Reklama
Řidičův chleba

Houbaři, pozor. Za parkování v lese hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Vyhnout se jí je téměř nemožné

Podle zákona jsou vjezd a stání motorových vozidel v lese až na výjimky zakázané a přísně trestané
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Houbařská sezóna nabírá na obrátkách a lesy se začínají hemžit nadšenými sběrači. Ti však často nevědí, že je plný koš hub může stát pořádný balík peněz. Jakmile totiž zaparkují svá auta třeba jen na okraji lesa, už hazardují s vysokými pokutami. V krajních případech mohou dokonce zaplatit až 100 tisíc korun. Zjistil to Autosalon, když s touto problematikou oslovil policii. Problém je, že míst, kde lze legálně stát během houbařských radovánek, příliš není.

Jaké jsou důvody?

Důvody, proč se v lesích nesmí parkovat, jsou poměrně jasné. Tím hlavním je ohleduplnost vůči zvířatům, která vozidla ruší hlukem a zápachem motorů, ale i vlastní přítomností v místech, kde žijí. Auta navíc jednoznačně škodí i rostlinám a půdě.

Pokuty nerozdává jen policie

Zaparkovaná auta v lesích jsou věčným problém, který lesníci řeší dennodenně. V boji proti houbařům využívají lesní zákon, který hovoří jasně v neprospěch řidičů. „V lese je zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly, jestliže vlastník lesa neudělí výjimku." Podobné znění zákona sdělila redakci Autosalon.tv i tisková mluvčí Lesy České republiky, s.p., Eva Jouklová: „Podle lesního zákona je vjezd a stání (tedy i parkování) motorových vozidel, až na výjimky ze zákona nebo udělené vlastníkem lesa, zakázané." Nutno dodat, že zákaz stání či vjezdu tu nemusí být vyznačen dopravní značkou, a přesto platí.

Houbaři, kteří tedy zaparkují své auto třeba jen na kraji lesa, už porušují zákon. A to nemluvě o těch, kteří by po lese jezdili. V obou případech jim přinejlepším hrozí pokuta pět tisíc korun. Nachází-li se v národním parku a zvlášt chráněných krajinných oblastech, pak 10 tisíc korun. Pokud budou mít opravdu smůlu, mohou zaplatit ještě desetkrát tolik. Novelou zákona totiž došlo k tomu, že toto jednání je fakticky správním deliktem, za který lze uložit pokutu až 100 tisíc korun.

Pozor na to, že zastavit a zkontrolovat vás může v lese nejen policie, ale i lesní stráž, jejíž příslušník se musí prokázat průkazem a odznakem. Lesní stráž může uložit přímo pokutu, ale zároveň vás i předvést na služebnu policie. 

Kde tedy parkovat?

Policisté dále upozorňují návštěvníky lesních prostorů, aby neparkovali svá vozidla ani na příjezdových komunikacích do lesa - zejména u závor a skládek dřeva, které zamezují vjezd nákladním automobilům a omezují jejich činnost při nakládání dřeva ze skládek. Takto zaparkovaná vozidla totiž brání a zamezují vjezdu a výjezdu také správcům a dalším zaměstnancům lesa. Řidiči, kteří parkují svá vozidla na těchto místech, také porušují zákon a mohou být potrestáni pokutou.

Když jsme se policie zeptali, kde tedy lze u lesa legálně zaparkovat, bylo nám řečeno, že na místech k tomu určených. Z toho, co jsme my zjistili, takových míst příliš není. Podle zákona to musí být vpravo ve směru jízdy co nejblíž k okraji pozemní komunikace. Zároveň musí při stání zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry pro každý směr jízdy. Nesmí to být v lese, na poli a ani před vjezdem na pozemní komunikaci z polní či lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. Rada tedy zní jasně, pokud nechcete dostat pokutu, choďte do lesa raději pěšky.
Reklama

Diskuze

Bara - 25.09.2022 16:41:57
Hlavně, dřív se u lesa dalo zastavit. Dnes jsou všude cedule až u silnice. Ono je to jednodušší. Roky jezdíme k lesu, stali jsme na místech, která nebránila vjezdu. Navíc jsme z lesa odváželi nasbírané tašky a někdy i pytle odpadků. Dnes už tam stát nemůž
Jan - 20.09.2022 20:53:02
Myslím, že v zákoně chyba není, nevidím důvod, proč by se mělo po lese jezdit, pokud tam člověk nemá práci. Žiju na samotě v lese již řadu let, takže vidím každoroční narůstání lidské lenosti a drzosti. Bezostyšně mi parkují na pozemcích....

Chaos v pražských modrých zónách komplikuje řidičům parkování a hrozí jim tak zbytečně vysoké pokuty

Autosalon oslovil zástupce centrálních pražských částí, aby zjistil, jak určují dobu stání v zónách
07.09.2022 07:38
|
0
Reklama

Řidiči se snaží čelit pokutám za parkování přelepováním espézetek. Postih není jednoznačný

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování
24.08.2022 13:31
|
4
Reklama

Řidiči jednostopých vozidel se při parkování dopouští závažného přestupku. Většina o tom ani neví

Stát na chodníku nesmí nejen auto, ale ani motorka, skútr, jízdní kolo, koloběžka nebo třeba kůň
23.08.2022 07:53
|
25

Parkování kolem pražského letiště se může prodražit. Poradíme, kde to jde levně a bez odtahu

Než riskovat pokutu za neoprávněné stání, zaparkujte chytře na levnějších parkovištích
07.07.2022 14:15
|
2

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
4

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
8
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
115

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV