Mercedes-AMG GLC 63 S pohání čtyřválec s hybridem. Přesto je to nejlepší sportovní SUV současnosti
Dnešní automobilová doba je opravdu zvláštní. Přijde mi, že většina současných aut jsou si tak moc podobná, že si na ně ani neumím udělat vlastní názor. Chci poznávat nové technologie, a ne pouze měnit auta s totožnou technikou, která se od sebe liší pouze jiným logem na kapotě. Zašlo to už do takového extrému, že když vyjde nový model z koncernu Volkswagen či Stellantis, už dopředu vím, jak bude jezdit, a to jsem v něm ani neseděl. Naštěstí stále existují výjimky, které vystupují z řady a svými inovacemi dokáží překvapit. Dokonalým příkladem je Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance. Jde o sportovní SUV, pod jehož karosérií je to nejsložitější pohonné ústrojí, se kterým jsem se kdy setkal. A i když jde pouze o dvoulitrový čtyřválec, svou dynamikou a jízdními dovednostmi dokáže zadupat do země většinu konkurence.
Čtyřválec má výrazně vyšší výkon než V8
Když se nové AMG GLC 63, potažmo C 63, objevilo, ihned se stalo terčem kritiky. Lidé si stěžovali, že AMG bez osmiválce není čistokrevné AMG. Přiznám se, že já byl zcela stejného názoru a nad novými „šedesát trojkami“ jsem také ohrnoval nos. Nicméně už papírové hodnoty mi měly naznačit, že tohle auto bych neměl soudit dříve, než se s ním projedu.
Ano, slovní spojení „čtyřválec s plug-in hybridem“ zní v oblasti sportovních vozů spíše jako urážka. Ačkoliv stačí prozkoumat technická data a hned je jasné, že tady je něco jinak. Ručně skládaný dvoulitrový čtyřválec z Affalterbachu má sám o sobě 476 koní, což z něj dělá nejvýkonnější motor svého druhu na světě. Jen pro představu, to jsme na hodnotě předchozího AMG GLC 63 s agregátem V8. To znamená, že z výrazně menší a lehčí pohonné jednotky se Mercedesu povedlo vyždímat totožný výkon. A nebylo by to AMG, kdyby to něčím neokořenilo. No a tím kořením je v tomto případě revoluční plug-in hybridní systém, který dodává dalších 204 koní. To znamená, že nové GLC má pod kapotou 680 ručně vyšlechtěných koní a mamutí sílu 1020 Nm točivého momentu!
Jak by ale řekl Horst Fuchs: „Tohle ale není vše!“. Výkonných plug-in hybridů je na trhu řada. Avšak divize AMG si řekla, že ve svých modelech nechce mít těžké baterie a elektromotor umístěný v převodovce. Proto přišla se zcela novým řešením, které je převzaté z monopostu formule 1. Díky dlouholetému působení v králově motorsportu má Mercedes-AMG cenné know-how a povedlo se mu implementovat část hybridní technologie F1 do reálného provozu.
Nabíjení není potřeba.
Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance je plug-in hybrid. To znamená, že se dá dobíjet pomocí kabelu. Nicméně v reálu to není potřeba, protože kompaktní akumulátor se dobije téměř okamžitě pomocí spalovacího motoru a rekuperace. Stání na dobíjecí stanici vás tak nečeká. A když se pro něj přeci jen rozhodnete, počítejte s maximální výkonem nabíjení 3,7 kW.
Tohle je sportovní plug-in hybrid bez kompromisů
Ta nese označení E Performance a jde o hybridní ústrojí, jež je extrémně efektivní, ale zároveň neuvěřitelně složité. Srdcem pohonu je spalovací motor vpředu a 9stupňová automatická převodovka AMG Speedshift MCT s vícelamelovou mokrou spojkou. Spalovací část pohonné jednotky sekunduje elektromotor umístěný na zadní nápravě, jehož součástí je samosvorný diferenciál a další převodovka. Ta má pouze dva stupně a není vybavena spojkou. A k čemu další převodovka? AMG chtělo, aby elektromotor dodával výkon neustále, bez ohledu na to, jakou rychlostí vůz jede. Kdyby tu převod navíc nebyl, elektromotor by nad 130 km/h už nebyl efektivní.
Jenže aby Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance zvládl distribuovat nestále všech 680 koní a nevybil veškerou energii po pár kilometrech sportovní jízdy, potřebuje k tomu i pořádnou baterku. Jenže velký akumulátor rovná se spoustu nežádoucích kilogramů navíc. Přesně na tento problém narazila konkurence z Mnichova, která do svých sportovních plug-in hybridů montuje 18,6kWh baterii.
Tomu se AMG chtělo vyhnout a proto povolalo na pomoc inženýry z týmu formule 1. Ti společně s lidmi z Affalterbachu vyvinuli unikátní 4,8kWh akumulátor (využitelná kapacita), který váží pouze 89 kilo, je velký asi jako příruční zavazadlo a v podstatě nikdy se nevybije - umí se totiž bleskově rychle nabíjet pomocí rekuperace kinetické energie a přebytečného tlaku z turba. Ano, čtete správně. Mercedes sbírá přebytečnou energii nejen z brždění, ale také z turbodmychadla - přesně tak, jako monopost F1 s technologií MGU-H.
Turbo umí přetavit přebytečný tlak na elektřinu
A jak to celé funguje? Tento systém využívá malý elektromotor, který je integrován přímo na hřídeli spojující turbínové a kompresorové kolo turbodmychadla.
Úkolem elektromotoru je okamžitě roztočit turbodmychadlo při nízkých otáčkách motoru, kdy je průtok výfukových plynů nedostatečný pro vytvoření potřebného plnicího tlaku. Tím se eliminuje prodleva turba a zlepšuje se odezva motoru, což vede k vyššímu točivému momentu v nízkých otáčkách.
Jenže elektromotor, který roztáčí turbínu při nízkých otáčkách, funguje zároveň jako generátor, a naopak při vysokých otáčkách turba získává z přebytečného tlaku energii zpět do baterie. Je to tedy složité, ale efektivní.
Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance: Tech. údaje
Motor: 2,0l benzinový čtyřválec + el. motor
Převodovka: 9stupňvý automat
Max. výkon: 500 kW (680 koní)
Zrychlení 0-100 km/h: 3,5 s
Maximální rychlost: 275 km/h
Spotřeba podle WLTP: 7,5 l/100 km
Délka: 4716 mm
Objem palivové nádrže: 65 l
Základní cena: 3 161 730 Kč
Podrobnější údaje ZDE
Bestie s analytickým mozkem
Pohonné ústrojí jsme si již představili, takže jdeme jezdit! Zatímco u předchozího AMG GLC 63 byste pouze zmáčkli tlačítko „Start“ a prostě se rozjeli, u nového Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance si musíte udělat čas na nastavování všech možných systémů. To někomu může vadit, nicméně já to zbožňuji! Mám rád, když si mohu sportovní vůz nastavit přesně dle svých představ, a AMG to u verze E Performance posunulo na úplně novou úroveň. Prvků, které si můžeme přizpůsobit, je nekonečné množství.
Pomocí středového displeje nebo otočných ovladačů na volantu si mohu upravit tuhost tlumičů, nastavení kontroly trakce a stability, chování pohonu všech čtyř kol v několika úrovních, zvuk motoru a zároveň distribuci elektrické energie či intenzitu rekuperace. Kromě toho na displeji mohu pozorovat teploty veškerých komponentů, detailní telemetrii nebo management plug-in hybridního systému. Prostě ráj pro ty, co se vyžívají v číslech jako já.
Když si vše nastavíte, můžete vyrazit a konečně si naplno užít všech 680 koní pod kapotou. Je ale potřeba zmínit, že na to, aby řidič mohl dát plný plyn v tomto autě, musí mít vytříbené řidičské zkušenosti a především pořádnou kuráž, protože dynamika doslova bere dech. Konkrétně je to 3,5 sekundy z nuly na stovku a maximální omezená rychlost 275 kilometrů za hodinu.
Nejlepší na tom je, že točivý moment a výkon má řidič díky elektromotoru a elektrickému turbodmychadlu k dispozici ihned, a je to snad první auto se spalovacím motorem, které se počátečním záběrem vyrovná nadupaným elektromobilům.
Hbitý jako hot hatch
Ovšem na rozdíl od většiny elektrických aut, tenhle „překoňovaný“ Mercedes-AMG umí i skvěle zatáčet, a to nejen na okresních cestách, ale i na okruhu. Zatímco předchozí generace GLC 63 v zatáčkách moc dobře nefungovala a byla zajímavá především svým hlasitým osmiválcem, novinka je výrazně vyspělejší a díky novému propracovanému podvozku s aktivními stabilizátory a natáčením zadní nápravy má naprosto fantastické jízdní vlastnosti.
I když je SUV poměrně velké a váží 2,3 tuny, svou hmotnost při ostré jízdě neskutečně dobře maskuje a řidič má pocit, jakoby seděl za volantem malého sportovního hatchbacku A 45 S. V podstatě jediný moment, kdy jsme pociťovali váhu vozu, bylo brzdění. Nicméně kombinace natáčené zadní nápravy a pohonu všech čtyř kol 4Matic+ fungovala prostě skvěle a Mercedes-AMG GLC díky tomu jezdil jako po kolejích. Prvotřídní podvozek měl také na svědomí to, že při zatáčení se auto nijak zvlášť nenaklánělo a bylo tak dokonale čitelné a ovladatelné i při tom nejsvižnějším tempu na závodním okruhu.
Je tu management využití baterie jako v F1
A když už jsem ten závodní kruh nakousl, nesmím zapomenout na vychytávku, kterou každý Mercedes s přívlastkem E Performance má. V rámci AMG Experience jsem si mohl vyzkoušet novou funkci Track Pace. Jde o systém, který umí strategicky rozvrhnout využívání elektrického boostu na závodním okruhu. Opět to funguje úplně stejně, jako ve formuli 1.
Software ví, že ve vybraných úsecích tratě má využít adekvátní množství energie z baterie. A naopak má vybraná místa, kde boost vypne a místo toho energii do akumulátoru vrací. Díky tomu dokážete z auta vymáčknout úplné maximum a zajedete ty nejrychlejší časy.
Zároveň řidič může volit mezi strategií pro jedno nejrychlejší kvalifikační kolo (Hot Lap) či co nejefektivnější distribuci výkonu mezi několik rychlých kol (Endurance).
Není to crossover do města
Už víte, že Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance je famózní na okreskách i závodním okruhu, jak ale funguje v běžném provozu? Jsem snad první novinář v Česku, který s novým GLC 63 S E Performance měl možnost najezdit větší množství kilometrů (konkrétně přes 1200 km), přičemž jsem si novou technologii mohl vyzkoušet i ve standardním městském provozu. A musím přiznat, že novinka z dílny AMG rozhodně není vhodným crossoverem do zaplněné metropole.
Plug-in hybridní systém je stavěný s ohledem na výkon, a ne na každodenní používání. Aby se s novým AMG dalo běžně fungovat, musí se tomu řidič přizpůsobit a během cesty po městě si musí hrát s nastavením pohonné jednoty. Jakmile jede alespoň 50 km/h (třeba na městském okruhu), je nejlepší přepnout do režimu „Individual“ a v tom mít nastavené vše na „Comfort“, pouze motor na „Race“ - z toho důvodu, aby motor co nejrychleji dobíjel baterii. Nastřádaná energie v baterii se vám pak bude hodit v zácpě, ve které auto nastavíte do módu „Electric“. Díky tomu pojedete čistě na elektřinu a nebudete zbytečně zatěžovat spalovací motor a převodovku (čistě elektrický dojezd je zhruba 10 až 12 km). A opět, je to složité, ale kdo je „hračička“, toho to bude bavit.
Problém nastává v momentu, kdy cestujete po dálnici. Auto to samozřejmě zvládne, ale při konstantní rychlosti 130 km/h se Mercedes-AMG GLC v podstatě okamžitě vybije, nemá jak rekuperovat a začne být neefektivní. To se podepisuje na chování převodovky (při vybité baterii cuká) i na spotřebě paliva, která na dálnici může být i 14 litrů na sto kilometrů. Já se s SUV vydal z Prahy do Ostravy, přičemž při jízdě po okresních cestách jsem naměřil spotřebu 11,4 litru s průměrnou rychlostí 80 km/h. Cestou zpátky jsem už využil dálnici D1, na které mi palubní počítač ukázal 14,3 l/100 km.
Není to auto pro každého
Když jsem Mercedes-AMG GLC po deseti dnech vracel, uvědomil jsem si, že to po dlouhé době bylo auto, které mě naprosto pohltilo nejen svým výkonem, luxusem či jízdními vlastnostmi, ale i samotnou technologií. Celé dny jsem procházel všemožná nastavení a nemohl jsem se od toho odtrhnout.
Na druhou stranu si moc dobře uvědomuji, že extrémní složitost celého vozu může být pro někoho naopak nevýhodou a majitelé předchozích modelů GLC 63, potažmo C 63, budou na sofistikované pohonné ústrojí E Performance nadávat. Proč? Protože to přece není osmiválec a uvnitř to má zbytečně moc „čudlíků“, kterým nerozumí... A pro koho je tedy plug-in hybridní AMG určené? Především pro ty, kteří fandí inovativním technologiím a chtějí mít v autě kus formule 1. Pokud mezi ně patříte, věřte mi, že nové AMG GLC a C budete oddaně milovat.