Ráj motoristů pomalu končí. Německé neomezené dálnice jsou stále pomalejší, může za to provoz

Vysoká rychlost na dálnicích láká stále méně řidičů. Německé dálnice jsou jedním ze světových unikátů, protože i v dnešních dnech ve vybraných úsecích dovolují jízdu neomezenou rychlostí, ale v posledních letech statistiky naznačují, že se i tady provoz celkově zpomaluje. Potvrzuje to i nejnovější studie německého hospodářského institutu, která přináší vhled do reálného chování řidičů na těchto dopravních komunikacích.
Za zpomalování na dálnicích může hlavně provoz
Nedávná analýza odhaluje, že jen absolutní minimum řidičů se na německých dálnicích žene rychlostí přesahující 160 km/h – pouhé jedno procento. Představa o tom, že se v Německu pořád jezdí s cihlou na plynu, je tedy mylná. Jen 7,5 procenta řidičů tam jezdí přes 140 km/h a dalších 10,5 procenta řidičů se pravidelně pohybuje mezi 130 až 140 km/h.
Nejnovější data uvádějí, že 83 procent řidičů se na neomezených německých dálnicích pohybuje v rychlostech do doporučených 130 km/h. Německý hospodářský institut to navíc zjistil v období mezi květnem a srpnem loňského roku 2024. Do výsledků nemohla promluvit větší opatrnost při zimních měsících, kdy rychlou jízdu může výrazně zkomplikovat sníh nebo jiná nepřízeň počasí.
O sběr dat se postaraly automatické sčítací stanice v Severním Porýní-Vestfálsku, tedy regionu s nejhustší dálniční sítí a největším počtem zaregistrovaných aut. Jedním z hlavních zjištění analýzy je také skutečnost, že od posledního průzkumu klesla i průměrná rychlost aut. Předchozí měření v roce 2021 ukázalo výsledek 116,5 km/h, který během přibližně tří let klesl o 3 km/h na výsledných 113,5 km/h.
Německý hospodářský institut však zároveň uvádí, že za zpomalováním řidičů na dálnicích nejsou dražší pohonné hmoty, ale vyšší intenzita dopravy. Minulý průzkum byl totiž proveden v období celosvětové pandemie onemocnění Covid-19, kdy byl na veřejných komunikacích mnohem menší provoz. V letech 2021 až 2023, kdy už pandemie byla nedávnou minulostí, se zvýšil o přibližně deset procent.
Hustota okolního provozu situaci na dálnicích ovlivňuje tak moc, že v plynulém provozu byl naměřený průměr 118 km/h, zatímco v intenzivnějším provozu klesl na 83 km/h. Ve velkých kolonách se auta většinou pohybují rychlostí chůze a do výsledků promlouvají i rozdíly mezi pracovními dny a víkendy – o víkendech byla průměrná rychlost 116,5 km/h, zatímco přes týden spadla na 112,2 km/h.
Naopak velkým překvapením je, že řidiči jedoucí velmi vysokými rychlostmi mezi 170 a 200 km/h byli v sobotu a neděli o trochu pomalejší, než v pracovních dnech. Neomezené dálniční úseky jsou v Německu velkým politickým tématem, protože aliance ekologických a dopravních organizací neustále vyzývá k jejich omezení. Očekává, že by díky tomu mohla klesnout celková spotřeba paliv za současného snížení nehodovosti i větší ochrany klimatu. Jenže právě takovéto statistiky ukazují, že dopad takového opatření bude velmi nízký.