Nejednoznačný výklad
Odhalení jednoduchého triku záleží z velké části na řidičích kamerových vozů, kteří mají možnost v případě zjištění takového neřádu uvědomit městkou policii. Stejný postup ale mohou volit i uvědomělí občané, kteří třeba chtějí šlápnout na kuří oko nepohodlnému sousedovi. Takové oznámení následně doputuje do správního řízení, kde se postupuje podle silničního zákona.
V něm stojí: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakrytá, nečitelná, nebo upravená tak, že je znemožněna nebo podstatně snížena její čitelnost.“ Znění zákona dává uličníkům příležitost spravedlnosti vyklouznout. V uvedené stati se totiž nachází slovo „řídí“, které více než naznačuje, že vše zmíněné platí jen tehdy, pokud se auto hýbe. Tím je zaděláno na právní přestřelku, protože například pražský magistrát tvrdí, že situace se definitivně vyjasní až legislativní úpravou.
„V tuto chvíli je připravována novela zákona, která řeší, že zaparkované vozidlo musí mít viditelnou SPZ, nyní to tak musí být podle zákona pouze v provozu,“ řekl sesterskému webu
CNN Prima News mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. Pokud by se přestupek přece jen podařilo prokázat podle stávajícího předpisu, hrozí usvědčenému přestupci až desetitisícová pokuta.