Auta starší 15 let už nenatankují, bude na ně dohlížet kamera. Indie začala tvrdě bojovat s emisemi

Země po celém světě se s příliš znečištěným ovzduším snaží bojovat nejrůznějšími způsoby, nejčastěji to však odnesou právě řidiči automobilů. Někde se pouze snižuje rychlost, jinde už se ale úplně zakázal prodej spalovacích motorů. Způsob, kterým s emisemi bude bojovat hlavní město Indie, tu však ještě nebyl. Dillí totiž zakáže tankovat pohonné hmoty autům starším patnácti let, rozhodla o tom tamní vláda.
Úplný zákaz nepomohl
Vozidla na benzin starší 15 let a vozidla s naftovým motorem starším 10 let by po hlavním indickém městě neměla jezdit už několik let. Tehdejší vláda jejich provoz zcela zakázala, jenže už neučinila další kroky k tomu, aby se tak opravdu stalo. Řidiči tedy bez hrozby nějakých sankcí dále jezdili v jejich pomalu se rozpadajících vracích a dál produkovali obrovské množství emisí.
Nyní je však ovzduší v Dillí natolik znečištěné, že se nová vláda rozhodla přejít k razantnějším krokům. Od 31. března už nebude možné dotankovat vůz starší patnácti let, uvedl The Indian Express. Podle dostupných informací budou všechny čerpací stanice v indické metropoli vybaveny kamerami, které pomocí umělé inteligence automaticky rozpoznají, zda dané auto má potřebný certifikát (něco jako ekologické plaketky), nebo ne. Pokud ho mít nebude, obsluha čerpací stanice řidiči odepře možnost tankování.
V budoucnu by však kamery měly být schopné poznat stáří vozu i bez certifikátu. „Tyto kamery s umělou inteligencí v současné době detekují vozidla, která nemají certifikát PUC. Jakmile ale upgradujeme náš systém, budou je schopné detekovat i bez příslušného certifikátu,“ nechal se slyšet ministr životního prostředí Dillí Manjinder Singh Sirsa. V městském státě s přibližně 21,5 miliony obyvatel se zákaz tankování týká přibližně 100 tisíc registrovaných vozidel.
Tím to ale celé jen započne, vláda si totiž hraje s myšlenkou, že spalovací auta zakáže úplně. Aktuálně už prý skupina odborníků tuto možnost zkoumá a kompletní zprávu o tom předloží v dubnu. Zároveň se prověřuje i nový předpis, podle kterého by se nová vozidla směla registrovat pouze tehdy, pokud majitel prokáže, že pro ně má parkovací místo. Hlavní město totiž spolu s emisemi čelí také přehuštěné dopravě, takže potřebuje radikálně snížit počet vozidel.
Budovy budou mít vodní děla
Město má v plánu nahradit také 90 procent svých autobusů, které jsou v současnosti převážně na zemní plyn, novými elektrobusy. Do příštího roku by jich mělo být zakoupeno kolem osmi tisíc. Vláda také oznámila, že na úhoru vysadí nové lesy a výškové budovy, hotely a komerční nemovitosti budou muset používat speciální vodní děla, která rozstřikují jemné částice vody do vzduchu („antismogové pistole“), čímž odstraní částice znečišťujících látek ze vzduchu.