V bazarech už jsou elektromobily, které jsou levnější než benzinové verze. Nejsou však pro každého
Ceny na trhu ojetých aut leckdy prozradí o produktu daleko více než ceník nového vozu. Data portálu TipCars ukazují, že některé ojeté elektromobily lze nyní pořídit v bazaru dokonce levněji než srovnatelné verze s benzinovým motorem. Na jednu stranu to může být pro specifickou skupinu zájemců dobrá zpráva, na tu druhou se ukazuje, že minimálně někteří pionýři elektromobility na svých vozech prodělali kalhoty. Razantní pokles ceny má totiž své důvody.
Nejlevnější elektrické ojetiny stojí pod 300 tisíc
Pro skutečně nenáročné fanoušky elektromobility se na trhu ojetin objevují zajímavé příležitosti už v cenách kolem 300 tisíc korun. Před koupí je však vždy nutné velmi dobře zvážit, za jakým účelem takové ojeté elektrické auto kupuji. U nejlevnějších nabídek to pak platí minimálně dvojnásob, protože velký pokles ceny má své racionální důvody. Stejně tak doporučujeme se u ojetých elektrických aut dívat maximálně pět let zpátky, neboť tento typ pohonu se průběžně velmi rychle vyvíjí a zlepšuje. Starší elektrické vozy tak přinesou uživateli opravdu jen omezenou užitnou hodnotu. Ty pětileté už mohou v určitých případech docela dobře posloužit.
Z dat společnosti TipCars vyplývá, že kategorii dostupných elektromobilů dominují malé městské hatchbacky. Mezi nimi má aktuálně nejnižší cenovku Dacia Spring. Prodejci tyto elektromobily se stářím zhruba pěti let průměrně nabízejí za 299 tisíc korun. V těsném závěsu následuje Smart Forfour s průměrnou cenou 304 tisíc korun a elektrický Renault Twingo, který v průměru vyjde na 312 tisíc korun.
„Malé městské elektromobily jsou velmi zajímavou možností pro každého, kdo auto využívá k cestám na krátké vzdálenosti a má ideálně možnost si ho nabíjet doma v garáži nebo v zaměstnání. Stále atraktivnější jsou i díky tomu, jak rychle jejich ceny klesají ve srovnání s obdobnými vozy se spalovacími motory. V závislosti na výbavě se dnes může cena zánovního auta dostat i poměrně hluboko pod hranici 300 tisíc korun. Vzhledem k praktičnosti a relativní bezúdržbovosti těchto vozidel tak jde o překvapivě atraktivní nabídku,“ vysvětluje Marek Knieža, ředitel TipCars.
Až na výjimky jsou ojeté elektromobily dražší
Z analýzy prodejních cen ojetin je zřejmé, že i na sekundárním trhu si musí zájemci o elektromobil připlatit. Existují však výjimky, kdy je elektrická verze cenově srovnatelná s odpovídající benzinovou a někdy je i dokonce levnější. Jedná se o elektrickou variantu Volkswagenu e-Golf vyrobenou v roce 2019 nebo později, kterou prodejci průměrně nabízejí za 418 tisíc korun, tedy o 10 tisíc korun méně, než na kolik si cení adekvátní benzinový golf. Cenově velmi blízko k sobě mají i průměrné nabídkové ceny modelu Mini Cooper. Jeho elektrická verze v bazaru průměrně vyjde na 536 tisíc korun, tedy jen o 26 tisíc korun více než v případě benzínu.
„Data ukazují, že u městských elektromobilů ceny zpravidla klesají rychleji než v případě jejich variant s benzínovým pohonem. Zatímco cenovka nového Golfu se v roce 2020 pohybovala v závislosti na výbavě okolo 600 tisíc korun, nový e-Golf vyšel na téměř 900 tisíc korun. Nyní přitom tyto vozy pořídíte za velmi podobnou cenu,“ upozorňuje Marek Knieža.
U ostatních městských hatchbacků, u nichž výrobce nabízí i variantu se spalovacím motorem, jsou cenové rozdíly o poznání větší. V případě modelu Peugeot 208 si zájemce za elektrickou verzi připlatí 50 %, u Opelu Corsa 51 %, v případě Volkswagenu Up!/e-Up! 56 % a u modelu Fiat 500/500e 58 %. Největší cenový rozdíl je pak mezi těmito verzemi pohonu u Škody Citigo (78 %).
Pozor! Nízké ceny mají svůj důvod
Statistické údaje o ojetých elektromobilech by neměly být pro kupujícího jediným vodítkem. Naopak by měl u těch nejlevnějších nabídek o to více zpozornět. Razantní pokles ceny nového vozu během pěti let naznačuje, že daný model nebude technologicky úplně na výši. Taková auta mají často vyšší úbytek kapacity baterie a z něj vyplývající omezený dojezd, výrazně horší vlastnosti v zimním provozu, chybí jim možnost rychlého nabíjení, absentuje tepelné čerpadlo, jejich software je citelně zastaralý... Stejně tak lze předpokládat, že jejich hodnota na trhu ojetin bude dále klesat rychleji než u jiných elektrických vozů, takže i majitel ojetiny nakonec ztratí při dalším prodeji citelné peníze. Pokud se vlastnosti takového auta věkem dále citelně zhorší, může být nakonec problém najít vůbec nějakého kupce.
I tak však mohou být tyto nabídky pro někoho atraktivní a výhodné. Pokud si je kupující vědom všech zmíněných rizik, celkem se vyzná v elektromobilech a technologiích a přesně ví, že mu pro jeho způsob plánovaného provozování taková ojetina stačí (např. pravidelné krátké cesty, pomalé domácí dobíjení atp.) může být nakonec docela spokojen a elektrický pohon pro něj asi bude dávat větší smysl než auto se spalovacím motorem.