Reklama
Řidičův chleba

S oslněním se potýká většina řidičů. Nejčastěji ho způsobují dálková světla, občas ale i cyklisté

Průzkum mezi 4300 evropskými motoristy přinesl varovná zjištění. Bezpečnostní riziko je vysoké
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Oslnění je v provozu běžným jevem, s nímž se asi setkal každý, kdo tráví za volantem jen trochu více času. Západoevropské autokluby se v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Belgii rozhodly věnovat tomuto jevu detailněji a uskutečnily průzkum mezi 4300 motoristy. Výsledky považují za alarmující zejména ve vztahu k bezpečnosti, z podrobného průzkumu však vyplynula i další zajímavá zjištění. 

Na oslnění jsou citlivější mladší řidiči

Podrobné dotazování přineslo podle německého autoklubu ADAC odpovědi na celou řadu souvislostí, které mají nějaký vztah k oslnění řidičů. V Německu tak přes 90 % řidičů uvedlo, že se setkává s oslněním, byť 15,2 % pouze občas a 5,5 % téměř nikdy. Na druhou stranu však více než každý pátý (21,7 %) dotazovaný uvedl, že je oslňován na cestách pravidelně, polovina řidičů pak někdy a 5 % uvedlo, že se s oslněním setkávají téměř pořád. Je tedy zřejmé, že oslnění je důležitým tématem pro přibližně tři čtvrtiny motoristů.

Pokud si tedy někdy při jízdě v noci, za šera či v mlze připadáte jako jediní, kdo je na silnici oslňován, nemáte pravdu - ani zdaleka v tom nejste sami. Problém s nepříjemnou sníženou viditelností z důvodu oslnění mají totiž i ostatní. Je však zajímavé, že se vnímání oslnění poměrně dost liší i s věkem. A pokud byste si mysleli, že čím starší řidič, tím více si na oslnění bude stěžovat, byli byste na omylu. Je to přesně naopak - 32 % dotazovaných do věku 35 let uvedlo, že se cítí oslňováno skoro pořád nebo pravidelně, zatímco stejný pocit má pouze 23 % řidičů přes 50 let. Vysvětlit to lze i tak, že jsou starší řidiči za dobu strávenou za volantem k tomuto jevu tolerantnější a zvykli si na něj. To, že se nejedná jen o německou anomálii, dokazují i výsledky z Rakouska. Tam oslnění jako závažný problém vnímá 38 % řidičů do 35 let a pouze 27 % starších padesáti let.
Reklama

Zdroje oslnění se různí, patří mezi ně i cyklisté

V oslňování řidičů hraje velkou roli nejen správné seřízení, ale i samotná konstrukce světlometů. I dva světlomety, které mají stejnou intenzitu osvětlení (jednotka Lux) mohou na lidské oko působit diametrálně odlišně. Pokud je zdroj světla větší, je to pro oči příjemnější, než stejně výkonný světlomet s LED technikou, jehož světelný tok jde jen z úzké štěrbiny a ještě ke všemu na agresivní bílé zabarvení. Pro řidiče je to sice skvělé, že díky tomu vidí v noci skoro stejně jako ve dne, pro okolní účastníky už to ale může být nepříjemné a nebezpečné.

Drtivá většina řidič (82,1 %) v dotazování uvedla za nejčastější zdroj oslnění dálková světla, 41 % dotazovaných pak bývá oslněna i tlumenými světly a každý čtvrtý (26,7 %) řidič je oslňován zadními mlhovkami. Zajímavé je, že necelá desetina (8,8 %) řidičů uvedla jako zdroj oslnění i cyklisty. To se může jevit na první pohled divně, ale pravdou je, že současným trendem u cyklistů je používání malých, ale velmi výkonných LED svítilen, a to jak vpředu tak vzadu, u kterých je ještě ke všemu často aktivován agresivně blikající stroboskopický režim. Ten sice zajišťuje cyklistovi, že je dobře vidět ostatními účastníky provozu, což je samozřejmě jedině dobře, na druhou stranu mohou tyto světelné výboje působit negativně na ostatní.

Co (ne)dělat v případě oslnění?

Pokud vás oslňuje okolní zdroj světla, určitě se nedívejte přímo do něj. Při jízdě se zaměřte na silnici před sebou, popř. alespoň na pravou krajnici. Pravidelně se také starejte o čisté čelní sklo, a to nejen zvenku, ale i zevnitř. Pokles oslnění v případě čistého skla je skutečně znatelný. Pokud nosíte brýle, i jejich skla by měla být čistá, kromě toho nezapomínejte na pravidelné kontroly vašeho zraku.

Jak se řidiči při oslnění chovají?

Z provedeného průzkumu vyplynuly i reakce řidičů v případě oslepení světlem a pro bezpečnost provozu to nejsou dobré zprávy. Každý druhý člověk výrazně přimhouří oči nebo odvrátí zrak, v 18 % případů pak řidič uvádějí nutnost častějšího mrkání. Alarmující je, že 2,4 % oslněných řidičů zcela zavře oči a pokračuje v jízdě chvíli naslepo, pro bezpečnost není dobré ani to, že 3,1 % řidičů řeší situaci tak, že se jejich oči zaměří přímo do zdroje oslnění v naději, že se oči budou adaptovat. Pouhých 15 % dotazovaných pak uvedlo, že oslnění nemá na jejich reakce vliv a pokračují v jízdě stejně jako doposud.
Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 05.02.2024 10:15:51
Nechápu cyklisty, co používají stroboskopický bílý světlomet. Pokud máte čelovku s tímto režimem, zkuste si to. Vidíte h...o ! Podle zákona mají mít kola vepředu i vzadu trvale svítící světlo.V Holandsku to dodržují, u nás je kolo jako vánoční stromek.
Jirka - 04.02.2024 14:05:57
Setkávám se hlavně s mizerně seřízenými tlumenými světly samozřejmě ve prospěch řidiče. Je jedno zda žárovka či LED. Je to z části práce techniků na STK, kde světla vůbec neseřizují. Hlavně že tam člověk tvrdne půl hodiny bez činnosti technika ☹️

Řidiči rádi zneužívají výstražná světla. U špatně zaparkovaného auta jimi policisty neobměkčí

Lidé se domnívají, že když své auto rozblikají, omluví tím stání ve vjezdu či na přechodu
27.12.2023 13:15
|
5
Reklama

Na semaforu přibylo nové světlo. Svítí směrem k zemi a má zamezit používání chytrých telefonů

Dnešní digitální doba vyžaduje nová bezpečnostní opatření. Pomoct by mělo nové světelné zařízení
04.08.2023 08:11
|
18

Chytré světlomety i virtuální pedál. Škoda odhalila modernizované modely Kamiq a Scala

Oba vozy jsme si prohlédli naživo ještě před premiérou. Změny jsou sice decentní, ale zajímavé
01.08.2023 09:00
|
2

Zloději nekradou jen zpětná zrcátka, ale třeba i prvky z interiéru. Na černém trhu se prodá všechno

Zkušený zloděj očeše zaparkované auto během chvíle a dokáže způsobit vysoké škody
26.07.2024 09:15
|
0

Volkswagen odhalil interiér nového Transporteru. Vévodí mu dva displeje, bude mít i zásuvku na 230 V

Nový model je dvojčetem Fordu Transit Custom. Bude k mání i jako plug-in hybrid a čisté elektro
25.07.2024 13:43
|
0
Reklama

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
10

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama
Autosalon TV