Nebezpečí číhá už i shora
Drony jsou ve službách policie od června roku 2016, od té doby se už jejich počet navýšil na zhruba šedesát. Pod svou správou je má Letecká služba Policie ČR, která je následně propůjčuje jednotlivým útvarům. Některé kraje ale mají i své vlastní. „Využívány jsou například na opatření v rámci zajištění veřejného pořádku a plní řadu taktických úkonů pro cizineckou policii či službu kriminální policie a vyšetřování," uvedla pro Autosalon.tv vrchní komisařka policejního prezídia Irena Pilařová. Velkou službu odvedly také při dokumentování škod po tornádu v roce 2021.
Čím dál častěji jsou pak drony využívány dopravní policií. „Dohlíží na nebezpečné přestupky, které mnohdy končí závažnými nehodami. Jedná se například o předjíždění na horizontech, v místech se zákazem předjíždění a s jejich pomocí kontrolujeme i počínání řidičů na železničních přejezdech. Na rizikových křižovatkách silnic se zaměřujeme na respektování značek upravujících přednost," vysvětlil mluvčí Policie Jihomoravského kraje
Petr Vala.
Policisté se díky dronům dostanou do míst, kde by jiný způsob dohledu činil problémy. Zároveň umožňují sledovat i delší silniční úseky bez povšimnutí projíždějících řidičů, kteří se chovají tak, jako kdyby žádná policie v dohledu nebyla. O několik stovek metrů dál už potom stojí běžná hlídka, která řidiče porušujícího dopravní předpisy zastaví a na základě snímků z dronu mu udělí příslušné sankce. Sledovat maskované policejní Octavie či Superby už dnes prostě nestačí.