Pokuta 10 tisíc korun za pouhé projetí. Čerpací stanice trestá řidiče, kteří u ní nenatankují
V Rakousku se roztrhl pytel s pokutováním nic netušících řidičů. Stačí, aby se například jen otočili na prázdné nijak neoznačené ploše nebo zaparkovali na parkovišti déle, než je uvedeno na dodatkové tabuli, a hrozí jim i desetitisícové sankce. Trik je totiž v tom, že prázdné plochy či parkoviště jsou zpravidla soukromých majitelů, kterým nic netušící řidiči vjedou na pozemek, čímž naruší jejich vlastnictví. S podobnými nekalými praktikami se teď setkali dokonce i na čerpací stanici. Co dělat, když se stanete jejich obětí?
Vjezdem podepíšete smlouvu
Na automobilových fórech nebo v internetových recenzích čerpací stanice TAC Carwash na Taborstraße ve Vídni je sepsaná hromada stížností. Vždy ale zní prakticky stejně. „Pozor! Tento provozovatel čerpací stanice žaluje své zákazníky, respektive ty, kteří musí na chvíli zastavit nebo pouze projedou, ale nenatankují ani si nic nekoupí. Do schránky mi obratem přišla pokuta na 395 eur,“ rozčiluje se jeden z řidičů.
Čerpací stanice se však brání tím, že zavedení těchto opatření bylo nutné kvůli dostupnosti pro její zákazníky. „V posledních měsících náš areál zneužilo nespočet řidičů, kteří skrze něj objíždí uzavřené křižovatky Taborstraße, Nordbahnstraße a Dresdner Straße,“ řekl zástupce čerpací stanice v rozhovoru pro server MeinBezirk s tím, že kvůli těmto bezohledným řidičům se k nim jejich zákazníci nemohli dostat.
Roli prý však hraje také bezpečnost. „Zodpovídáme za bezpečnost v našich prostorách, ať už jde o zákazníky, zaměstnance nebo chodce, pokud dojde k nehodě, neseme odpovědnost,“ dodal jeden ze zástupců. Čerpací stanice zároveň uvedla, že areál je opatřen hned dvanácti cedulemi, které řidiče jasně upozorňují na to, že projíždí soukromým pozemkem. Zpravodajství MeinBezirk však při osobní kontrole našlo pouze dvě cedule – jednu u každého vchodu.
Pravděpodobně jde tedy o stejné nekalé vydělávání peněz, které na území Rakouska a Německa praktikují i soukromá parkoviště. U vjezdu je vždy nenápadná tabule s ještě nenápadnějším textem, která slouží jako jakási „smlouva“. Tím, že na pozemek vjedete, uzavíráte s jeho provozovatelem smlouvu a musíte dodržovat na tabuli uvedená pravidla. Pokud je nerespektujete, hrozí vám smluvní pokuta v řádech stovek eur.
Pokuty chodí i do Česka
Pokuta pak přijde majiteli vozidla, nikoli řidiči, přímo do schránky. Poškozenými jsou často i čeští řidiči, a tak jsme se zeptali rakouského Spolkového ministerstva vnitra, jak je možné, že se soukromá osoba dostane k údajům o majiteli vozidla. Odpověď zněla takto: „Údaje o držiteli vozidla je možné získat, pokud existuje právní podezření, že došlo k narušení soukromého vlastnictví,“ odpověděli nám s tím, že orgánem odpovědným za poskytnutí těchto informací je buď okresní správní úřad nebo krajské policejní ředitelství.
Co tedy dělat ve chvíli, kdy vám smluvní pokuta z Rakouska přijde? Na to jsme se zeptali Pavla Kiršnera z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner. „V případě, že řidič obdrží takovou výzvu, je určitě vhodné ji řešit s místními právníky, kteří vám s případem mohou pomoci. V případě, že by to český řidič neřešil, je možné, že se stane žalovanou stranou soudního sporu. Současně je však možné, že provozovatel takového parkoviště požadovanou částku oficiální cestou vymáhat nikdy nebude.“
Právní expert z rakouského autoklubu ÖAMTC však postihy v případě narušení soukromého majetku chápe, ale částku ve výši 395 eur (9 980 Kč) považuje za výrazně přemrštěnou. Podle něj by bylo adekvátních nanejvýš 100 eur, protože náklady na právníka se pohybují kolem 70 eur a nalezení údajů k SPZ pak kolem 15 eur. Rakouský právník tedy doporučuje všem, kterých se to týká, aby se s protistranou pokusili dohodnout na částce 100 eur.