Chce to hodně zrychlit
Tak to aspoň spočítala nová zpráva Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). Podle ní rostl prodej elektromobilů v EU v letech 2017 až 2023 třikrát rychleji než instalace dobíjecích míst. Při pohledu do budoucna potřebuje EU podle odhadů ACEA do roku 2030 osmkrát víc dobíjecích míst ročně.
„Potřebujeme masové rozšíření elektromobilů ve všech zemích EU, abychom dosáhli ambiciózních evropských cílů v oblasti snižování emisí CO2. To se nepodaří bez široké dostupnosti veřejné nabíjecí infrastruktury přímo v celém regionu,“ prohlásila generální ředitelka ACEA Sigrid de Vries. „Jsme velmi znepokojeni tím, že zavádění infrastruktury v posledních letech nedrží krok s prodejem bateriových elektromobilů. Navíc hrozí, že se tato mezera v infrastruktuře v budoucnu ještě prohloubí - a to v mnohem větší míře, než odhaduje Evropská komise.“
V loňském roce bylo v celé EU instalováno jen něco málo přes 150 tisíc veřejných dobíjecích míst (v průměru méně než tři tisíce týdně), celkem jich tedy bylo víc než 630 tisíc. Podle Evropské komise by do roku 2030 mělo být instalováno 3,5 milionu dobíjecích míst. Dosažení tohoto cíle by znamenalo instalaci přibližně 410 tisíc veřejných dobíjecích míst ročně (nebo téměř 8000 týdně).
ACEA však odhaduje, že do roku 2030 bude potřeba 8,8 milionu dobíjecích míst. Dosažení tohoto cíle by vyžadovalo instalaci 1,2 milionu nabíjecích stanic ročně (nebo více než 22 tisíc týdně), což je osminásobek nejnovějšího ročního tempa instalace.
Pro zajímavost, v Česku ke konci loňského roku stát evidoval 2287 nabíjecích míst, na nichž bylo 4187 dobíjecích bodů.