Reklama
Řidičův chleba

Rychlostní kamery umí dohlížet i na jiné přestupky řidičů. Lze tak dostat víc pokut najednou

Souběžně může řidič dostat například pokutu za rychlost spolu s používáním telefonu za volantem
Zdroj: Jan Markovič

Automobilovými fóry velmi často koluje otázka, zda je možné z rychlostních kamer dostat pokutu například za nepřipoutání nebo za telefonování za volantem. Jinými slovy za jiný přestupek než za rychlost. V jiných evropských stát jde o běžnou praxi, jak je to ale u nás? To jsme zjišťovali u městské policie a na Magistrátu hlavního města Prahy.

Jeden záznam, víc pokut

Na úvod by bylo dobré si říci, jak vlastně celý cyklus pokutování z rychlostních kamer probíhá. Většinu kamer v Praze spravuje Technická správa komunikací (TSK), která veškerá data přeposílá městské policii. Tady to ale ještě nekončí. Roztříděná data dále putují od policie k Magistrátu hlavního města Prahy, odkud teprve chodí pokuty osobám, jejichž auto bylo kamerovým systém zachyceno při páchání přestupku.

Otázku, zda je možné ze záznamu z rychlostních kamer, pokutovat řidiče i za jiný přestupek než překročení rychlosti, jsme tak postupně položili všem třem institucím. Z TSK nám odpověděli, že jejich kamerové systémy to umí, ale jestli se to v praxi děje, říct neuměli. Zeptali jsme se proto městské policie.

Podle ní to možné je, ale vždy jen souběžně s přestupkem za překročení povolené rychlosti. „V klasickém správním řízení by musela dotyčná osoba souhlasit na základě důkazních prostředků s přestupkem za rychlost a dle fotodokumentace by byl zaznamenán souběh s jiným přestupkem například za telefonování či nepřipoutání se za jízdy," uvedla pro redakci Autosalon.tv mluvčí městské policie hlavního města Prahy, Irena Seifertová.

Ani tady nám ale nedokázali sdělit, zda k podobnému řešení dochází také v praxi. To nám potvrdil až samotný magistrát. „Ano, k podobným situacím může opravdu dojít. Dotyčné osobě musí být však prokázáno, že se daného přestupku dopustila právě ona. Teprve až potom může být souběžně s překročením rychlosti pokutována i za jiný přestupek zaznamenaný na kamerovém záznamu," sdělil nám mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy, Tadeáš Provazník.

Samostatně jen od Policie ČR

Z výše zmíněného tedy vyplývá, že z rychlostních kamer je možné obdržet pokutu i za jiný přestupek. Nikdy ale ne samostatně. Zpravidla to musí být souběžně s pokutou za překročení maximální povolené rychlost. Výjimkou jsou samozřejmě kamery a radary Policie ČR, která umí dané přestupky pokutovat jednotlivě.

„Policie ČR při dokumentaci protiprávních jednání spočívajících v překračování nejvyšší dovolené rychlosti používá více druhů radarových měřičů. Radarové měřiče, které pro zadokumentování využívají kontinuální videozáznam jsou využívány i pro dokumentaci jiných protiprávních jednání, například již zmíněného držení hovorového zařízení během jízdy, nepřipoutání bezpečnostním pásem za jízdy, ale i nesprávného způsobu jízdy, jízdy přes křižovatku v době, kdy svítí červené světlo „Stůj“ či nesprávného předjíždění," uvedla mluvčí policejního prezídia, Hana Rubášová.

Mimo záznamů z radarových měřičů jsou často k dokumentaci rovněž využívána takzvaná lokalizační záznamová zařízení, kterými jsou průběžně vybavována vozidla Policie ČR v barevném provedení, tedy s označením Policie. „Tento systém umožňuje dokumentovat protiprávní jednání jak z přední, tak ze zadní videokamery," dodala Rubášová.
Reklama

Diskuze

Michal - 05.11.2022 07:15:37
Hrát si s mobilem za volantem by mě nenapadlo ani ve snu.
PICHAV - 04.11.2022 14:29:26
CESI JSOU Z TOHO VENKU !!!! MUSLIM !!!! TELEFONOVANI NENI --- SKRABOU SE PO CELE HLAVE PROTOZE SE NEMAJI CAS A VULI UMYT !!!! VYSOKA RYCHLOST JIZDY NENI --- VZHLEDEM KE STALE RYCHLEJSIMU SVETU SE SPISE ZPOMALUJE --- MUSIME PRIDAT !!!! CO TAM MATE DAL ???

Na Slovensku chtějí instalovat tisíc radarů. Pokuty by se měly automaticky strhávat z účtů řidičů

Instalace 270 nových radarů na Slovensku je prakticky jistá, tamní vláda jich ale chce mnohem víc
26.10.2022 09:30
|
8
Reklama

Komentář: Snížení věkové hranice řidičů na 17 let nemusí být nebezpečné. Nesmí se ale podvádět

Ministerstvo dopravy chce mladé řidiče pod kontrolou zkušených vychovat. Může to mít i opačný efekt
25.10.2022 07:25
|
4
Reklama

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14

Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
3

Opel Astra může být spolehlivou ojetinou. Důležité je ale datum výroby

Zjišťovali jsme, jak si oblíbený rodinný kombík a hatchback vedou ve statistikách německých STK
01.02.2023 18:04
|
1

Lidé se zbytečně bojí koupě auta z USA. Díly jsou levné, dodání rychlé a poruchovost minimální

Otestovali jsme pravý americký muscle car Dodge Challenger za cenu dobře vybavené Škody Octavia
27.01.2023 07:49
|
25
Reklama

Některým levným autům je lepší se vyhnout. Nejsou vůbec bezpečná, prozrazují nárazové testy

Vyhledali jsme nejlevnější nová auta na českém trhu a zjišťovali, jak si vedou v testech bezpečnosti
25.01.2023 15:27
|
8

Ceny pohonných hmot jsou v Česku nižší než ve většině Evropy. Dražší naftu mají už i v Polsku

Podle analytiků se však v nadcházejících měsících opět dočkáme zdražení. Důvodů je hned několik
25.01.2023 11:59
|
1
Reklama
Autosalon TV