Reklama
Ojetiny

Na ojetině lze ušetřit desítky tisíc. Stačí ji koupit v sousední zemi, ukazují statistiky

Vybrali jsme 20 nejprodávanějších ojetin v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Jak se liší ceny?
Zdroj: Volkswagen

Koupit v Polsku a prodat na Slovensku. U ojetého Volkswagenu Golf by se to možná vyplatilo, protože v Polsku je průměrná cena ojetého exempláře tohoto modelu v průměru až o 70 tisíc korun levnější než na Slovensku. Zato Volkswagen Passat stojí naopak ve všech zemích V4 zhruba stejně. Ponořili jsme se do statistik, abychom zjistili, jaké jsou rozdíly mezi cenami ojetých aut v Česku, Polsku, v Maďarku a na Slovensku.

Ceny vycházejí z desítek tisíc inzerátů

Pro následující přehled nám slouží statistika společnosti AAA Auto, která má pobočky ve všech zemích tzv. Visegradské čtyřky. Nevycházejí z cen v autobazarech, ale z cen inzerátů zveřejňovaných soukromými osobami.

Jde o desítky tisíc inzerátů za měsíc říjen 2019, takže data mají úplně jinou vypovídací hodnotu o reálných cenách na trhu, než kdybychom porovnávali několik set aut podle cen v bazarech. Níže uvedený seznam zahrnuje dvacet nejprodávanějších ojetých modelů v zemích V4 ve stáří 5 let (rok výroby 2015) a nájezdem 90 až 110 tisíc kilometrů.

Seznam aut najdete ve fotogalerii pod tímto textem. Seřadili jsme je podle obliby ve všech zemích dohromady. U každého vozu uvádíme cenu v Česku a poté v těch zemích, kde je cena nejnižší a nejvyšší.

Kupujte v Polsku, prodávejte na Slovensku

Jak vidíte, čísla ukazují zajímavé věci. Obecně nejlevnější jsou ojetá auta v Polsku, nejdražší na Slovensku. Ale záleží na konkrétním modelu. Například Volkswagen Passat stojí ve všech čtyř zemích téměř stejně, zatímco u Volkswagenu Golf je rozdíl až 70 tisíc korun. V Polsku vyjde průměrně na 261 tisíc korun, zatímco na Slovensku na 331 tisíc korun.

U nejpopulárnějších modelů v Česku, kam patří Škoda Octavia a Fabia jsou rozdíly nepříliš velké, byť opět mezi Polskem a Maďarskem už registrujeme odstup kolem 25 tisíc korun. Najdou se ale i výjimky v opačném gardu. Třeba Audi A6 koupíte na Slovensku průměrně za 662 122 Kč, zatímco v Polsku za 754 928 Kč. V procentech je největší rozdíl u Toyoty Auris, která stojí v Polsku 259 tisíc Kč, zatímco na Slovensku 306 000 Kč.
Reklama

Spekulace je risk

Spekulovat na rozdíl cen se ne vždy vyplatí. Výše uvedené částky jsou průměrné, jde o neprověřená auta a zahrnují ceny, za které lidé nabízeli své vozy v inzerátech. Ne ty, za které se nakonec skutečně prodaly. Připočítat je také třeba cenu za dopravu, převod apod.

„Cena ojetých vozů se v zemích V4 liší i uvnitř jednotlivých zemí na úrovni krajů. Mezi jednotlivými zeměmi jsou rozdíly větší. Na cenu vozů má vliv řada reálných i psychologických faktorů. V tuzemsku a na Slovensku má zcela jinou oblibu značka Škoda, než je tomu v Polsku a Maďarsku. Zatímco u nás tvoří škodovky ročně třetinu prodejů a v top 10 jsou čtyři modely, v Maďarsku se tato česká značka s dostane do první desítky jen s jedním vozem na páté pozici,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO.

„Naopak v Polsku i Maďarsku vede žebříčky již řadu let Opel Astra. Popularita jednotlivých modelů, poptávka a jejich množství na trhu pak vedou v jednotlivých zemích i k rozdílům v cenách. Obecně však nelze doporučit prodejní turistiku, protože zpeněžit vůz v jiné zemi s sebou nese řadu dodatečných nákladů, rizik, a časové ztráty, které teoretický efekt vyšší výkupní ceny dovedou spolehlivě vymazat,“ uzavírá Vaněček.
Reklama

Diskuze

Rybařík Tomáš - 04.02.2020 12:05:51
Hodně dlouho jsem se díval po ojetém BMW 530D, chtěl jsem ho koupit v o možná nejlepším stavu, a jednou jsem na stránkách AAA narazil na auto z roku 2009 s nájezdem jen 131 tisíc kilometrů, na které jsem v tomto bazaru vyřídil i výhodný úvěr.
Martin - 03.02.2020 10:32:05
Po tom co jsem s bráchou objel opravdu nespočet inzerátů, tak jsem stejně koupil nakonec raději auto v autobazaru AAA, kde na něj dostanete záruku na skryté vady, a také jsem dostal zdarma k autu i zimní pneumatiky.

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
07.07.2021 12:00
|
18
Reklama

Elektromobil může za pět let ztratit skoro tři čtvrtiny své ceny, ukazují statistiky

Podle amerického průzkumu na tom nejsou dobře luxusní sedany, drží se SUV a pick-upy
26.11.2019 08:35
|
3

Chcete spolehlivou ojetou škodovku? Zkuste fabii nebo yetiho. Tříletému superbu se vyhněte

Zjistili jsme, jak za poslední rok dopadají vozy mladoboleslavské automobilky na německých STK
19.11.2019 20:57
|
2

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
3

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6
Reklama

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0

Elektromobily, které nikdo nechce. Autopůjčovny se ve velkém vrací ke spalovacím autům

Tesla zlevňuje a apoštolové elektromobility jásají. Velké flotily se ale aut do zásuvky zbavují
22.01.2024 10:00
|
3
Reklama
Autosalon TV