ZAZ Tavrija
Jestliže Zaporožec slasti československých silnic, které byly ale diametrálně lepší než ty sovětšké, nepoznal, nástupnická Tavrija už to štěstí měla - a čeští zákazníci také. S vývojem moderního nástupce Zaporožce se začalo už v roce 1970 a hle - píše se rok 1986 a první sériové Tavrije sjíždí z pásu. Těch kusů bylo konkrétně šest...
Oproti téměř dekádu starému prototypu se nezměnil jen design, ale také technika. Vpředu pracoval čtyřválec o objemu 1091 kubických centimetrů, který stačil na fakt důstojných 38 kilowattů. Důstojných nejen proto, že Tavria vážila jen něco přes 700 kilogramů, ale také proto, že používal moderní rozvod ventilů OHC, kterým dokonce kroutil ozubený řemen. Takto vybavená Tavria dokázala letět rychlostí až 140 km/h! Pokud tedy zrovna „nevzlétla“ někam mimo silnici.
Zvláště slabé byly brzdy, jejichž účinek by se dal rovnat protivětru. Na rozdíl od standardních kotoučových brzd, ty na Tavriji neobepínaly kotouč zvenčí, ale zevnitř, což si zase vynutilo vývoj speciálního uchycení předních kol. Pod taktovkou dnes už také neexistujícího korejského koncernu Daewoo vydržela Tavrija alias Dana alias Slavuta ve výrobě ještě dlouho do nultých let. Když ji v roce 2004 poslali proti deformovatelné bariéře se 40procentním překrytím, auto se zdeformovalo takovým stylem, jaký v laboratoři ještě neviděli. Výrobní kvalita byla obvykle katastrofální, což měli v první polovině 90. let možnost patřičně „ocenit“ i čeští zákazníci, pro něž byla Tavrija svého času nejlevnějším modelem na trhu - v roce 1993 stála 109 500 korun.