Reklama
Testy

Není stodvacítka jako stodvacítka. Jedničkové BMW dává i s malým motorem stále smysl

Mnichovská automobilka prodloužila život svému nejmenšímu modelu. Pohání ho i tříválec
Zdroj: Tiskový servis BMW

V automobilovém světě plném lidí toužících po vyvýšeném posedu v domnělě bezpečnějším a hodnotněji působícím SUV se kompaktní modely pomalu ale jistě stávají ohroženým druhem. BMW řady 1 bylo svého čaku jediným kompaktem se zadním pohonem, což už sice dávno neplatí, jízdní vytříbenost mu ale zůstala i dlouho poté. Otázka je, jestli to dneska ještě někoho zajímá a koho by vlastně mělo takové auto nejvíce přitahovat. Důchodce? Mladé páry? Maminky s dětmi? Odpověď jsme hledali v redakčním testu druhé nejslabší benzinové verze 120. Ne, obvyklé „i“ za číslovkou jsme nazpomněli, BMW už je tam nedává.

Efektivní omlazení

Největší změna oproti předchůdci je vidět tradičně na přídi a zádi. Maska je spíš zploštělá a nepůsobí už tak agresivně. Dominují jí nové LED světlomety a ledvinky. Ty jsou poměrně malé a mají jiné uspořádání lamel, které se promítá i do dekoru v kabině. Kovové ozdoby nahradily ve jménu ekologie plasty.

Z boku se prakticky nic nezměnilo, až na design kol z lehkých slitin. Zadní část ale velmi nápadně připomíná svými světlomety jiný vůz značky, konkrétně model X2. M Sport design pak přidá další odlišující prvky typické pro sportovní verze modelů BMW. Pořídit si novinku půjde v devíti barvách, přičemž dvě z nich jsou pastelové. Poprvé také půjde zvolit černou kontrastní střechu.

A není těch tlačítek málo, Antone Pavloviči?

Tak jako u jiných modelů BMW jde i nová jednička směrem k maximálnímu vyčištění interiéru od rušivých elementů v podobě řady výstupků nebo i funkčních fyzických tlačítek. Je ale na místě se ptát, jestli u toho „čištění“ nebyli inženýři až moc horliví a design nepřevážil nad uživatelskou vstřícností.

Jestli jste už řídili nějaký ze současných modelů BMW, pak vám bude interiér připadat velmi podobný, což může i nemusí být dobrá zpráva. Původní trochu rustikální vzhled vnitřku starší „jedničky“ vystřídaly čisté linie společně s dvěma propojenými obrazovkami. Digitální štít před řidičem má 10,25 palců a navazující infotainment pak 10,7 palců.
Nově se prakticky všechno včetně topení ovládá přes dotykovou obrazovku, což může svádět trochu k nepozornosti za volantem. Aspoň, že deaktivace hlídání povolené rychlosti je lstivě skryta pod tlačítkem „set“ na volantu.

Řada 1 má standardně aktualizovaný systém iDrive deváté generace operačního systému, včetně několika zrychlených funkcí, které se ovládají pomocí QuickSelectu. Celý interiér esteticky vytuní ambientní a za příplatek je možné mít také panoramatickou střechu či audiosystém Harman Kardon.

BMW 120: Technické údaje

Motor: 1.5 l turbo, R3
Převodovka: 7st aut.
Max. výkon: 125 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 7,8 s
Spotřeba: 5,4 l/100 km
Délka: 4361 mm
Objem kufru: 300 l
Základní cena: 898 300 Kč

Další technické údaje ZDE

Tři hrnky stačí

Žádná elektrická podvozková platforma rovná se žádná forma elektrifikovaného pohonu. Tato rovnice jasně determinuje nabídku motorizací nové jedničky, o niž si troufáme říct, že si vybere opravdu každý. Ceník začíná benzinovým tříválcem 116 s objemem 1,5 litru a výkonem 90 kW. Jeho silnější varianta nese označení 120 a generuje 125 kW. Dvě vrcholné čtyřkolky – M123 s výkonem 218 koní a M135 xDrive s rovnými 300 koňmi už mají válce všechny čtyři a dva litry objemu.

Naftový svět, což je u podobně velkého auta samo o sobě už dnes unikátní, startuje s verzí 118d, která nabídne 110 kW, silnější verze dvoulitrového dieselu vozí označení 120d a vytlačí 10 kW navíc.

My jsme v rámci tohoto testu jezdili s druhou nejslabší verzí 120 a je možné říct, že pro denní soužití s „jedničkou“ jde o nejuniverzálnější motor v nabídce. Sladění agregátu, převodovky, řízení a podvozku je zde na vyšší úrovni než u evropské konkurence včetně mercedesu. Že jde jen o tříválec vůbec nevadí, protože když motor netočíte opravdu vysoko, na zvuku to prakticky není poznat - odhlučnění je velmi dobré Výkonnová špička není nijak výrazná, auto je ale prakticky ve všech jízdních režimech přiměřeně pružné a umí jet i pěkně rychle, jakkoliv je v normálním módu patrná snaha řadit co nejúsporněji.

Na poměry klasického spalovacího motoru jezdí „stodvacítka“ skutečně skoro doslova zadarmo. I když jsem docela spěchal, průměrná spotřeba naměřená na dálnicích, ve městě i na okreskách nepřekročila šesti a půl litru benzinu v průměru, není velký problém jet i úsporněji.

Na silnici lepší průměr

Od předokolky nemůžete při řízení z principu čekat opojné pocity jako u větších BMW se zadním pohonem a svezení s ní nemá daleko ke konvenčním konkurenčním modelům s nižší cenovkou, ale určitě je lepší než třeba u ​​„áčkového“ Mercedesu.

V PR materiálech se člověk dočte, že podvozek dostal u nové generace jiný přední i zadní stabilizátor a zadní náprava křížovou rozpěru, která ji zpevnila o 50 procent. Buďme upřímní, reálný vliv těchto změn na jízdní chování je pro běžného smrtelníka ale poněkud abstraktní. Všechna provedení jsou teď také vybavena tlumiči s frekvenčním tlumením, což nemění nic na tom, že auto je na nerovnostech někdy zbytečně toporné, na čemž významně participují i 19” kola.

Jeden z posledních

Jedničkové BMW ve verzi 120 je tak normálním autem, jak jen dnešní vůz bavorské značky může být. Vkusným způsobem kloubí tradiční hodnoty s modernou a vytknout se mu dají víceméně jen drobnosti - tedy samozřejmě, kromě toho, že někomu bude vadit, že nejde o další SUV. Se „stodvacítkou“ se bude hezky žít každý den a ocení ji rozhodně nejen konzervativní maminky - vždyť to i docela jede!

Kompletní ceník nového BMW 1 najdete v našem katalogu, srovnání s ostatními prémiovkami včetně Mercedesu třídy A a a Audi A3 pod tímto odkazem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


BMW se dařilo prodávat elektromobily, jinak ale eviduje pokles. Jeden Čech se letos dočká exkluzivní rarity

BMW a Mini u nás vloni společně registrovaly 5831 vozů, což znamená meziroční pokles o 9,4 %
23.01.2025 14:11
|
0
Reklama

V továrnách BMW mají o starost méně. Auta zde jezdí bez řidiče, což zjednodušuje výrobní proces

V Dingolfingu se projekt testuje od roku 2022. Nyní získal certifikaci a míří do sériové výroby
04.12.2024 16:13
|
0
Reklama

Ojeté BMW 5 může mít pod kapotou časovanou bombu. Poradíme, jak vybrat to spolehlivé

Kupovat ojetý prémiový vůz je lákavé, protože ceny padají dolů. Musíte si ale dát pozor
24.04.2024 18:00
|
1

U Sokolova vyrostlo 25 kilometrů silnic i dálniční okruh. Smí tam ale jen vozy BMW

Mnichovská automobilka otevřela v Česku gigantické testovací centrum nejen pro auta bez řidiče
27.07.2023 10:05
|
0

Lidová elektrická Kia EV2 se poprvé ukáže už koncem února. Dorazí i konkurent pro Teslu Model 3

Letošní Den elektromobilů Kia 2025 slibuje cenově dostupné modely i šikovnou dodávku
14.02.2025 16:26
|
0

Ráj motoristů pomalu končí. Německé neomezené dálnice jsou stále pomalejší, může za to provoz

Nejnovější průzkum uvádí, že průměrná rychlost na neomezených německých dálnicích je 113,5 km/h
14.02.2025 10:21
|
4
Reklama

Přijdou podvodníci se stočenými ojetinami na buben? Běžně dostupná diagnostika je spolehlivě odhalí

Nová diagnostika Bosch ESI[tronic] Evolution umí pracovat s více než 150 značkami z celého světa
14.02.2025 08:15
|
1

Český majitel Sazky se stal oficiálním partnerem Formule 1. Bude spolupracovat i s McLarenem

Mezinárodní společnost Allwyn, zastřešující českou Sazku, vstupuje do světa motorsportu
13.02.2025 11:00
|
0
Reklama
Autosalon TV