Reklama
Řidičův chleba

První evropská země končí se spalovacími motory. Na prodejnách zůstanou už jen elektromobily

Zákaz prodeje spalovacích motorů se bude týkat pouze nových aut, ojetiny budou smět jezdit dál
Zdroj: Tiskový servis Renault

Zatímco Evropská unie plánuje se spalovacími motory skoncovat až v roce 2035, Norsko se rozhodlo už déle nečekat a zákaz prodeje aut na benzin i naftu nařídilo už od příštího roku. Pro tamní motoristy to však nepředstavuje takový problém, jako by to například představovalo pro ty české. V čem Norsko postupovalo jinak a co za samotným zákazem stojí?

Násilí v kombinaci s benefity

Ani umělé zdražování spalovacích aut, zmenšující se palivové nádrže, sankce za překročení emisních limitů ani nejrůznější výhody nepřesvědčily drtivou většinu motoristů k přechodu na elektromobilitu. Je tedy otázkou, zda konec benzinových a naftových vozidel v Evropské unii po roce 2035 vůbec vejde v platnost. První evropská země však dokazuje, že pokud se chce, je něco takového možné. Stojí ale za tím dlouhé roky přesvědčování a široká infrastruktura nabíjecích stanic.

O zákazu spalovacích aut totiž norská vláda rozhodla už před osmi lety a jak se zdá, tento cíl se jí teď s velkou pravděpodobností podaří naplnit. V roce 2024 je hned 95 procent všech nově registrovaných vozů v Norsku čistě elektrických, přičemž těch zbylých pět procent zabírají zejména speciální vozidla, pro která neexistují elektrické alternativy. Informoval o tom server Merkur.de.

Z toho tedy vyplývá, že zákazníků toužících po novém spalovacím autě už v této skandinávské zemi mnoho není, takže o to jednoduší tento krok pro vládu bude. Samozřejmě to ale neznamená, že ze silnic najednou zmizí všechna spalovací auta. Ta ojetá budou jezdit dál, a to ještě pěknou řádku let, Norové si totiž svá auta drží v průměru víc než 10 let. Zákaz prodeje spalovacích motorů se tedy týká výhradně těch nově registrovaných vozidel.

Způsobů, jak tohoto zákazu vláda docílila, je hned několik. V první řadě je to osvobození od DPH u elektromobilů s cenou do přibližně 1,1 milionu korun (43 tisíc eur) platné minimálně do roku 2026 a zároveň zavedení vysokých daní při pořízení spalovacího vozu, píše se na srveru EFAHRER.com. Vláda zároveň majitelům elektromobilů nabízí spoustu benefitů, jako je například zvýhodněné mýtné nebo neomezené využití autobusových pruhů.

V minulosti však bylo benefitů ještě o poznání víc. Majitelé elektromobilů nemuseli platit silniční daň, neplatili žádné poplatky za trajekt a ve městech parkovali zdarma. Je tedy vidět, že Norsko jednoduše začalo s podporou elektromobility včas, stejně jako s výstavbou nabíjecí sítě. V současné době už je totiž povinně na každém hlavním tahu napříč zemí rychlonabíjecí stanice, takže se řidič nemusí bát, že by neměl kde dobít.

Reklama

Diskuze

petr - 18.12.2024 12:06:15
Kolikrát člověk jede za rok autem na dovolenou vzdálenou přes 500 km ? Ve činu roku 98 % jezdíme do 100 km
Jiří - 18.12.2024 11:56:02
Norové už hodněkrát dokázali,jací jsou slušně řečeno troubové.Za chvíli budou jezdit na losech.A velká sranda bude,až budou chtít na dovolenou dolů do Evropy!!!

Soukromé parkoviště získává údaje o řidičích a pak jim posílá pokuty. Našlo skulinku v zákoně

Kontroverzní německé parkoviště se už dostalo i do Česka. Zákazníky pokutuje za příliš dlouhé stání
10.12.2024 07:45
|
21
Reklama

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
4

Zabavení auta hrozí i v Česku. Důvodem se můžou stát poměrně běžné přestupky

Podle policie hrozí zabavení vozu hned v několika případech. Stačí například, když nadýcháte
17.12.2024 08:06
|
0

Pospěšte si, dokud není pozdě. Jednoduchým trikem je teď možné ušetřit na dálniční známce

Dálniční známka po necelém roce opět zdražuje, a to až o 140 Kč. Ne každý si však připlatí
16.12.2024 08:01
|
0
Reklama

Soukromé parkoviště získává údaje o řidičích a pak jim posílá pokuty. Našlo skulinku v zákoně

Kontroverzní německé parkoviště se už dostalo i do Česka. Zákazníky pokutuje za příliš dlouhé stání
10.12.2024 07:45
|
21

Místa, kde se měří rychlost, lze vyčíst z mapy. Policie prozradila, jak si je vybírá

Policisté nemohou měřit kdekoliv se jim zachce. Někdy dokonce řidičům prozradí i konkrétní lokaci
05.12.2024 08:27
|
2
Reklama
Autosalon TV