Budíček pro velká evropská SUV. Honda CR-V jezdí skvěle a cenovkou není daleko od konkurence

Více než půl roku jsme měli možnost v redakci testovat novou generaci Hondy CR-V. Dlouhodobé testy jsou skvělé v tom, že máme čas se s autem důkladně seznámit a přijít na jeho výhody a nevýhody, které by nám mohly v běžném týdenním testu uniknout. Každý z redaktorů pojal testování trochu jinak. Jeden s ním jezdil každý den do práce, druhý si zase rodinné SUV vzal na dlouhou cestu do zahraničí. Já osobně jsem Hondu CR-V vytáhl na klikaté okresky, abych řádně prozkoumal její jízdní vlastnosti.
Obrovský mezigenerační posun
Než se ale vrhneme na současný model, pojďme se vrátit do minulosti a připomenout si, jak jezdila předchozí generace Hondy CR-V. Ta byla v mnoha věcech velice povedená, měla spolehlivý motor, praktický interiér, ale jízdní vlastnosti nebyly její silnou stránkou. V zatáčkách se SUV naklánělo a při ostré jízdě bylo neohrabané a těžkopádné. A mě zajímá, trpí na podobné problémy i nová generace? Abych to zjistil, vyrazil jsem s Hondou CR-V na své oblíbené okresky okolo hradu Karlštejn, které jsou plné zatáček.
Jako první jsem se zaměřil na full-hybridní pohonnou jednotku e:HEV, kterou u velkého SUV zastupuje atmosférický benzinový dvoulitr a dva elektromotory. Společnými silami generují 135 kW. Ano, to není zrovna ohromující číslo, ale... Honda CR-V je především rodinný koráb, který se stejně bude nejčastěji proplétat městskou džunglí. Většině řidičů tak bude dynamika bohatě stačit.
Nicméně když to vezmu z pohledu sportovní jízdy, tak zrychlení z nuly na stovku za 9,4 sekundy mi adrenalin do žil nenapumpuje a automatická převodovka s pevným převodem taky moc zábavy nepřidá. Motor zkrátka nebudí velké emoce. Je to vlastně paradox, ale čím více na něj tlačíte, tím méně si ho užíváte. Když jedete neustále na plný plyn, tak „spalovák“ točí vysoké otáčky a vydává monotónní zvuk, který rychle omrzí. Mnohem lepší je jet klidněji a používat třeba jen tři čtvrtiny akcelerátoru. Tak motor tolik nehučí, je kultivovanější a zároveň i příjemnější.
Znamená to tedy, že Honda CR-V neumí sportovat? Neznamená. Pohon je sice primárně postavený tak, aby byl co nejefektivnější, měl malou spotřebu a nízké emise, ale zbylé komponenty auta jsou naopak vyladěné tak, aby řidiče za volantem bavily. Nedá se říct, že by nová generace CR-V byla vyloženě sportovní, ale spíš se Japoncům povedlo vzít esenci nového modelu Civic a přenést ji do velkého rodinného balení.
Honda CR-V e:HEV AWD: Technické údaje
Motor: 2.0 benzin + el. motor
Převodovka: automat
Max. výkon: 135kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,4 s
Spotřeba: 6,7 l/100 km
Délka: 4706 mm
Objem kufru: 635 l
Základní cena: 1 099 900 Kč
Další technické údaje ZDE.
Skvělý podvozek a řízení
A výsledek? Jedno z nejlépe jezdících SUV v segmentu. Velký podíl na tom má podvozek. Ten je krásně vláčný, má ideálně nastavené tlumiče a společně s tuhou karosérií odvádějí skvělou práci - auto ze země vycházejícího slunce statečně tlumí nerovnosti, ale přitom se v zatáčkách zbytečně nenaklání. Díky tomu je hybridní SUV při svižné jízdě na okreskách dokonale stabilní, čitelné a dobře maskuje svou hmotnost 1731 kilo.
Podvozku pak bravurně sekunduje řízení, které je ideálně tuhé a strmé. Zároveň je velmi komunikativní, to znamená, že řidič má spoustu informací o tom, co se děje pod předními koly. Hondě se zároveň povedlo příkladně odladit brzdový pedál s rekuperací. Zatímco u většiny elektrifikovaných vozů je pedál mdlý a kousavý, u Hondy má příjemně tuhý chod a příjemně se dávkuje.
Cena lehce nad milion
Pokud to shrnu, tak nová Honda CR-V se naučila jezdit a v rukách řidiče působí obratně, hbitě a svižně. Tedy přesně naopak, než předchozí generace. Zároveň je novinka pohodlná, má přehledný a prostorný interiér s kufrem o kapacitě 635 litrů a také má velmi povedený design. A nějaké podstatné chyby? V podstatě jsem za tu dobu na nic nepřišel, možná jen vyšší spotřeba při vyšším tempu na okreskách, kdy si hybridní motor vzal z nádrže přes 10 litrů benzinu na sto kilometrů. Jinak mě ale CR-V bavilo a umím si představit, že by to bylo jediné auto, které bych v garáži parkoval.
Dokonce ani cenovka není nijak přehnaná. V základu se dá japonské SUV pořídit od 1 049 900 korun, což je srovnatelné s konkurencí - porovnání naleznete zde. Jestli k tomu chcete pohon všech kol, stačí přihodit 50 tisíc navíc. A pokud byste místo full-hybridu raději plug-in hybrid, připravte si 1 269 900 Kč.