Reklama
Řidičův chleba

Přednost zprava musí dostat i řidiči jedoucí v protisměru jednosměrkou. Vina při nehodě by byla sporná

Mnoho řidičů stále neví, kde přednost zprava platí a kde naopak ne. Tresty jsou přitom hodně vysoké
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Přednost zprava je jedním z nejzákladnějších pravidel silničního provozu, přesto v něm mnoho řidičů stále chybuje. Jeho porušováním riskují nejen vysokou pokutu, ale hlavně vážnou újmu na zdraví. Boční náraz totiž patří mezi ty vůbec nejrizikovější. Zapříčinit nehodu může však i opačná neznalost, respektive situace, ve který se přednost zprava dávat nemusí. Pojďme si tedy připomenout, na co si je potřeba dávat pozor.

Přednost zprava platí i pro chodce

Pravidlo zní jasně. Pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto. Důležité je však zmínit, že přednost nedáváme pouze ostatním šoférům automobilů, ale také motocyklistům, cyklistům, jezdcům na zvířatech a dokonce i skupině chodců nebo průvodcům stáda zvířat.

Přednost zprava ale platí i na některých křižovatkách s dopravními značkami. Například tam, kde hlavní silnice zatáčí a na ni navazují vedlejší silnice. Pokud přijíždějí auta po hlavní silnici a jedou obě rovně, respektive sjíždějí z hlavní silnice na vedlejší, tak zde také platí přednost zprava. Stejně tak, když dvě vozidla najíždí z vedlejších silnic na tu hlavní.

K častým dohadům zda platí přednost zprava nebo ne, dochází také na parkovištích, v garážích, na soukromých pozemcích nebo polních či lesních cestách. I tady všude přednost zprava platí, samozřejmě není-li přednost dále upravena dopravním značením. Trochu komplikovanější to je s obytnými zónami. Přímo v nich totiž pravidlo pravé ruky platí. Jakmile ale řidič vyjíždí z obytné zóny na běžnou silnici, už musí dát přednost všem ostatním a na přednost zprava se rázem nehraje.

Pozor na kruhový objezd!

Zcela nepochopitelný je pak fakt, že přednost musíme dát dokonce i řidiči přijíždějícímu do křižovatky z protisměru jednosměrky. Dopravní značení jednosměrného provozu totiž neurčuje přednosti v jízdě a jestliže z ní v protisměru vyjede vozidlo, má přednost. Podle Policie ČR však není úplně lehké určit, kdo by za případnou nehodu mohl. Jeden z řidičů nedal přednost, zatímco ten druhý porušoval zákon tím, že jel v protisměru. Vždy záleží na daných okolnostech. Každopádně na takovéto: „Tam se nemusíš ani koukat, z té jednosměrky nic vyjet nemůže," rozhodně nespoléhejte.

Další zajímavou, ale rovněž dosti raritní situací, je přednost zprava na kruhovém objezdu. Ta by platila ve chvíli, kdy by tam chyběla dopravní značka „kruhový objezd" i další značky upravující přednosti. Naopak míst, kde přednost zprava neplatí, už moc není. Ve většině případech jde o výjezd z účelových komunikací. To jsou například ty, které vedou na parkoviště k obchodnímu centru, k čerpacím stanicím, do areálů firem a podobně. Zpravidla jsou však u takové křižovatky značky, které řidiče upozorní, že by měli přednost dát. V neposlední řadě neplatí pravidlo pravé ruky na loukách, polích či na zamrzlých vodních plochách.

Jakmile jedno z výše zmíněných pravidel řidič poruší, hrozí mu pokuta až 2500 Kč, současně s tím mu budou do karty řidiče připsány čtyři trestné body. Pokud tento přestupek spáchá dvakrát za 12 měsíců, může na jeden až šest měsíců přijít o řidičský průkaz.
Reklama

Diskuze

Šárka - 11.06.2023 21:09:19
Ve městě v jedu do jednosměrky ,přijedu na křižovatku,která není označena značkami a mohu doleva i do prava,pokud jedu doleva ,musí mi řidič ,který mě má z prava dat přednost? Otázka čistě ze zvědavosti, protože odpověd policisty mě opravdu zarazila
Daemon - 25.08.2022 09:22:59
Miloš Hyský: nemáš pravdu, v článku je to popsáno správně. A hlavně nikdy nevíš, proč jede někdo v protisměru, může to být třeba na pokyn policisty, může tam být nehoda apod., jednosměrka prostě přednost zprava neruší.

Pár metrů za 10 tisíc korun a zákaz řízení. Ukončení předjížděcího manévru na plné čáře je přestupek

Přesto existuje situace, kdy plná čára předjíždění nezakazuje. Chce to ale štěstí a dobrý odhad
21.04.2022 14:07
|
34
Reklama

Zákon o přednosti při čerpání paliva záchranné složky nepotřebují. Přesto je to chyták v autoškole

Záchranné ani policejní složky na čerpacích stanicích z pravidla nepředbíhají. Nemají k tomu důvod
13.04.2022 07:15
|
13
Reklama

Řidič může vjet do křižovatky, i když svítí červená. O přestupek nejde jen v jediném případě

Jízda na červenou je jedním z nejčastějších a zároveň nejpřísněji trestaných dopravních přestupků
21.03.2022 14:39
|
42

Řidiči se při parkování často dopouští banálního přestupku. Zbytečně pak platí vysoké pokuty

Při parkování je třeba znát několik základních pravidel. Jedním z nich je také stání ve směru jízdy
04.03.2022 07:25
|
47

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
1

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
21.06.2024 08:04
|
3
Reklama

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
4

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV