Pokuta 5000 korun za pouhé poděkování. Policie zpřísnila tresty pro přehnaně zdvořilé řidiče
Výstražná světla jsou pravděpodobně nejvíce zneužívaným prvkem výbavy auta. Řidiči je rozblikají ve chvíli, kdy se svým vozem špatně zastaví, když se druhému řidiči chtějí omluvit nebo mu třeba jen poděkovat. Ve všech těchto případech jim však za to hrozí pokuta a rozhodně už ne malá. Od ledna letošního roku se totiž výše finančního trestu zdvojnásobila, takže i za pouhé poděkování teď můžete zaplatit až pět tisíc korun. Zjišťovali jsme podrobnosti.
Pokuta může být i nižší
Zpřísnění sankcí má samozřejmě své opodstatnění. Výstražná světla totiž primárně slouží k tomu, abyste ostatní řidiče upozornili na hrozící nebezpečí. Například když nutně potřebujete snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo. Jakmile tedy „blikačky“ použijete k poděkování či omluvě, můžete tím ostatní účastníky provozu nepříjemně zmást. Policie samozřejmě chce toto riziko minimalizovat, a tak se rozhodla zvýšit pokuty. I když jen částečně.
„Nesprávné použití výstražných světel může být od roku 2024 postihováno pokutou až do výše 5 000 Kč ve správním řízení. Přestupek je ale možné vyřešit také příkazem na místě s pokutou do 1500 Kč,“ sdělila nám Violeta Siřišťová, mluvčí Policie České republiky.
Původně pak pokuta ve správním řízení dosahovala maximální výše 2500 Kč a dvou tisíc na místě. Ve výsledku tedy můžete zaplatit dvojnásobek, pokud tento přestupek necháte dojít do správního řízení, pokud ale pokutu zaplatíte policistovi přímo na místě, zaplatíte naopak o 500 Kč méně než loni.
Spousta řidičů se však stále domnívá, že policista jim přeci nemůže dát pokutu za to, že někomu výstražnými světly poděkovali. Jenže opak je pravdou. „Použití výstražných světel jako prostředku k poděkování ostatním řidičům, což je běžná praxe na silnicích, je považováno za neoprávněné a teoreticky za to může být udělena pokuta. Záleží však na konkrétní situaci a rozhodnutí příslušných orgánů,“ dodala Siřišťová.
Jen si rychle odskočím...
Ani při špatném parkování vám výstražná světla nepomohou se pokutě vyhnout. „Spuštění varovných světel nemá na posuzování přestupkového jednání z pohledu strážníka městské policie žádný význam. Strážník při řešení jakéhokoli přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ uvedla pro Autosalon.tv mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
Její slova potvrzuje také mluvčí David Štýfald z českobudějovické městské policie. „Pokud se nejedná o nouzové stání nebo upozornění na nebezpečí, nehraje zapnuté světelné výstražné zařízení při posuzování přestupku a případného postihu žádnou roli.“