První dojmy: Nová Audi Q5 má tradiční motory i famózní podvozek. Vejde se pod 1,5 milionu

V Hustopečích u Brna jsem si poprvé vyzkoušel novou generaci modelu Q5. Novinka je svým způsobem revoluční, nicméně využívá už známou techniku. Rodinné SUV má stejný základ jako už představené Audi A5, se kterým sdílí podvozkovou platformu PPC i pohonné jednotky. Nicméně je praktičtější a tím pádem pro mnohé uživatele i zajímavější. Jak se ale chová na českých silnicích?
Jak vypadá?
Nejdříve se podíváme na zoubek Audi Q5, které má na českém trhu větší potenciál než ingolstadtský elektromobil. Třetí generace oblíbeného rodinného SUV na trh přijíždí ve zcela novém balení, nicméně mnoho charakteristických znaků, kvůli kterým byla tak populární, si ponechala. Tím hlavním jsou rozměry - Q5 není zbytečně přerostlé, přesto nabízí dostatečně prostornou kabinu. Zůstala také posuvná zadní lavice či přijatelná cenovka za základní verzi.
Ta startuje pod hranicí 1,5 milionu korun, co za tuto cenu dostanete? Nová generace Audi Q5 posunula svůj vzhled do mírně futuristického střihu a na první pohled je patrné, že jí jako inspirace posloužil elektrický model Audi Q6 e-tron. Oproti předchůdci se novinka pyšní užšími světlomety s volitelnou grafikou (v případě technologie Matrix LED), jednodušším znakem na přední mřížce chladiče, inovovanými tvary aerodynamických prvků i spojenými světly vzadu. Základní rysy však zůstávají prakticky původní. Vůz narostl na délku o sedm milimetrů.
Podrobnější informace o nové generaci Audi Q5 se dočtete v přiloženém článku vlevo nahoře.
Méně je někdy více
S novou generací prémiového SUV jsem v rámci lokální prezentace ujel přes 250 kilometrů a vyzkoušel jsem ji jak ve městě, tak na dálnici a rozbitých českých okreskách. Hned po usednutí do interiéru mě potěšilo zpracování - všechno hezky lícuje, nic nevrže a použité materiály působí honosně. Nicméně si stále nemohu zvyknout na design přístrojové desky, který už znám z modelu A5 či Q6 e-tron.
Displejů je tu jako hub po dešti a i když se řadím mezi nejmladší motoristické novináře a moderní technologie mi nejsou cizí, stěna ze tří displejů (před spolujezdcem za příplatek) je i na mě moc. Přijde mi, že jinak hezká palubka ztrácí kvůli nadměrnému množství obrazovek svůj půvab.
Na druhou stranu, nový multimediální systém MMI běžící na operačním systému Android šlape jako hodinky a v tomto ohledu nemám Audi absolutně co vytknout. Prostředí je svižné, přehledné a řidič si ho může do velké míry přizpůsobovat svým potřebám.
Podvozek je skvělý, motor úsporný
Audi Q5 jsem si vyzvedl v Praze, odkud jsem vyrazil do Hustopečí u Brna. Při popojíždění hlavním městem jsem byl dost zmatený - vzal jsem si klíčky od verze s naftovým motorem 2,0 TDI 150 kW quattro, nicméně za volantem jsem měl pocit, jako bych seděl v benzinové variantě. Motor byl totiž skvěle odhlučněný a hlavně velmi kultivovaný. O jeho přítomnosti jsem věděl pouze ve vyšších otáčkách, když jsem na to opravdu „šlapal“.
A co dynamika? Ta je z nízkých rychlostí solidní, nicméně jak rychlost stoupá, chuť motoru zrychlovat naopak dramaticky klesá. Na druhou stranu, ve městě agilita dieselu bohatě stačí a na běžné dálniční cestování také. Trhač asfaltu to ale není.
Důvodem je i vyšší hmotnost, která u Audi Q5 činí bezmála dvě tuny. Roztlačit takovou masu železa zkrátka není snadné, nicméně když si odmyslím dynamiku, tak jinak řidič za volantem hmotnost výrazným způsobem nepociťuje, za což může velmi dobře vyladěný podvozek. Rodinné SUV příkladně žehlí nerovnosti, je stabilní a skvěle drží na silnici. Dokonce je až neobvykle zábavné v zatáčkách.
Na rozdíl od předchozí generace, která byla poměrně nedotáčivá, je novinka při rychlém průjezdu zákrutou více hravá a v některých momentech až přetáčivá. Jakoby se Audi rozhodlo utnout tipec lidem, kteří tvrdí, že auta z Ingolstadtu jsou jízdě méně zábavná než konkurence z Mnichova. A upřímně, mě se tento přístup líbí a jsem rád, že se Audi rozhodlo své nedávno představené novinky (A5, Q5, Q6 e-tron a A6 e-tron) ladit více řidičsky.
Řízení je rozpačité
Bohužel zcela opačný názor mám na řízení nové Q5. Zatímco dříve jsem byl u všech modelů Audi s řízením víc než spokojený - vždy bylo náramně přesné, ideálně tuhé a dávalo skvělou zpětnou vazbu o tom, co se děje pod předními koly. Poslední dobou mi ale přijde, že Němci začali zbytečně experimentovat a vydali se špatnou cestou.
Nový charakter řízení u Audi Q5 je zkrátka zvláštní - méně komunikuje s řidičem, na můj vkus je až příliš přeposilované a působí jakýmsi tupým dojmem. Navíc mi přišlo, že ve středové poloze je drobná vůle. Upřímně si to nedokážu moc vysvětlit, ale také mi připadalo, jakoby vůz nestále měnil tuhost volantu podle situace. Například když jsem jel 80 km/h po hladké silnici, tak byl volant poměrně tuhý, přitom reagoval i na sebemenší pohyb.
Avšak v moment, kdy jsem chtěl jet rychleji po hrbolaté cestě, tak řízení na nerovnostech nepřirozeně změklo a začalo být „rozmazané“. V tu chvíli jsem měl problém SUV udržet v přímém směru a neustále jsem s ním bojoval - dělal značné korekce volantem.
Důvod, proč to tak bylo, do této chvíle neznám, nicméně nebyl jsem jediný, kdo měl podobný zážitek. Na druhou stranu se našla řada novinářů, kterým řízení přišlo normální a na nic si nestěžovali. Takže nevím, možná jsem v tomto ohledu pouze přecitlivělý.
Jaký je můj verdikt?
Audi Q5 je povedené auto, které udělalo velký mezigenerační skok vpřed. Ze všeho nejvíc mě nadchlo odhlučnění interiéru a celkový komfort v kabině. Nadšený jsem byl i z naladění podvozku, který skvěle žehlil nerovnosti a zároveň rodinnému SUV příkladnou stabilitu. Výtky nemám ani k základní naftové motorizaci. Dynamikou sice neoslní, nicméně je neuvěřitelně kultivovaný a velice úsporný. A chyby? Kromě zvláštně odladěného řízení jsem v rámci prvních jízd na žádné větší nedostatky nepřišel.
Podrobnější technické údaje a ceník naleznete v našem katalogu zde.