Pravidlo, které jako kdyby neexistovalo
Zákon § 44 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb. hovoří jasně: "Řidiči vozidel s právem přednostní jízdy mají při čerpání pohonných hmot přednost. Přitom nepoužívají zvláštních výstražných znamení.“ To znamená, že všichni účastníci provozu stojící u čerpací stanice před sanitním, policejním či jiným vozem s touto pravomocí (i bez zapnutých majáků), musí uhnout a dát přednost při doplňování paliva. Pokud by tak neučinili, dopustili by se přestupku, za který hrozí pokuta příkazem na místě do výše 2 000 korun a v případě správního řízení od 1 500 Kč do 2 500 Kč.
I když zákon o přednosti při čerpání pohonných hmot zní smysluplně, záchranné, policejní ani ostatní složky ho z prostého důvodu nevyužívají. Proč vysvětlila mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová: "Ačkoliv tato možnost "předbíhání" u čerpacích stanic existuje, tak jsme se společně s kolegy, kteří u nás pracují 20 i více let shodli, že si ji nejenže nevynucujeme, ale ani ji nevyužíváme. Jednoduše proto, že to není potřeba. Kolegové tankují v takzvaném statusu
"
na příjmu
", jsou tedy toho času
"volní", nemají přiřazený žádný výjezd a defacto nespěchají. Věřím, že kdyby to z jakéhokoli důvodu bylo potřeba využít, tak se bude jednat o zdvořilostní záležitost a jistě řidiči kolegy se sanitkou před sebe pustí. Opravdu jsme nezaznamenali v tomto ohledu zatím žádné komplikace."
Podobný názor na přednost při čerpání paliv má i člen Policie České republiky Filip Voigs: "Tento zákon zpravidla nevyužíváme, nemáme k tomu důvodu. Policejním vozidlům doplňujeme palivo mimo směnu, a to na soukromých čerpacích stanicích. Veřejné "benzinky" jako MOL, OMV nebo Shell používáme opravdu jen ve výjimečných situacích."