Řidiči mířící do Rakouska by se měli připravit na ekologickou past. Jinak zaplatí přes 50 tisíc
Téma ekologických známek/plaket v kontextu Rakouska není nijak nové. První takové zóny byly zavedeny už před více než deseti lety. Jenže v současnosti se shodou okolností díky emisním předpisům a celkové politice EU může snadno stát, že na vás bude v Rakousku číhat poměrně drahá past. Důvody jsou dva.
Ekologické zóny nejsou přímo na silnici nijak speciálně značeny a současně můžete jet v autě, kterého se povinnost mít ekologickou známku týká, ale snadno na to můžete zapomenout. O co tedy jde?
Zatím pouze pro kategorii N, ale...
V Rakousku existuje několik ekologických zón, do kterých mohou pouze automobily splňující různé emisní normy Euro a kde tedy auta musí mít vylepenou také ekologickou známku. Jenže tohle se dnes týká pouze užitkových vozů kategorie N. Většina řidičů tak pravděpodobně při výletech někam na hory nebo na vánoční trhy nic řešit nemusí. Jenže ti méně šťastní mohou narazit na problém.
V poslední době se totiž automobilky začaly vracet k praxi, kdy osobní auta prodávají s homologací užitkových vozů. Takové auto sice na první pohled může vypadat zcela jako kterékoliv jiné osobní auto, ale reálně je to kategorie N, a proto se na ně povinnosti a omezení kolem ekologických zón v Rakousku vztahují. V tomto kontextu můžeme jmenovat například Suzuki Jimny, koncern Stellantis pak prodává s touto homologací některé své malé dodávky typu Peugeot Rifter.
Samozřejmě by člověk musel mít smůlu, aby zrovna u takového auta někdo začal kontrolovat, jakou přesně má homologaci, ale stát se to může. V případě kontroly pak logicky nehraje roli, jak auto vypadá, ale co má napsáno v technickém průkazu. Druhou takovouto „ohroženou“ skupinou pak mohou být lidé preferující trochu punkovější styl cestování, kteří jezdí a kempují v upravených dodávkách. Dodávka může být přestavěna k nepoznání, ale opět je rozhodující, co má v technickém průkazu.
Bez známky pokuta přes 50 tisíc
Ekologické známky pro Rakousko se dají sehnat různými způsoby. U nás je prodává třeba Dekra. Ta zároveň upozorňuje na druhý již zmíněný chyták, a sice na absenci značení zón přímo v provozu. Je tak na řidičích, aby se před cestou podívali, kde přesně se budou pohybovat a zda známku mít musí, nebo ne. Dekra v tomto kontextu odkazuje na rakouský web akkp.at, kde jsou k dohledání přesné seznamy lokalit řazené podle PSČ.
Za porušení pravidel týkajících se ekologických známek v Rakousku hrozí značné pokuty. Jak píše česká Dekra, řidiči mohou očekávat sankci ve výši až 2180 eur, což je v přepočtu zhruba 55 tisíc korun.
Pro úplnost, doporučená cena rakouské ekologické plakety je 1300 Kč včetně DPH a známka je časově neomezená. Pořídit si známku mohou i majitelé osobních vozů, ačkoliv to není povinné. Všeobecně se předpokládá, že Rakousko bude systém ekologických zón dále upravovat a dříve či později do něj zahrne i osobní auta.
Další podrobnosti na téma nejen rakouských, ale třeba také německých ekologických plaket najdete u kolegů z webu Fotra na tripu.