Válečná kořist
Po skromných začátcích ve 30. let, které představovaly především rozličné kopie amerických a západoevropských vzorů modelů, začaly výrobní haly moskevské automobilky už v roce 1946 opouštět poměrně moderní auta. Kde se vzala ta náhlá změna?
Po velkolepém vítězství nad Německem ve druhé světové válce Sověti ukořistili od poraženého protivníka kompletní výrobní linky automobilky Opel, které se staly základem nového čtyřdveřového automobilu. Konkrétně se jednalo o kopii Opelu Kadett K38 s menšími motorovými úpravami. Ten se v SSSR začal vyrábět jako Moskvič 400, který od roku 1964 následoval podstatně modernější Moskvič 408.
Socialistické trhy zaplavily jednoduché sedany z Moskvy podstatně dříve, než auta z nově vybudovaného závodu AvtoVAZ v Togliatti na Volze. Výroba ani zdaleka neuspokojovala poptávku, protože kapacita zastaralé továrny vůbec nestačila. Nový model 412, který poprvé vyjel v roce 1967, se netajil vyššími ambicemi, nakonec ale zůstaly vozy Moskvič stejně těmi věčně druhými vzadu za nedostižnou Ladou. Něco jako Opel vs. Volkswagenv Německu.
V centrálně řízeném komunistickém hospodářství nebylo nikdy peněz nazbyt, a tak byl Moskvič 412 jen evolucí svého předchůdce 408. Zřejmé to bylo zejména z jednoduchého podvozku. Čtyřistadvanáctce zůstaly přední lichoběžníkové polonápravy s vinutými pružinami a příčným zkrutným stabilizátorem, zadní náprava si musela vystačit s tuhou konstrukcí a listovými pery. O zpomalení se staraly výlučně bubnové brzdy - těmi kotoučovými se mohly pochlubit až lady o pár let později. Přesto představoval Moskvič 412 v mnoha ohledech pokrok.