Těžká práce šoféra
Pro jízdu v terénu měly Avie A11 alias Auverlandy A3 velmi solidní dispozice. K dispozici byly výhodné nájezdové úhly (přední padesátistupňový a zadní jen o pět menší), vozy zvládly i čtyřicetistupňový boční náklon, stoprocentní stoupání (tedy 45 stupňů) a mohly se brodit vodou do 580 mm. Měly také specifickou přední nápravu uchycenou na kulovém čepu, což skvělá věc pro křížitelnost náprav v těžkém terénu, zato životu nebezpečná při rychlejší jízdě po silnici.
Podle verze vážila A11 jen 1300 až 1350 kg podle provedená a pojala minimálně dva, ale klidně i osmičku pasažérů. Kromě armády firma zamýšlela i prodej lesníkům, zdravotníkům (na prospektu se objevil prototyp sanitky) a všem těm, kteří se musí potýkat s náročným terénem.
A jak ta věc jezdila? Kdo někdy řídil původní Land Rover Defender či UAZ Patriot, potvrdí, že jízda s těmito vozidly už nesplňuje uživatelské standardy 21. století. Avií A11 Trend šla ve své humpoláckosti ještě mnohem, mnohem dál a to zejména, pokud jde o běžnou jízdu po silnici. Zhýčkaný řidič by s A11 ujel pár metrů a pak se sinalou tváří odevzdal klíčky. Ulovit jeden z kvaltů připomíná loterii, spojka jde pekelně ztuha a když se Avie s jemným poskočením dá do pohybu, kabinu, jejíž vyšší boky a střechu tvoří laminát, naplní už od minimální rychlosti frenetický hukot od motoru a převodů. Ne, tady není potřeba pouštět se do větších akcí i když jinak mám pocit, že tohle auto by vyjelo i po kolmé stěně stodoly.