Dlouhodobý test: Honda CR-V je na dlouhou vzdálenost komfortním společníkem. Hybrid má ale vyšší spotřebu
Dlouhodobě testovanou Hondu CR-V e:HEV AWD jsme důkladně prověřili i při jízdě na lyžovačku do Alp. V zimních podmínkách jsme s tímto full-hybridem najeli přes 1000 km převážně v kombinaci okresek a dálnic, a to jak těch českých, tak rakouských. Už od prvních kilometrů bylo jasné, že z pohledu spotřeby benzinu nebudou výhody hybridního pohonu v takovémto jízdním režimu kdovíjak znát, ale spotřeba paliva není samozřejmě jediné kritérium, na které jsme se zaměřili.
Dobře sladěný pohon má na dálnici vyšší spotřebu
Pohonné ústrojí této verze Hondy CR-V, tedy v plně hybridním provedení bez možnosti externího dobíjení, je složeno z benzinového dvoulitru s přímým vstřikem a pracujícím v Atkinsonově cyklu, který dosahuje výkonu 109 kW. Nedílnou součástí je samozřejmě i elektromotor, který má nejvyšší výkon 135 kW a disponuje točivým momentem 335 Nm. Celý systém je postaven tak, aby se o pohon staral zejména elektromotor a spalovací čtyřválec fungoval jako výrobna energie. Na rozdíl od jiných systémů ale umí v případě potřeby přiložit ruku k dílu a podílet se na pohonu vozu.
Honda pohon odladila opravdu dobře a je tak právem řazen k tomu nejlepšímu, co lze mezi full-hybridy aktuálně pořídit. Honda si celý systém řídí zcela sama, a to velmi citlivě tak, že řidič nezaznamenává žádné změny v typu pohonu. Jen při akceleraci stoupnou otáčky spalovacího motoru tak, že jsou slyšitelné uvnitř a systém je drží na konstantní úrovni tak dlouho, jak uzná za potřebné. Stejně jako u všech ostatních, vyniknou výhody hybridu naplno spíše v městském či pomalém provozu. Při dálničním tempu je spalovací motor víceméně stále v zápřahu. Jakkoliv jsme celou cestu do Alp absolvoval v režimu Eco, měl jsem spotřebu 8,5 l/100 km, a to ve dvou lidech s lyžemi uvnitř vozu. Ano, vím, že jízdní profil je spíše „do kopce“, a tak jsem pečlivě sledoval hodnoty i při cestě zpět, kdy výškové metry zase ubývají. Ani klidná plynulá jízda po rakouské dálnici s řadou rychlostních omezení však nepřinesla nějakou zázračnou spotřebu, jel jsem za 7,8 l/100 km, celkově pak do Prahy za 8,3 l/100 km. V tomto ohledu tedy celá soustava žádný zásadní benefit nepřináší.
Výhodou je však plynulý zátah podobný elektromobilu, který vynikne zejména v režimu Normal a ještě lépe v módu Sport. Škoda, že akumulátor má kapacitu pouze 1,06 kWh, takže čistě na elektřinu auto neujede moc daleko. Kromě toho management baterii nevybíjí v plném rozsahu, ale spíše jen lehce pod polovinu, takže se při intenzivnější rekuperaci (např. při delších sjezdech) velmi brzo nabije do plna a další energii už není kam ukládat. Úroveň rekuperace lze operativně nastavovat pádly pod volantem, což funguje bezproblémově.
Honda CR-V e:HEV AWD: Technické údaje
Motor: 2.0 benzin + el. motor
Převodovka: automat
Max. výkon: 135kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,4 s
Spotřeba: 6,7 l/100 km
Délka: 4706 mm
Objem kufru: 635 l
Základní cena: 1 099 900 Kč
Další technické údaje ZDE.
Komfortní a jistý podvozek i tichá kabina
Dojem z auta ale netvoří jen pohonné ústrojí, ale také další oblasti, především pak podvozek. Ten je u Hondy CR-V opravdu precizně odladěn a řidiči dodává přesně to, co od vozu této japonské značky očekává. Je totiž komfortní, s grácií zvládá nerovnosti, je dobře odhlučněn a přitom všem ještě poskytuje vysokou jistotu a agilitu při dynamičtější jízdě. Skvěle mu sekunduje i přesné řízení s dobrou odezvou a příjemně velkým a tvarovaným volantem. Také sedadla jsou pohodlná, akorát tuhá a optimálně tvarovaná. Vyzdvihuji rovněž ticho v interiéru, což při dlouhých hodinách strávených v autě ocení nejen řidič, ale i ostatní spolucestující.
Nejen při jízdě na delší vzdálenost člověk ocení i dostatek dobře přístupných odkládacích prostor, zejména pak na mobil a plechovky s nápojem. Ostatně, celková prostornost auta je velmi dobrá, sklopením dělených zadních sedadel vznikne téměř rovná plocha - s bezpečným uložením i delších lyží tak nebyl žádný problém. Jen kryt zavazadlového prostoru působí dost lacině.
Oceňuji i kvalitu zpracování a použití příjemných materiálů, rovněž ergonomie je dobrá a Honda uživateli předkládá ideální mix klasických ovladačů a digitálních dotykových ikonek. Displej infotainmentu není zbytečně velký, ale naprosto stačí, Android Auto lze sice připojit pouze kabelem, ale nikdy nebyl problém se spojením. Pochvalu zaslouží i head-up displej s dobrou grafikou, jasem a viditelností. Na způsob kombinace tlačítkového (P, N D) a kolébkového (R) ovládání voliče automatu jsem si také zvykl docela rychle, byť je to řešení trochu zvláštní.
Detaily, které zamrzí
Zamrzí však několik detailů, které člověk zaregistruje právě až při delším používání a které svou nedokonalostí sráží jinak dobrý dojem z auta. Jako majitele by mě docela štvaly, tím spíše, že nejde o nic neřešitelného. Stěrače s integrovanými ostřikovači mají problém pořádně setřít špínu z prosolené vozovky, zejména před spolujezdcem (naštěstí většinou jen tam) byly u testovaného vozu na skle pořád nepříjemné šmouhy. Nikomu z nás v redakci se také nepodařilo přijít na způsob deaktivace varování pro překročení rychlosti. Sám jsem strávil v menu vozu, ať už na přístrojovém štítu před řidičem, tak na středovém displeji, opravdu desítky minut a bezvýsledně. Systém decentně „bimbá“ už při překročení o 1 km/h, což v realitě znamená, že o žádné faktické překročení rychlosti ani nejde a to tím spíše, že samozřejmě někdy pracuje se špatně načtenými limity. Pokud se tedy na dálnici „odvážete“ a tachometrově pojedete třeba jen 132 km/h (skutečnost 128 km/h), hned budete upozorněni. Když zpomalíte a následně opět neudržíte rychlost striktně pod 130 km/h, celý proces se opakuje. Paradoxně jsem se tak na delší vzdálenosti snažil držet rychlost stále lehce nad limit, aby mě blikající ikonka a zvoneček pořád neotravovaly.
V mrazivějších dnech bych ocenil také o něco výkonnější topení, zejména pak ofuk předního skla. Jakkoliv se tato vlastnost objektivně hůře porovnává, protože podmínky jsou pokaždé jiné, ze zkušenosti vím, že řada aut zvládne topit o poznání dříve. Zima také ukázala, že stačí jen poměrně málo přimrzlé vlhkosti na čidlech jízdních asistentů a ty jsou hned vyřazeny z provozu. Kromě standardního varování o momentální nefunkčnosti těchto pomocníků se mi jednou přístrojový štít při jízdě z ničeho nic rozsvítil jako stromeček oranžovými ikonkami a v pravidelných intervalech mě informoval o celé plejádě asistentů, na které se nemám spoléhat. Počasí přitom nebylo nikterak extrémní - nepršelo, nesněžilo, jen byl mráz.
K lehkým nedokonalostem řadím i tužší mechanizmus zavírání dveří k zadním sedadlům, které víceméně každý a pokaždé zavíral nadvakrát, protože při jejich dovření běžnou silou měl člověk pocit, že zámek nezacvakl - někdy to byla pravda, jindy ne. Tento jev lze opět možná přičíst na vrub zimním podmínkám, ale teploty pod nulou přece nejsou ničím úplně výjimečným. A když už jsme u dveří, tak občas také nefungovalo bezklíčové odemykání či zamykání.
Závěr testu na dlouhou vzdálenost
S různými generacemi Hondy CR-V jsem najezdil fakt spoustu kilometrů. Vždy se jednalo o jízdně velmi příjemné auto, které možná navenek nevypadalo kdovíjak výrazně, ale řidič nabídlo opravdu odladěnou techniku a vždy o fous lepší jízdní vlastnosti než další japonská konkurence. Ve všech zásadních parametrech mě současná generace nezklamala - opravdu velmi příjemně se ovládá, je komfortní a přitom podvozkově jistá i ve vyšších rychlostech či v zatáčkách, je kvalitně zpracovaná z příjemných materiálů, má dobrou ergonomii a z hlediska pohonu se jedná také o technicky vyspělý vůz, jakkoliv zrovna na dálnici nevyniknou jeho hlavní výhody. Dojem perfektního společníka mi však při delším soužití kazily relativní drobnosti a i když vím, že žádné auto není dokonalé, bylo jich tentokrát o něco více, než bych od Hondy očekával.
Na detailní srovnání technických parametrů testované Hondy CR-V s vybranou japonskou konkurencí stejného segmentu se můžete podívat zde.