Naše měření na okruhu: Základní Mercedes-Benz GLC jezdí za 5,2 l/100 km, stojí pod 1,4 milionu korun

V pořadu Autosalon pravidelně provádíme měření na závodním okruhu v Sosnové, kde zkoumáme jízdní vlastnosti, dynamiku a reálnou spotřebu všech aut, která se ukážou na televizní obrazovce. Tentokrát jsme na dráhu postavili nový Mercedes-Benz GLC se základní naftovou motorizací, který je jakousi vstupní bránou do německého prémiového segmentu rodinných SUV. Jak si verze s cenovkou od 1 375 770 korun vedla v našich disciplínách?
Představení vozu
Nová generace modelu Mercedes-Benz GLC dorazila na český trh v druhé polovině roku 2022. Oproti svému předchůdci udělala obrovský mezigenerační skok a zlepšila se snad ve všech ohledech. Novinka je pohodlnější, prémiovější, elegantnější, úspornější, prostornější a hlavně výrazně lépe jezdí. Zjistilo to i 1145 českých řidičů, kteří si německé prémiové SUV v minulém roce pořídili. To z GLC dělá vůbec nejprodávanější model značky u nás.
Mercedes je atraktivní svou rozsáhlou paletou motorizací a verzí. Lidé si mohou vybírat ze dvou karosářských variant - klasické SUV nebo SUV-kupé, přičemž obě provedení mohou mít pod kapotou rovnou 11 různých motorizací. Na výběr jsou čtyřválce, šestiválce, benziny, diesely, plug-in hybridy či ostré sportovní verze s technologií z formule 1..
My jsme si k testování vybrali úplně tu nejzákladnější variantu, která spoléhá na nejslabší naftový dvoulitrový čtyřválec s mild-hybridní technologií. Ten nese označení 200 d 4Matic. Má výkon 120 kW a je spojen s pohonem všech čtyř kol a devítistupňovou automatickou převodovkou. Podrobnější technické údaje a kompletní ceník modelu GLC naleznete v našem katalogu. No a my přejdeme k testování na závodním okruhu v Sosnové.
A co jsme zjistili? Nová generace GLC udělala obrovský krok v jízdních vlastnostech. Podvozek, řízení a pohon 4x4 jsou vyladěné téměř k dokonalosti. Ve volantu rodinné SUV působí jako výrazně menší auto. I se slabým dieselem jede svižně a má skvělou spotřebu - konkrétně 5,2 l/100 km. Jediným problémem je hmotnost, která se projevila v losím testu. Při manévru se SUV hrnulo po předku ven a na měkkých tlumičích si při prudkém bočním zatížení poskočilo. Při měřeném kole se však hmotnost tolik neprojevovala a auto ochotně zatáčelo i na zimních pneumatikách. Ostatně, podívejte se na video přímo z okruhu:
Naměřené údaje
Disciplíny | Výsledky | Data od výrobce |
Losí test | 68 km/h | X |
Zrychlení 0-100 | 9,0 s | 8,9 s |
Rychlé kolo | 52,32 | X |
Spotřeba | 5,2 l/100 km | 5,1 l/100 km |
Podmínky na trati:
Na závodním okruhu v Sosnové bylo sucho, ale venkovní teplota se pohybovala okolo -8 stupňů Celsia. Vůz měl obuty zimní pneumatiky.
Další informace o Mercedesu-Benz GLC.
Jak měříme?
Losí test:
Začíná se zpravidla losím testem, při kterém postupně zvyšujeme rychlost. Zprvu se tedy na cílové rovince na Autodromu Sosnová rozjedeme rychlostí 50 km/h a snažíme se projet třemi bránami vyznačenými pomocí kuželů. Jen pro zajímavost, brána z kuželů má vždy pouze tři metry na šířku, přičemž rozestup mezi jednotlivými branami je 13,5 metru.
Pokud zkoušené auto zvládne projet dráhou, aniž by skolilo jediný kužel, nájezdová rychlost se opět o 10 km/h navýší. Losí test končí ve chvíli, kdy auto do dráhy najede takovou rychlostí, že zboří některý z kuželů. Samozřejmě to vždy zopakujeme minimálně dvakrát, abychom si byli jistí, že jsme nepochybili my jakožto řidiči, ale opravdu auto.
Test zrychlení (z 0 na 100 km/h):
Na cílové rovince na autodromu v Sosnové se pak odehrává i v pořadí druhý test, tentokrát zaměřený na dynamiku. Pomocí speciálního zařízení Racelogic PerformanceBox s přijímačem GPS dokážeme s naprostou přesností změřit zrychlení auta z nuly na stovku.
Ostré kolo v Sosnové:
Čtvrtá zkouška testovaná auta prověří jak po stránce dynamiky, tak brzd, protože na ně čeká v Sosnové ještě ostré kolo na čas. Tento okruh sice není plnohodnotná závodní trať, na druhou stranu má technicky náročné zatáčky, ve kterých auta prověříme i v rozumné rychlosti.
Test reálné spotřeby:
Zkouška probíhá následovně - natankujeme plnou nádrž, zapneme úsporný režim a vydáme se na okruh, který kombinuje dálnici, město a okresní cesty. Díky tomu dokážeme simulovat kombinovaný provoz a výsledná hodnota by se tak měla podobat výsledkům standardu WLTP.