Reklama
Řidičův chleba

Řidiči jednostopých vozidel se při parkování dopouští závažného přestupku. Většina o tom ani neví

Stát na chodníku nesmí nejen auto, ale ani motorka, skútr, jízdní kolo, koloběžka nebo třeba kůň
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Nelegálně zaparkované auto na chodníku může jeho majitele přijít pěkně draho. Vedle pokuty se totiž může dočkat také botičky nebo třeba odtahu. V zákoně dokonce neexistuje ani malinká skulinka, která by stání na chodníku povolovala. Pokud to tedy není dovoleno příslušnou dopravní značkou. A byť to v českých metropolích nevypadá, stejná pravidla platí i pro jednostopá vozidla bez ohledu na to, jestli mají motor nebo ne. Vyplývá to ze zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Stát na chodníku nesmí ani kůň

V ulicích velkých českých měst jsou zaparkované skútry, jízdní kola nebo třeba koloběžky na chodnících běžnou záležitostí. Faktem ale je, že tu všechny tyto dopravní prostředky stojí nelegálně. Podle zákona totiž řidič nesmí zastavit a stát na „silniční vegetaci“ (silniční vegetací se rozumí příslušenství dálnice, silnice a místní komunikace), pokud to není dovoleno příslušnou dopravní značkou.

Právní úprava přitom nijak dál nerozlišuje o jaký typ vozidel by se mělo jednat, zda se rozumí jen motorová nebo i nemotorová. „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku užívat, pokud to v zákoně není stanoveno jinak." To je obecná úprava silničního provozu, kterou stanoví zákon. Pokutu tak v krajním případě může dostat i jezdec na koni, který ho nechá stát na chodníku.

Výjimku představují jen taková místa, kde se u chodníku nachází příslušná dopravní značka, která tam stání a parkování na povoluje, tudíž se o přestupek nejedná. Z praxe však moc dobře víme, že většina motorkářů i cyklistů parkuje na chodníku bez ohledu na to, jestli tam nějaká dopravní značka je nebo ne. Stejně tak si můžeme všimnout sdílených koloběžek, které jsou po chodnících rozházené sem a tam. Přitom ve většině případech také nelegálně.

Řidiče musí přistihnout

„Městská policie na většinu problémů, které sdílené koloběžky do města přinesly, včetně těch s parkováním, opakovaně upozorňovala ještě před spuštěním samotného projektu. Žádali jsme, aby byla jasně stanovena místa, kam se budou sdílené prostředky odkládat, byla určen správce těchto míst a určen subjekt, který by nesprávně odložené koloběžky odstraňoval. Máme za to, že je lepší problémům předcházet, než je pak řešit restrikcí a sankcemi. Přes výše uvedené dělají strážníci pro řešení těchto problémů maximum s přihlédnutím k aktuálním možnostem," uvedla Irena Seifertová, tisková mluvčí Městské policie hlavního města Prahy.

Na rozdíl od trestání řidičů aut, musí být motorkář nebo cyklista přichycen strážníkem přímo na místě. Jinak se pokutě vyhne. "Porušení tohoto stanovení může strážník řešit třemi způsoby. Domluvou, pokutou nebo oznámením správnímu orgánu. Na místě může uložit pokutu do výše 2 tisíc korun (ale to jen v případě, že je na místě řidič). Řešení každého přestupku je vždy na konkrétním strážníkovi, jak danou situaci posoudí, a to s ohledem ke všem okolnostem daného přestupkového jednání. Výše pokuty by neměla být neúměrná vůči škodlivosti daného protiprávního jednání," dodala Seifertová.
Reklama

Diskuze

Michal - 19.09.2022 07:40:06
hodin:( Raději zastavím částí vozu na chodníku, ale pokud je to problém tak klidně zastavím na tramvajových kolejích, tramvaj počká 10 minut :))
Michal - 19.09.2022 07:38:19
No já třeba po Praze rozvážím jídlo a kdyby nebyly místa pro zásobování obsazený osobními automobily za několik milionů, tak bych mohl na to předání objednávky zastavit tam. Ale tyto místa pro zásobování jsou věčně obsazené auty která tam stojí i několik

Použití ostřikovačů může být trestné. Řidiči je totiž často využívají k jinému účelu, než by měli

V takovém případě jim hrozí pokuta do výše 2000 Kč. V horším případě si zahrávají se zdravím druhých
29.06.2022 13:41
|
90
Reklama

Řidiči často zbytečně čekají za autobusem stojícím v zastávce. Nevědí, kdy ho mohou legálně objet

Autobus stojící v zastávce je možné ve většině případech objet i přes plnou čáru. Tramvaj už nikoliv
21.06.2022 14:10
|
27
Reklama

Řidiči se neznalostí připravují o čas. Nevědí, že odbočování přes plnou čáru může být legální

Zatímco jednoduchá plná čára odbočování ve většině případů dovoluje, dvojitá plná už nikoliv
13.06.2022 13:56
|
38

Přednost zprava musí dostat i řidiči jedoucí v protisměru jednosměrkou. Vina při nehodě by byla sporná

Mnoho řidičů stále neví, kde přednost zprava platí a kde naopak ne. Tresty jsou přitom hodně vysoké
23.05.2022 13:31
|
12

Opravdu zábavných sporťáků se spalovacím motorem rychle ubývá. Do milionu už jich moc nekoupíte

Redakce Autosalonu.tv vybrala pětici nejzábavnějších sportovních vozů do milionu korun
30.11.2022 16:20
|
2

Test: Nissan Townstar patří mezi nejlépe jezdící dodávky na trhu. Vystačí si bez naftových motorů

Japonský kříženec rodinného MPV a lehké užitkové dodávky stojí na základech Renaultu Kangoo
28.11.2022 07:21
|
3
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10

Odlišit shooting brake od kombi nebo fastback od liftbacku je obtížné. Často jde jen o hru s názvy

Podívali jsme se na dvě moderní karoserie a zkusili zjistit, v čem se liší oproti těm běžným
23.11.2022 15:31
|
1
Reklama
Autosalon TV