Reklama
Řidičův chleba

Pokuta za 53 km/h na padesátce. Radar v malé české obci tvrdě trestá příliš rychlé řidiče

Jinak to nejde, hájí opatření radnice města, které osadu spravuje. Lidé tu jezdili i 120 km/h
Zdroj: Robin Běhal, Autsalon.tv

Tolerance 10 km/h? Na to jsou možná zvyklí Pražáci v tunelu Blanka, ale v řadě měst a obcí napříč českém jsou radary mnohem přísnější. Řidiče mohou klidně pokutovat za to, že jel po odečtení tolerance jen o 3 km/h rychleji, než umožňuje dopravní značka. Dokládá to případ čtenáře, který takovou nekompromisní pokutu dostal.

Malá obec, velká silnice

„Přišla mi pokuta od městské policie města Vimperk s tím, že mi byla naměřena rychlost 56 km/h, což je 53 km/h po odečtu tolerance 3 km/h. Mám okamžitě zaplatit pokutu. Domníval jsem se přitom, že radary mají nastavenou větší toleranci. Opravdu musím platit pokutu za pouhé 3 km/h přes limit,“ obrátil se na redakci Autosalonu čtenář, který si nepřál být jmenován a přiložil kopii výzvy k zaplacení. Redakce proto oslovila město Vimperk, aby se k pokutě vyjádřilo.

Radar, přesněji úsekové měření, které čtenáře změřilo, leží v malé osadě Korkusova Huť, ve které žijí jen zhruba tři desítky stálých obyvatel. Obcí ale prochází vytížená silnice číslo 4 spojující Strakonice a Vimperk s Bavorskem. Ta samá komunikace se ostatně na hranici středočeského kraje mění na D4.

„Město Vimperk dlouhodobě řešilo stížnosti obyvatel Korkusovy Hutě na rychle projíždějící auta přes tuto osadu. Na silnici I/4, která prochází osadou, není žádný přechod pro chodce a podél silnice jsou dvě autobusové zastávky. Z této osady dojíždějí děti do Vimperku do školy a rovněž někteří obyvatelé za prací. Dalším problémem bylo přecházení starších obyvatel přes silnici, kteří měli strach o své životy,“ reagoval na dotaz redakce Jan Tůma, tajemník městského úřadu ve Vimperku.

Informační radar řidiče nezpomalil

Vimperk to s řidiči nejprve zkusil po dobrém. Na nebezpečné místo město nechalo nainstalovat informační radar, který ale svou funkci splnil jen částečně. To než si na něj lidé za volantem zvykli a pochopili, že z něj pokutu nedostanou. „Město po špatných zkušenostech s bezpečností dopravy přistoupilo k instalaci úsekového měření na základě kontrolního měření průjezdu počtu aut a jejich rychlosti. Z provedeného měření bylo zjištěno, že není výjimkou, kdy projíždějící auta jedou rychlostí v průměru 90 km/hod, rekord byl přes 120 km/h,“ dodal Tůma s tím, že měření je navíc označeno viditelnou cedulí, která upozorňuje na začátek i konec.

Mimochodem, úsekové měření probíhá v osadě od srpna 2020, přičemž do konce daného roku zaznamenalo na 6874 přestupků. Za celý rok 2021 pak přes 12 tisíc a v roce 2022 téměř 13 tisíc příliš rychlých aut. I tak lze říci, že řidiči výrazně ubrali. „Je to patrné i z reakcí místních obyvatel, kteří již nemají takový strach z hlediska bezpečnosti dopravy,“ dodal Tůma. Město má ještě další dvě místa, kde provozuje úseková měření, oboje jsou ve Vimperku a kontrolují místa, kde v minulosti došlo ke smrtelným nehodám.

Závěr tedy je, že i když je pokuta za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině poměrně ostrá, na daném místě je obhajitelná. Obyvatelé Korkusovy Huti jsou totiž vytíženou silnicí přímo ohroženi. Kromě toho pokuta za 3 km/h navíc znamená faktických 56 km/h, což v některých autech může tachometr zobrazit až jako 60 km/h. V daném místě by ale měl řidič raději zvolnit spíš pod povolené maximum.
Reklama

Tipy, jak si poradit s únavou za volantem

Energiťák, rádio co nejvíc nahlas, otevřené okénko a opětovný energetický nápoj. jedná se o velmi častý recept na únavu za volantem při dlouhé cestě. Ale není asi správný, že?


Diskuze

Jiří Navrátil - 14.06.2024 02:20:08
Radary používané v ČR mají maximální chybu měření do 50 km/h 3 km/h a to do plusu i do mínusu. při naměřené rychlosti nad 50 km/h bývá chyba větší. Obec tedy neprokázala porušení zákona, Je to nezákonné obohacování, možná i vydírání. Policie by měla konat
Radim - 11.06.2024 07:22:49
vždyť si ten blb odpověděl hned sám.. "Jel jsem rychleji,..." to že myslel, že je větší tolerance je jedno.. Jedeš víc než 50, tak neotravuj, zaplať si to a pozdravuj doma

Fotografie z radaru ukázala psa, který v Renaultu Twingo překročil rychlost. Pokutu nedostane

Snímek z německé obce zveřejnil britský deník. Zvířeti se podařilo zachránit majitele od postihu
03.06.2023 19:44
|
3
Reklama

Mobilní aplikace přemění každé auto v rychlostní radar. Řidiči se mohou udávat navzájem

Přestupek zaznamenaný na telefon může stejně jako palubní kamera sloužit ke shromažďování důkazů
29.03.2023 07:40
|
79
Reklama

Dalekohled nebo radar začíná být minulostí. Policie má techniku, kterou řidiči ani nevidí

Naposled policisté použili dron při dopravní akci na Vyškovsku, kde pokutovali hned několik řidičů
02.03.2023 07:34
|
17

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
15

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
1
Reklama

Toyota RAV4 slaví třicetiny. Legendární SUV předběhlo svou dobu, proto se ho prodaly miliony

RAV4 se poprvé představila v roce 1994, dnes už jezdí ve své páté generaci. Většinou jako hybrid
21.06.2024 12:00
|
1

Má čtyři motory a místo budíků švýcarské hodinky. Nové Bugatti Tourbillon je na světě

Spojení s Rimacem se silně projevilo na pohonu. Auto akceleruje na 300 km/h za 10 sekund
21.06.2024 10:00
|
4
Reklama
Autosalon TV