Reklama
Ojetiny

Autobazary jsou nucené prodávat auta pod cenou. To se ale změní, odborníci očekávají zdražení ojetin

Aktuálně lze ojetá auta legálně prodávat pouze online. Bazaristé tlačí na vládu, aby dostali výjimku
Zdroj: AURES Holdings

Autobazary musely kvůli opatřením vlády zavřít své pobočky a mohou ojetá auta prodávat pouze online. Počet obchodovaných aut se tak dramaticky snížil, což ohrožuje existenci většiny firem, které se tímto byznysem zabývají. Aby měly peníze na výplaty a další náklady, musejí leckdy prodávat auta pod cenou.
Reklama

Potřebují prodávat auta, aby měli na výplaty

Problémy připouští i největší hráč na trhu, AAA Auto. "Potřebujeme prodat co nejvíc aut, aby firma měla dostatek peněz na výplaty a provoz, když musíme mít uzavřené všechny pobočky a naše ztráty dosahují denně desítek milionů korun," uvedl mluvčí společnosti Michal Häckl. Zároveň láká na to, že je aktuálně možné pořídit auto za nejnižší možnou cenu.

"Aktuálně nabízíme automobily až o deset procent pod jejich výkupní cenou a vozíme je k zákazníkům přímo domů. Díky tomu se nám daří alespoň trochu zmírnit následky uzavření provozoven, nařízeného vládou z důvodu opatření proti šíření koronaviru," doplnila ředitelka autobazaru Karolína Topolová. AAA AUTO od uzavření poboček do dnešního dne v České republice prodalo online na 850 automobilů.

Plošné slevy zatím nenasadil další velký autobazar Auto ESA, ale jeho mluvčí Pavel Foltýn uznává, že i na jeho pobočkách je aktuálně možné pořídit ojetiny výhodněji. "Vyjednáváme s každým zákazníkem individuální cenové podmínky a slevy pochopitelně poskytujeme," uvedl.

"Nákup ojetých aut je v současné době extrémně výhodný," potvrzuje i Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých aut. "Zvláště malé bazary na malých městech jsou mnohem více nakloněny ke slevám."

Auto je možné do 14 dnů vrátit bez udání důvodu

Další současnou výhodu při pořízení nového auta představuje možnost vrátit výrobek do 14 dnů bez udání důvodu. Jde o stejnou povinnost jakou mají všichni online prodejci, která se za běžné situace na prodej ojetých aut v kamenných prodejnách nevztahuje.

Pavel Foltýn z Auto ESA tuto výhodu potvrzuje, ale zároveň upozorňuje: "Zákazník by měl možnost případného vrácení vozu využít v nejkratší možné době a dodržet rozumný kilometrový nájezd." Autobazary se tedy pochopitelně brání tomu, aby si z nich zákazníci udělali na dva týdny půjčovnu aut zdarma.
Reklama

Situace se pravděpodobně zcela obrátí

Kdo uvažuje o ořízení ojetiny za současných výhodných podmínek, měl by si pospíšit. Po uvedení situace do normálu se totiž podle odborníků trend zcela změní a ceny ojetých aut čeká prudký růst.

"Zvýší se nezaměstnanost a lidé budou zvažovat každou větší investici. Očekávám, že nová auta budou kupovat až na výjimky pouze firmy a privátní zákazníci se přesunou na trh s ojetinami. Tím pádem se po nich výrazně zvýší poptávka a porostou i jejich ceny," domnívá se Petr Přikryl, předseda Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA).

S tím souhlasí i Martin Pajer z Cebie: "V kurzu budou hlavně auta v cenové kategorii od 100 do 200 tisíc," domnívá se. A v této souvislosti také varuje: "Očekáváme, že se opět začnou mnohem více stáčet tachometry ojetých automobilů."

"Kvůli aktuálnímu výpadku ve výrobě nových aut může během následujících měsíců dojít k výraznějšímu zdražení ojetin," doplnila Karolína Topolová z AAA Auto.
Reklama

Dostanou bazary výjimku? První už krachují

Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů poslala dnes premiérovi Andreji Babišovi už druhý otevřený dopis, v němž žádá o možnost otevřít provozovny prodejců s ojetými vozy.

"Čas je pro nás všechny v tuto chvíli druhým největším nepřítelem a každým dnem, kdy jsou provozovny uzavřeny, přichází náš obor denně o desítky milionů korun a desítky pracovních míst. Ke včerejšímu dni ukončilo kvůli povinnosti uzavřít prodejny svoji činnost 15 prodejců ojetých vozidel, kteří měli ve svých provozovnách vozy v hodnotě přibližně 100 milionů korun a zaměstnávali téměř 250 pracovníků," uvádí se mimo jiné v dopisu.

Asocace v něm také varuje, že pokud se výjimku nepodaří udělit, začnou už v průběhu dubna krachovat i větší bazary se stovkami zaměstnanců a tisícovkami vozů, takže stát přijde o stovky miliónů při výběrů daní a bude se muset postarat o množství nezaměstnaných.

"Trh s ojetými automobily se začne přesouvat na ulici, tedy mimo kontrolní a daňový dosah státu. Zisky si převezme černý trh. Zahodíme desítky let snahy o kultivaci trhu s ojetými vozy. Na vše doplatí konečný spotřebitel. Na našich silnicích se budou opět objevovat nezpůsobilé vozy," vypočítávají se v otevřeném dopisu další rizika krachu tohoto odvětví.

Podle Petra Přikryla neobdržela asociace od Andreje Babiše ani nikoho z jeho týmu žádnou dopověď - a to ani na první dopis z minulého týdne.

Diskuze

Petr - 24.06.2021 11:59:55
Koupil jsem octávii od autoopat .cz z Prahy za 350 tisíc s nájezdem 96 tisíc km. Ona se tam cena liší i podle výbavy auta. Doporučuji se podívat na jejich stránky, kde najdete všechna ojetá auta v nabídce nebo se vydat rovnou k nim, mají tam mraky aut
Markéta - 23.06.2021 11:15:56
Můžu se zeptat jaké auto a za kolik jste koupil? Abych si udělala představu?

Prostorné ojetiny za sto tisíc korun i méně. Vyhledali jsme tři překvapivé tipy pro české rodiny

Omezený rozpočet, nevelké vnější rozměry a zároveň hodně místa? I taková auta se dají najít
20.02.2020 11:43
|
4
Reklama

Jak jsou na tom prodejní trháky se spolehlivostí? Přinášíme přehled nejlepších ojetých SUV

Německá zkušebna TÜV vyselektovala z údajů o technických kontrolách nejméně poruchové modely
17.02.2020 18:40
|
3
Reklama

Roční octavia za 329 900, BMW 525d se zárukou za 699 800 Kč. Zkoumali jsme značkové programy ojetin

Posvítili jsme si na devět sítí prodejců aut z druhé ruky, které spadají pod automobilky
13.02.2020 18:00
|
4

Létající koberce za pusu. Tyto tři ultralevné ojetiny strčí komfortem do kapsy většinu nových aut

Dají se koupit za jeden nebo dva průměrné měsíční platy. Řidiči SUV budou závidět cestovní komfort
01.02.2020 07:49
|
5

Osobní Berlingo a spol. už jezdí jen na elektřinu. Víme ale, jak se dostat k verzím s běžnými motory

Nejlevnější z elektrických trojčat je aktuálně Opel Combo. Stojí od 829 990 korun
26.06.2022 20:28
|
3

Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ jezdí božsky. Prohrává však s vozy, od nichž byste to nečekali

Vyzkoušeli jsme nejen novou generaci sportovního roadsteru, ale i další mercedesy poladěné AMG
23.06.2022 07:43
|
3
Reklama

Test Volkswagenu ID.5: Drahé, ale překvapivě praktické kupé SUV vystraší i nadchne jízdními vlastnostmi

Brácha Škody Enyaq Coupé iV má výhodu v široké nabídce typů pohonu a výbav
17.06.2022 07:41
|
11

Test Suzuki GSX-S1000GT: Nová krásná cestovatelka za rozumné peníze může být motorkou roku 2022

Japonská značka oživuje kategorii královského sportovního cestování po asfaltu. Moderně a vkusně
31.05.2022 19:45
|
1
Reklama
Autosalon TV