a může se pochlubit přesným chodem. Tenhle recept na jistotu se MG zkrátka vyplatil.

V průběhu týdne jsem si měl možnost vyzkoušet i verzi se 7stupňovým automatem, a ani ten neřadil špatně. Ba naopak fungoval intuitivně a dráhy měnil rychle a nenápadně. Také je nutno podotknout, že jakmile MG HS osadíte automatem, dostanete už ve standardu adaptivní tempomat, který umí přizpůsobovat rychlost podle provozu před vámi.

Možná si ale říkáte, kdy nastane to ALE. No, tak tady ho máte. Zatímco benzinové motory o objemu 1,5 litru v konkurenčních SUV benzin pouze srkají, MG fosilní palivo bezostyšně hltá, a to klidně po deseti litrech na sto. Spotřeba je u HS opravdu dramatická a při běžné jízdě po městě na palubním počítači pravidelně svítí dvouciferné číslo, a když se člověk snaží, tak se dokáže dostat maximálně pod 8,5 l/100 km.

V rámci zápůjčky jsem provedl náš tradiční test spotřeby, při kterém by se auta měla co nejvíce přiblížit k udávané hodnotě podle WLTP. S MG HS jsem stokilometrový okruh dokončil s hodnotou 7,5 l/100 km (výrobce udává 7,4 l/100 km). To je na první pohled dobrý výsledek, ale je potřeba zmínit, že takový Ford Kuga to zvládne se spotřebou 6,6 litru.

Problémy se systémem a elektronikou

Doposud to mohlo vypadat, že MG HS je krom nenasytného motoru takřka dokonalé. Avšak i nejkrásnější růže má své trny. U britsko-čínského SUV jsou těmi trny nedotažený infotainment a přecitlivělé bezpečnostní systémy. Dominantou jinak dobře zpracovaného interiéru je obrovský panel tvořený dvěma 12,3palcovými displeji.

Ten před řidičem funguje jako digitální kokpit a zobrazuje informace o jízdě. Druhý zobrazovač slouží k ovládání multimédií, má v sobě zabudovanou online mapu a měl by po kabelu umět zrcadlit Android Auto a Apple CarPlay. Jenže mě se ani jedna z aplikací nepovedlo rozchodit. Buď se ani nespustily nebo neustále vypadávaly. Kromě toho na palubní desce má v sobě zabudované pouze staré konektory USB-A, které se v dnešní době už v podstatě nepoužívají. Takže k nabíjení a propojení telefonu nemůžete používat nejnovější druhy kabelů.

To ale není jediná věc, která mi dělala vrásky na čele. Kromě tohoto měl infotainment zvláštní nálady, třeba načítal mapy, i když jsem klikl na tlačítko telefonu nebo bez mé vůle stopoval hudbu. A to nemluvím o vtipných překladech do češtiny, které se v systému ukrývají.

Ještě horší je ale přecitlivělý „bezpečnostní“ systém hlídající pozornost řidiče. To je funkce, za kterou můžeme poděkovat Evropské unii. Má za úkol hlídat bdělost šoféra při řízení. No, reálně mi to spíš připadá, že tento systém řidiče spíše terorizuje, než ho hlídá. Stačí se pouze kouknout do strany a MG začne protivně „pípat“. Nejhorší na tom je, že senzor často nefunguje tak, jak by měl a „řve“ na vás, i když poslušně sledujete vozovku před vámi. Tohle by měl výrobce co nejdříve vyřešit, jinak ty krabičky, umístěné na A sloupku, začnou lítat z okna.

Je to zkrátka dobré SUV

Jedno vás ale může uklidnit, vše, co jsem v posledních odstavcích kritizoval, jde poměrně jednoduše vyřešit prostřednictvím aktualizace softwaru, takže je možné, že do pár týdnů či měsíců bude vše vyřešené. Pokud se to Číňanům opravdu povede a opraví tyto drobné, avšak nervy drásající chyby, budou mít na evropském trhu velké SUV, které jezdí lépe než většina cenově a velikostně srovnatelné konkurence.

MG HS zkrátka udělalo obrovský mezigenerační skok vpřed a dalo tak evropským automobilkám jasnou zprávu: „Jsme tady a jsme připraveni bojovat.“ A já jsem velice zvědavý... Dokáží některé tradiční značky zareagovat na rychle se rozvíjející čínské giganty nebo nás čeká nevyhnutelná okupace z východu? Na odpověď si zřejmě budeme muset počkat. 

Reklama

Diskuze

Modrý krokodýl - 14.11.2024 22:20:41
Co je to za pitomost tvrdit, že se USB A nepoužívají? To snad jen ****** z VW používají USB C. Pidi konektor, který už z principu nemůže vydržet to, co velké A.
Honzis - 14.11.2024 21:41:57
Nevypadá špatně...

Na e-Salonu jsme poprvé viděli nové hybridní MG ZS. S cenou se vejde pod 600 tisíc korun

Vůz dostal vzhled zaměřený hlavně na evropské řidiče. Stejně tak kompletně nový interiér
08.11.2024 11:04
|
0
Reklama

Spotřeba pod pět litrů, cena pod půl milionu. MG3 je lákavé, brzdí ho jen pár kompromisů

Hybridní MG3 má výkon téměř 200 koní. Problémem pro stěhovavé Čechy mohou být nedělená sedadla
30.10.2024 07:55
|
4
Reklama

Šéf MG v Česku: Hybridní MG3 má unikátní pohon, ale na zdejším trhu povede spalovací motor

Autosalon hovořil s Martinem Králíčkem o plejádě novinek, kterou MG posílá na český trh
21.10.2024 08:00
|
4

Jozef Kabaň teď dohlíží na design značky MG. Vývoj aut je v Číně neskutečně rychlý, říká

Autosalon hovořil s proslulým designérem nejen o jeho nové kariéře v čínském koncernu SAIC
06.10.2024 18:05
|
2

Volvo nenutí zákazníky k elektromobilitě. Nové Volvo XC90 přijíždí s tradičním benzinovým motorem

Švédská sedmimístná novinka se dokáže aktualizovat bez návštěvy servisu a má prodlouženou záruku
14.11.2024 10:42
|
0

Světové novinky na baterky pod jednou střechou. Tohle jsou nejzajímavější auta z letošního e-Salonu

Výstava e-Salon probíhá od pátku 8. až do neděle 10. listopadu na pražském výstavišti v Letňanech
09.11.2024 08:09
|
1
Reklama

V Česku se objevilo nové SUV od Mitsubishi. Má legendární jméno, prostornou kabinu a výkon 306 koní

Na veletrhu e-Salon jsme si prohlédli novou generaci Outlanderu PHEV. Na trh přijede příští rok
07.11.2024 16:21
|
5

Elektrický SsangYong Torres EVX s cenovkou 879 900 Kč je poprvé v Praze. SUV se ukázalo na e-Salonu

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout prostorný rodinný vůz za rozumné peníze. Ujede přes 470 km
07.11.2024 15:57
|
0
Reklama
Autosalon TV