Čeští řidiči značku s černým puntíkem většinou neznají. Přitom by z ní měli mít strach

Červenobílou značku s puntíkem jsme nejprve viděli v Rumunsku na křižovatce a podruhé zase vedle poloprázdné silnice. Bylo nám sice jasné, že varuje před určitým nebezpečím, ale jakým a co znamená ten černý puntík? To nám naopak vůbec jasné nebylo, a proto jsme se krátce po příjezdu začali pídit po jejím významu.
V praxi zhruba 10 let
Zjistili jsme, že značka se začala v roce 2014 objevovat v hlavním městě Bukurešti a postupně se rozšířila po celém Rumunsku. Podle serveru Bzi.ro označuje silniční úsek o maximální délce jednoho kilometru, na kterém bylo v období pěti po sobě jdoucích let zaznamenáno nejméně deset vážných dopravních nehod, při kterých zemřelo nebo bylo těžce zraněno nejméně deset lidí.
Podobnou značku najdete také v Česku, jen místo puntíku je v červenobílém trojúhelníku vykřičník a pod ním nápis „Úsek častých dopravních nehod“. Pro řidiče to pak pochopitelně znamená jediné, tedy být obezřetnější a ideálně snížit rychlost, aby se snížilo riziko dalších dopravních nehod. Každopádně pokuta z této značky žádná neplyne, je totiž pouze varovného charakteru.
Mimochodem, černý puntík není jen záležitostí Rumunska, objevuje se i v některých dalších evropských zemích. Narazit na totožnou značku tak můžete například ve Velké Británii. V tomto případě ji ale často doplňuje ještě vysvětlující dodatková tabulka „Accident black spot“.
Červený puntík se vyplatí sledovat
Puntík na značkách najdeme také v Německu, kde má však o poznání veselejší význam. V červené barvě se tu zpravidla vyskytuje na směrových dopravních značkách. Pokud ho bude řidič následovat, pomůže mu si výrazně zkrátit čas za volantem. Červený puntík u našich západních sousedů totiž značí takzvanou „červenou trasu“, která má řidiče vytáhnout z kolon a navést ho na volnější objízdnou trasu.
Nejčastěji se tedy směrové dopravní značky s červeným puntíkem objevují na dálnicích a hlavních silnicích v blízkosti velkých měst. Jednoduše tam, kde se tvoří hustý provoz. Takto značené objízdné trasy pak většinou přinutí řidiče sjet z dálnice, prokličkovat několik kilometrů po vedlejších silnicích a následně ho znovu navedou zpět na dálnici. Ovšem už v místech, kde by měl být provoz řidší.
O „červených trasách“ můžete slyšet i v regionálních rádiích, které na ně navádí řidiče právě kvůli tvořícím se kolonám. U nás v Česku žádná taková značení nemáme a podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky ani mít nebudeme. Otázkou ale je, zda nás to má mrzet. Mnoho německých motoristů nebo šoférů kamionů si totiž na červený puntík stěžuje. Podle webu Echo24.de nechápou rozdíl oproti klasické objížďce, která je stejně jako u nás vyznačena šipkami v oranžové barvě.