Porsche Macan je v Česku. SUV má až 639 koní, na jedno nabití ujede přes 600 kilometrů
Druhá generace Porsche Macan konečně přijela i na český trh. Má arzenál revolučních technologií a zajímavých funkcí, za které vděčí nové podvozkové platformě PPE. Nicméně nejsou to pouze moderní „vychytávky“, co dělají z Macanu EV unikátní auto. I když to na fotografiích nevypadá, tak na první pohled malý crossover je větší, prostornější a výkonnější než jeho předchůdce. Má to ale jeden háček - je o poznání dražší.
Žabák nebo princ?
Je 16. října 19:30 a už zbývá pouze pár sekund, než se české veřejnosti odhalí prémiový crossover značky Porsche. Je to tady! Světla se rozzáří a my poprvé na vlastní oči můžeme vidět nového Macana v plné kráse. Hned nás zaujaly rozdvojené světlomety a okázalý design přední masky připomínající naštvanou ropuchu.
A i když to na fotkách nevypadá, novinka s oblými tvary karosérie nám povyrostla a rozhodně to není žádný „prcek“. Elektrické Porsche je o šest centimetrů delší než předchůdce a má o osm cm delší rozvor. Zároveň může mít až 22palcová kola, což mu dodává pořádný styl. Nicméně při národní prezentaci jsme slyšeli i pár názorů, že nový Macan není moc hezké auto a že vypadá jako „ocucaný bonbón“.
Oblé tvary tu ale nejsou pouze pro parádu. Designéři se snažili o to, aby crossover měl co nejmenší odpor vzduchu, a to se jim také povedlo. Díky aktivním a pasivním prvkům na karosérii dosáhli koeficientu Cx pouze 0,25, což z Macanu dělá jedno z nejefektivnějších SUV na trhu.
Interiér se třemi displeji
Po odhalení a prezentaci jsme neváhali, odložili šampaňské a naskočili do zbrusu nového interiéru. No, nového... Kabina elektrického Macanu v podstatě kopíruje nové modely Porsche Cayenne a Panamera. Jsou zajímavé tím, že mají hned tři displeje.
Jeden má před sebou řidič a jde o zakřivený 12,6palcový virtuální kokpit, který zobrazuje veškeré informace potřebné k jízdě. Zbylé dva (jeden uprostřed „palubky“ a druhý před spolujezdcem) s úhlopříčkou 10,9" hostí vylepšený multimediální systém, který je vybaven chytrou vestavěnou online navigací s plánováním trasy včetně dobíjení.
Hned jsme ty tři velké obrazovky museli vyzkoušet. Usedli jsme na místo spolujezdce a procházeli si nový multimediální systém. Zjistili jsme, že v autě můžeme používat oblíbené aplikace, jakými jsou Spotify, Zoom, YouTube nebo TikTok. Následně nám bylo řečeno, že samozřejmostí je i bezdrátové připojení Android Auto a Apple CarPlay.
Nová revoluční platforma
Vzhled a interiér ale dejme stranou, jelikož tento elektromobil je zajímavý především svou technikou. Kompaktní Porsche je vybaveno zcela novou platformou pro elektrická auta s označením PPE, kterou pro koncern Volkswagen vyvinuly automobilky Audi a Porsche. Jde o revoluční podvozkový základ, který ve svých útrobách ukrývá obrovskou 100kWh baterii.
Ta je složena z 12 modulů vyrobených z niklu, kobaltu a manganu v poměru 8:1:1, což zajišťuje o 30 procent vyšší hustotu energie než v případě modelu Taycan. To samozřejmě přispívá k menším rozměrům akumulátoru, nižší hmotnosti a k delšímu dojezdu samotného auta.
Rozsáhlá evoluce proběhla i v oblasti pohonu. Macan má zcela nové elektromotory, které jsou výrazně efektivnější mají nižší odpor. Zajímavostí je, že elektrické motory jsou chlazeny olejem. Zní to zvláštně, ale nebojte se, olej v nich je navržen jako doživotní a není potřeba ho vyměňovat.
Bude varianta pro ženy i chlapské Turbo!
Novinka se nejdříve představila ve dvou verzích - Macan 4 a Macan Turbo a následně je doplnily verze Macan a Macan 4S. Základní s pohonem všech kol „4" se chlubí výkonem 408 koní, zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a dojezdem až 613 kilometrů.
Nadupanější model nosí přívlastek „Turbo“ a nabízí 639 koní, točivý moment až 1130 Nm, akceleraci z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy a na jedno nabití ujede 598 kilometrů. To nejsou špatné hodnoty na auto s hmotností 2350 kilogramů. Oba modely dosahují maximální rychlosti 220, respektive 260 km/h.
Před pár měsíci německá automobilka představila i verze s označením Macan a Macan 4S, které tvoří úplný základ a jakýsi zlatý střed. Nový Macan, přezdívaný pouze jako Macan, má jen jeden elektromotor s výkonem 340 koní. Díky tomu na stovku vystřelí za 5,7 sekundy a na jedno nabití ujede solidních 641 km.
Na druhou stranu model 4S se může pochlubit pohonem všech čtyř kol, výkonem až 516 koní, zrychlením z 0 na 100 za 4,1 a dojezdem podle WLTP 606 kilometrů. Zároveň je už ve standardu vybaven elektronickým aktivním podvozkem Porsche Active Suspension a může být oděn do terénního paketu.
Nabito za 21 minut? To není sen, ale realita
Elektrické SUV se dokáže dobíjet prostřednictvím palubní nabíječky, a to výkonem 11 kW nebo za příplatek 22 kW. Pomocí DC konektoru u 800V hyperchargeru pak zvládne dobíjet výkonem až 270 kW, což znamená, že z 10 na 80 procent kapacity baterie se dostane během pouhých 21 minut. Výhodou nové PPE platformy pak je, že pokud nabíjecí stanice pracuje se 400voltovou technologií, baterie s 800 V se automaticky rozdělí na dvě části se stejným napětím, které pak lze nabíjet paralelně výkonem až 135 kW.
Novinka od Porsche je už v prodeji a startuje na cenovce od 2 071 286 korun včetně daně. Model s pohonem všech čtyř kol Macan 4 stojí od 2 161 280 Kč. Výkonnější 4S vyjde na 2 339 277 Kč a vrcholná verze Turbo pak startuje na bezmála třech milionech korun. Pokud to porovnáme s předchozí generací, tak zjistíme, že v základu je nový Macan o skoro 300 tisíc dražší.
Nicméně Porsche má teď speciální akci - když si koupíte nový Macan, tak dostanete dobíjecí kartu v hodnotě 121 tisíc korun. Kredit je pak možné čerpat tři roky.