První evropská země končí se spalovacími motory. Na prodejnách zůstanou už jen elektromobily
Zatímco Evropská unie plánuje se spalovacími motory skoncovat až v roce 2035, Norsko se rozhodlo už déle nečekat a zákaz prodeje aut na benzin i naftu nařídilo už od příštího roku. Pro tamní motoristy to však nepředstavuje takový problém, jako by to například představovalo pro ty české. V čem Norsko postupovalo jinak a co za samotným zákazem stojí?
Násilí v kombinaci s benefity
Ani umělé zdražování spalovacích aut, zmenšující se palivové nádrže, sankce za překročení emisních limitů ani nejrůznější výhody nepřesvědčily drtivou většinu motoristů k přechodu na elektromobilitu. Je tedy otázkou, zda konec benzinových a naftových vozidel v Evropské unii po roce 2035 vůbec vejde v platnost. První evropská země však dokazuje, že pokud se chce, je něco takového možné. Stojí ale za tím dlouhé roky přesvědčování a široká infrastruktura nabíjecích stanic.
O zákazu spalovacích aut totiž norská vláda rozhodla už před osmi lety a jak se zdá, tento cíl se jí teď s velkou pravděpodobností podaří naplnit. V roce 2024 je hned 95 procent všech nově registrovaných vozů v Norsku čistě elektrických, přičemž těch zbylých pět procent zabírají zejména speciální vozidla, pro která neexistují elektrické alternativy. Informoval o tom server Merkur.de.
Z toho tedy vyplývá, že zákazníků toužících po novém spalovacím autě už v této skandinávské zemi mnoho není, takže o to jednoduší tento krok pro vládu bude. Samozřejmě to ale neznamená, že ze silnic najednou zmizí všechna spalovací auta. Ta ojetá budou jezdit dál, a to ještě pěknou řádku let, Norové si totiž svá auta drží v průměru víc než 10 let. Zákaz prodeje spalovacích motorů se tedy týká výhradně těch nově registrovaných vozidel.
Způsobů, jak tohoto zákazu vláda docílila, je hned několik. V první řadě je to osvobození od DPH u elektromobilů s cenou do přibližně 1,1 milionu korun (43 tisíc eur) platné minimálně do roku 2026 a zároveň zavedení vysokých daní při pořízení spalovacího vozu, píše se na srveru EFAHRER.com. Vláda zároveň majitelům elektromobilů nabízí spoustu benefitů, jako je například zvýhodněné mýtné nebo neomezené využití autobusových pruhů.
V minulosti však bylo benefitů ještě o poznání víc. Majitelé elektromobilů nemuseli platit silniční daň, neplatili žádné poplatky za trajekt a ve městech parkovali zdarma. Je tedy vidět, že Norsko jednoduše začalo s podporou elektromobility včas, stejně jako s výstavbou nabíjecí sítě. V současné době už je totiž povinně na každém hlavním tahu napříč zemí rychlonabíjecí stanice, takže se řidič nemusí bát, že by neměl kde dobít.