Reklama
Ojetiny

Nákup ojetého elektromobilu je loterie. Hrozí u něj dvakrát vyšší šance, že byl nabouraný

Podle dat společnosti Cebia je podíl havarovaných elektromobilů mezi ojetinami až 60 procent
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Zájemci o ojetý elektromobil by neměli sledovat jen stav jeho baterie. Velmi důležitý je také fakt, zda vůz v předchozích letech nehavaroval a následně nebyl opraven. To samozřejmě hrozí u všech bazarových aut, u vozů do zásuvky je ale pravděpodobnost takové události dvojnásobná. Na tiskové konferenci to řekl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá ověřováním ojetin.

Až 60 procent nabouraných elektromobilů

„U elektromobilů je pravděpodobnost havárie dvakrát vyšší než u aut se spalovacími motory. Podle našich dat je 30 procent vozů nabízených na trhu s ojetinami nabouraných. V případě elektromobilů jde ale o 60 procent,“ varoval Pajer s tím, že Cebia za posledních 10 let prověřila zhruba milion nabízených aut. Sám by se podle svých slov koupě takového vozu obával, protože nabouraný elektromobil může mít problémy s baterií.

Právě stav trakční baterie by měl být také pro zájemce o ojetá auta do zásuvky rozhodující. Podle provozního ředitele autobazaru AAA Auto Petra Vaněčka existují vozy, u kterých kapacita baterie významně neklesá. Jde například o modely značky Tesla. „Už jsme ale měli v naší nabídce i auta, u kterých byl pokles dojezdu významný. Příkladem může být vůz, který původně ujel podle výrobce 250 km, my jsme mu ale naměřili už jen 80. Prodal se, nabízeli jsme ho za zajímavou cenu a kupující pro něj zjevně měl využití,“ dodal Vaněček.

Na českém trhu s ojetinami je aktuálně k mání zhruba tisícovka elektromobilů. AAA Auto jich má v nabídce sedmdesát. „Zájem je hlavně o Teslu nebo BMW i3. Naopak nejdéle se u nás prodává Volkswagen e-Golf, který právě bojuje s nízkým dojezdem na jedno nabití,“ popsal Vaněček. Ceny nejlevnějších ojetých elektromobilů začínají v Česku na zhruba 200 tisících korun.
Reklama

Diskuze

Lojza - 28.06.2023 21:04:52
Auto Esa nebo AAA je jedno a to samé! Svého času jsem jel do Esa a skončil v AAA! Prý jsou spojeny! Jsem rád źe jsem nekoupil.
Mek - 25.04.2023 17:13:13
Koupil jsem Ioniqa v Auto Esa a katastrofa! Auto nejede a upadl tlumič- uhnil! Reklamace nehrozí, přišel jsem o peníze, hroznej autobazar ty Esa, šmejdi nejhrubšího zrna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Český autobazar spustil službu, která má pomoci s největším strašákem při nákupu ojetiny

AAA Auto je první český prodejce ojetin, který poskytne otevřené ověření historie prodávaného vozu
19.04.2023 18:15
|
19
Reklama

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
2
Reklama

Ojetiny značky Kia dnes patří k těm nejméně rizikovým. Pro spoustu lidí je to překvapení

V bazarovém okénku jsme se zaměřili na ojetou Kiu Ceed Sportswagon. Kolik stojí náhradní díly?
22.02.2023 17:04
|
10

Cesta na hory bez nehody, ojetina jako nová i reportáž z Afriky. Nový Autosalon vysíláme ve středu

V premiérovém dílu sedneme za volanty Renaultu Megane E-Tech, Nissanu Juke i Volkswagenu Amarok V6
20.02.2023 10:43
|
0

Našli jsme pět věcí, které dělají z Citroënu Berlingo skvělé rodinné auto. A tři, co mu to trochu kazí

S Berlingem jsme najeli tisíce kilometrů. Po třech měsících za volantem se soustředíme na detaily
12.04.2025 18:00
|
1

Značka SsangYong se mění na KGM. Pořád ale Čechy láká na pořádný kus auta za zajímavou cenu

Nové modely vsadily i na design a výbavu. Prvním autem, které nese jméno KGM, je luxusní Actyon
09.04.2025 12:03
|
0
Reklama

Stovky policistů vyrazily měřit rychlost. Zveřejnili, kde přesně budou řidiče chytat

Začala akce nazvaná Speed Marathon, při které mohli sami lidé říci, kde se má měřit
09.04.2025 07:10
|
1

Týden v autech: Řidičák skupiny B pro vozy vážící přes čtyři tuny i nová Škoda Elroq RS

Na český trh přijela další čínská automobilka, otestovali jsme novou Teslu Model Y Juniper
06.04.2025 09:33
|
0
Reklama
Autosalon TV