Elektrické Audi A6 je v mnoha ohledech zábavnější než legendární Audi RS 6. Máme to vyzkoušené

Na českých silnicích jsem poprvé vyzkoušel nový elektromobil od Audi. Model A6 e-tron využívá revoluční platformu PPE a v mnoha ohledech patří mezi špičku na trhu. Na jedno nabití ujede přes 750 kilometrů a díky skvěle naladěnému podvozku a vysokému výkonu je i řidičsky velmi zábavný. Jaké byly moje první dojmy?
PPE poprvé v „nízkém“ autě
Než se ale vrhneme na samotné jízdní vlastnosti, pojďme si elektrickou Audi A6 podrobně představit. Na model e-tron s praktickou karosérií kombi, popřípadě liftback, se čekalo dlouhé roky, a musím uznat, že čekání se vyplatilo. Audi novinku postavilo na novou elektrickou platformu PPE, kterou vyvíjelo společně s automobilkou Porsche. Doposud ji však využívaly pouze vozy SUV - Audi Q6 e-tron a Porsche Macan. Nyní se tato technika nachází i v „nízkém“ autě. To znamená, že inženýrům z Ingolstadtu se z ní povedlo získat ještě lepší parametry. Zvýšil se dojezd na jedno nabití i celková dynamika.
A čím je platforma PPE unikátní? Jde o revoluční podvozkový základ, který ve svých útrobách ukrývá obrovskou 100kWh baterii. Ta je složena z 12 modulů vyrobených z niklu, kobaltu a manganu v poměru 8:1:1, což zajišťuje skoro o třetinu vyšší hustotu energie než v případě předchozích e-tronů. To samozřejmě přispívá k menším rozměrům akumulátoru, nižší hmotnosti a delšímu dojezdu samotného auta.
Dlouhé čekání u nabíječky je minulostí
Rozsáhlá evoluce proběhla i v oblasti pohonu. Na zadní nápravě se nachází synchronní elektromotor a vpředu (u verze quattro) nalezneme asynchronní elektromotor. Oba pak mají vlásenkové vinutí. Zajímavostí je, že elektrické motory jsou chlazeny olejem. Zní to zvláštně, ale nebojte, olej v nich je navržen jako doživotní a není potřeba ho vyměňovat.
Platforma PPE s 800V architekturou zároveň umí bleskově nabíjet. Audi A6 se u hyperchargeru zvládne dobíjet výkonem až 270 kW, což znamená, že z 10 na 80 procent kapacity baterie se dostane během pouhých 21 minut. Výhodou nové technologie pak je, že pokud nabíjecí stanice pracuje se 400voltovou technologií, baterie s 800 V se automaticky rozdělí na dvě části se stejným napětím, které pak lze nabíjet paralelně výkonem až 135 kW. Samozřejmostí je i vestavěná palubní nabíječka na AC nabíjení, která ve standardu zvládá 11 kW nebo za příplatek 22 kW.
Audi má nadupanou zadokolku
Audi A6 e-tron se na českém trhu nabízí ve čtyřech variantách, které se od sebe liší počtem elektromotorů a výkonem. Úplným základem je verze s menší kapacitou baterie (83 kWh), která spoléhá na jeden elektromotor. Ten má výkon 210 kW a je umístěný na zadní nápravě. Ano, čtete správně, Audi po dlouhé době nabízí vůz s pohonem zadních kol. A pokud byste si ho chtěli vychutnat naplno, můžete sáhnout po modelu performance, který má velkou 100kWh baterii a elektromotor o výkonu 270 kW. V této konfiguraci ujede Audi A6 e-tron na jedno nabití až 756 kilometrů (podle WLTP).
Pokud více preferujete pohon všech čtyř kol, můžete zvolit variantu quattro. Ta má sice o 40 km nižší dojezd, ale na druhou stranu díky dvojici elektromotorů poskytuje systémový výkon až 315 kW. A pokud by vám to přeci jen nestačilo, je tu vrcholný model S6, který má 370 kW a z nuly na stovku vystřelí za 3,9 sekundy.
Kolik jednotlivé varianty stojí a jaké jsou jejich podrobné technické parametry, se dozvíte v našem katalogu zde.
Světla umí měnit vzhled
Nebudeme si nic nalhávat, Audi A6 e-tron by zřejmě cenu krásy nezískalo, ale proti gustu žádný „dišputát“. Na druhou stranu, designérům Audi se povedlo vymodelovat karosérii tak, že má součinitel odporu vzduchu pouze Cx 0,21 (v případě verze Avant je to Cx 0,24).
Kombík a liftback zdědily základní rysy po elektrickém SUV Q6 e-tron, včetně charakteristické přední masky a světlometů. Ty využívají technologii Matrix LED a OLED a mají zajímavou funkci - umí měnit světelný podpis denního svícení.
Světla vpředu se skládají ze 122 elementů a řidič si může volit mezi osmi různými designy (výběr se bude nadále rozšiřovat). To samé dokáže i zadní LED světelný pás s 360 segmenty, který kromě toho zvládne zobrazovat různé animace – třeba výstražné trojúhelníky.
Interiér je plný technologií
Audi A6 e-tron jsem si vyzkoušel v rámci prvních českých jízd, které se konaly v Hustopečích u Brna. Na první seznámení jsem si vybral variantu Sportback s výkonnějším zadním elektromotorem. Ještě před samotnou jízdou jsem si důkladně prohlédl interiér a novou palubní desku. Ta je úplně stejná jako u modelu Q6 e-tron. Její dominantou je trojice displejů, na kterých běží nový operační systém postavený na Google Android Automotive.
Nová verze infotainmentu MMI pracuje opravdu svižně, a to hlavně díky elektronické architektuře, kterou Audi nazývá E3. Dozvěděl jsem se, že se skládá z pěti výkonných počítačů a má hned několik funkcí. Například umí přijímat rozsáhlé aktualizace prostřednictvím cloudu. Rychlejší procesory zároveň vylepšují veškerou elektroniku v autě, včetně bezpečnostních a asistenčních systémů, ABS a podobně.
Co se týče zpracování, tak v tomto ohledu nemám Audi co vytknout. Všechno hezky lícuje, nic nevrže a použité materiály působí honosně. Asi nejvýstižnější slovo pro popis zpracování palubky je „kamenná“.
Tohle žádné jiné Audi nedokáže
Po prohlídce interiéru jsem konečně usedl za volant a vydal se na místní klikaté okresky, kde jsem bezmála pět metrů dlouhý a 2,2 tuny vážící elektromobil řádně otestoval. Upřímně jsem byl k Audi A6 e-tron poněkud skeptický, bál jsem se, že liftback, potažmo kombík, na baterky bude působit těžkopádně a nebude mít chuť zatáčet. Opak byl ale pravdou. Takhle hodně jsem se za volantem vozu s čtyřimi kruhy dlouho nebavil!
Elektrická A6 byla skvěle ovladatelná a poslušná. Díky nízko položenému těžišti se v zatáčkách vůbec nenakláněla a velmi dobře maskovala svou hmotnost. Zároveň jsem vůbec nebojoval s nedotáčivostí, ba naopak jsem musel krotit přetáčivost. Což je u modelů Audi poměrně nezvyklé, nicméně aspoň z mého pohledu vítané.
Výkonný elektromotor na zadní nápravě dokázal auto dostat do smyku a držet ho v něm po dlouhou dobu, a to i na suché vozovce. I když to na fotkách vypadá strašidelně a náročně, za volantem jsem měl vše pevně pod kontrolou, a to hlavně díky přesnému řízení a skvěle odladěnému podvozku, který auto vždy nasměroval přesně tam, kam jsem chtěl. Zároveň statečně filtroval nerovnosti a dopřával mi i posádce nadstandardní komfort, a to jak ve městě, tak na rozbitých českých okreskách.
Co se dynamiky a celkově pohonu týče, tak tedy není o čem. Audi A6 e-tron i s jedním elektromotorem dokáže vystřelit z nuly na stovku za 5,4 sekundy, což je zrychlení, které bude dostačovat téměř každému. Jediné, na co si ostatní motorističtí novináři na téma pohonu stěžovali, byla vyšší spotřeba. Tu jsme bohužel v rámci prvních jízd změřit nestihl, jelikož jsem se více věnoval celkovým jízdním vlastnostem. Jak na tom je elektrická Audi A6 s hospodárností, to zjistím až při běžném týdenním redakčním testu.
Je to skvělé auto, ale bestseller to nebude
Pokud to shrnu, tak ingolstadtská novinka na baterky mě mile překvapila, především svým zábavným jízdním projevem. Pochválit musím zejména podvozek a pohon. Tyto partie vozu jsou vyladěné téměř k dokonalosti. Nedostatky jsem zatím nenašel ani v kabině. Tudíž jediné, s čím bojuji, je design. Avšak to je čistě subjektivní věc.
No a v poslední řadě je to potenciál. Klientela pro elektrický liftback nebo kombi s cenovkou nad 2 miliony korun je v Česku opravdu malá a podle mého názoru bude Audi prodávat pouze pár desítek kusů ročně, přestože je to doopravdy povedené auto.