Reklama
Retro

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

I dnes je naprosto běžné, že v těsné návaznosti na návrh nového modelu auta je připravován jeho facelift, tedy odlišně stylizovaná verze původního designu, jejímž smyslem je zamezit morálnímu zastarání modelu a oživení zájmu zákazníků, který po pár letech výroby zákonitě upadá. Málokdo ví, že se naprosto stejně postupovalo i při vývoji Škody Favorit, která v 80. letech položila základy dnešního úspěchu firmy z Mladé Boleslavi.

Italské all inclusive

Když v roce 1983 Andrej Barčák s Petrem Hrdličkou pouhými stisky rukou uzavřeli na autosalonu v Ženevě dohodu o návrhu designu budoucího lidového vozu značky Škoda, nemohli tušit, jak dobrý v tu chvíli udělali obchod. Italská karosárna Bertone dodala za 28 milionů československých korun v krátkém čase nejen design základního pětidveřového hatchbacku Š 781, který vešel ve známost jako Favorit, ale také řady jeho variant.

Patřilo mezi ně pohledné třídveřové kupé, praktické kombi, které se mělo jmenovat Tourist, ale nakonec z něj byl Forman, velmi nepohledný čtyřdveřový sedan i jeho užitková varianta a také skříňová minidodávka Savana, z níž se později vyvinul populární model pick-up.

Jak už ale bylo naznačeno v úvodu, Bertone počítal ve svých plánech i s modernizací původního Favoritu, tedy nikoliv se zcela novým modelem. Co už ale asi Italové úplně do detailu nevěděli, byl smutný fakt, že vývoj a zavedení výroby Favoritu automobilku úpící v komunistickém nedostatku úplně všeho v čele s financemi, natolik vysílily, že na další investice nebylo ani pomyšlení.

Nakonec vše vyřešila sametová revoluce a nástup Volkswagenu, který Favorit v roce 1994 významně kvalitativně posunul do  „stádia Felicia“. Kdyby však těchto dějinných peripetií nebylo, dost možná by se v podobné době dostal do výroby méně radikálně omlazený Favorit připravený původními designéry - tedy pokud by na to v AZNP nějakým zázrakem sehnali peníze. 

Krása se skrývá v detailu

Návrh faceliftu základního pětidveřového hatchbacku se datuje zhruba do roku 1987, tedy do doby zahájení sériové výroby Favoritu. První pohled na sádrovou maketu v reálné velikosti neodhaluje podstatné odlišnosti, při bližším zkoumání nekvalitního snímku jsou ale patrné.

Italům ležela od počátku v žaludku ohavná velká světla Favoritu z Autopalu Nový Jičín - mnohem nižší světlomety podle originálního návrhu nebyl v ČSSR nikdo schopen vyrobit a na nákup v kapitalistické cizině nebyly peníze.

U faceliftu se počítalo s tím, že se tento neduh podaří nějakým způsobem překonat a vůz tedy bude moct dostat nižší a navíc atraktivněji tvarované lampy s lomem ve spodní části a bočním protažením do blatníků.

Přesazeny měly být také dveřní kliky, s jejichž umístěním se počítalo o něco výše, přesněji do horního zlomu charakteristického bočního prolisu. Eliminována měla být i další ohavnost Favoritu v podobě neskrytého víčka nádrže. Nově se mělo skrývat pod jinde obvyklými dvířky.

Do ztracena jako obvykle

Italskou iniciativu bez ohledu na peníze v Boleslavi kvitovali a vývojové oddělení se návrh modernizace Favoritu rozhodlo dále rozvinout - tentokrát však na bázi nikdy nevyráběného Favoritu sedan. Psal se rok 1989, když byla sestavena první maketa, kterou boleslavští odeslali do Itálie k posouzení. Brzy na to byl svařen skutečný prototyp, jenž už na zádi nesl nápis Felicia.

Auto mělo zcela jinou záď než původní Favorit sedan, přední světla připomínala dobový Ford Escort (Facelift třetí generace z roku 1987) a zaujal také menší znáček výrobce umístěný tentokrát už symetricky do středu přídě. Peníze ale stále nebyly a tak šel projekt začátkem 90. let k ledu. Počítalo se pro něj přitom mj. s moderním hliníkovým motorem 1,6 litru s rozvodem OHC o výkonu 100 koní. Místo něj se do pozdějších Felicií stěhovala „stará volkswagenovská litina" s výkonem 75 koní.

Volkswagen po vlastní linii

Automobilce na pokrají krachu nakonec hodil záchranné lano německý Volkswagen, který do ní v roce 1991 kapitálově vstoupil, aby ji později celou převzal. Pro modernizaci Favoritu to mělo za následek „zaříznutí“ veškerých oficiálních aktivit v tomto směru.

Sochař a architekt Václav Capouch ve spolupráci s vývojovým oddělením Škodovky v Česaně navrhne v roce 1991 čistě z pilnosti vnější design vozu, který se nápadně blíží později uvedené Felicii. Když jej odveze prezentovat novým pánům do Wolfsburgu, dostane se mu prý pochvaly, ovšem s tím, že Němci už jsou s novým vozem podle jejich standardů prakticky hotovi. Výsledný design novinky uvedené v roce 1994 je přesto velmi blízký Capouchovým návrhům...

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

PICHAV - 30.12.2023 19:24:52
TO JE NEJAKA COVER VERZE ??!! FELICIE ??!! NEJSPIS OD TEZKYHO RUSKYHO POKONDRA !!!! PRO VAS VSECHNY !!!! PRORUSKY FABIE FABULANTSKY !!!! FABICI VSE VYCHODNI !!!! JA JSEM VZDY VABIL KAPITALISMUS !!!! A VZDY ODMITAL HNUS BUS AUTOBUS S VESKEROU MHD CUKRARNOU
Martas - 30.12.2023 16:23:12
Jestli toto je hezký design, něco mezi Daewo a Samarou, se nedivím že je musel někdo koupit. No, zlatý design sochaře, tehdejši právoplatný nástupce Felicia.

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
34

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
39

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
34
Reklama
Autosalon TV