Motorkáři v kolonách často porušují zákon. Hrozí jim za to vysoké pokuty i zákaz řízení

Dělá to každý, přitom málokdo tuší, že mu za to hrozí vysoké pokuty. Řeč je o motorkářích, kteří si čekání v dopravních zácpách či před semaforem zkracují předjížděním přes středovou dělící čáru. Situace, kdy motocykly a skútry objíždí stojící auta, začíná být s příchodem teplých dní denním chlebem, ale neměla by. Podle pravidel jsou tyto manévry protizákonné a policie za ně může udělit vysoké pokuty nebo dokonce odebrat řidičský průkaz.
Zákon má na motorkáře spadeno
Předjíždějící motorkáři často vyvolávají ostré diskuze mezi motoristy. Někteří řidiči je chápou a vnímají to jako normální způsob, jak se rychleji dostat vpřed, jiným ale vadí a považují to za nebezpečné. Jak se na takové chování vlastně dívá zákon? Autosalon se zeptal policejní tiskové mluvčí Hany Rubášové.
„Tato otázka je velice komplikovaná a problémy spojené s pohybem motocyklů v kolonách vozidel se netýkají pouze naší země. Důvod zvýšení počtu motocyklů v silniční dopravě ve velkých městech je logicky dán především stále se zvyšující hustotou silničního provozu, kdy právě motocykly představují pro jejich řidiče snadné řešení, jak co nejsnadněji překonat silniční zácpy. I přitom však musí tito řidiči respektovat zákon o provozu na pozemních komunikacích. Pokud tedy motocyklista poruší svou jízdou konkrétní ustanovení předmětného zákona, je jeho počínání protiprávní a tedy postižitelné odpovídající sankcí.“
Tisková mluvčí PČR dále prozradila, že řidiči motocyklů v dopravních zácpách respektive na semaforech předjíždět mohou, musí se ale držet několika základních pravidel.
„Pokud si řidič motocyklu počíná takovým způsobem, kdy při předjíždění v souvislé koloně předjíždí vozidlo ve svém jízdním pruhu z levé strany, dá před samotným manévrem znamení o změně směru své jízdy a při předjíždění nepřejede s motocyklem do sousedního jízdního pruhu, kde by ohrozil jiného účastníka silničního provozu, je jeho počínání v souladu se zákonem."
Hrozí vysoká pokuta i zákaz řízení
Realita je však taková, že část motorkářů provádí manévr nepovoleným způsobem a ohrožují tak ostatní účastníky silničního provozu. Přitom riskují nemalý trest, o kterém mnoho řidičů ani netuší.
„V takovém případě by se řidič motocyklu dopouštěl přestupku, který policista nemůže vyřešit na místě v blokovém řízení. Policista věc oznámí podle věcné a místní příslušnosti. Přestupci tak za porušení předpisů hrozí pokuta od pěti do 10 tisíc korun a zákaz činnosti v době od šesti měsíců do jednoho roku," dodává Hana Rubášová.
Znění zákona ale vždy nemusí odpovídat realitě. V běžném provozu se setkáte s tím, že řidiči aut i samotní policisté motorkářům uhýbají, aby měli co nejjednodušší průjezd kolonou. Dalo by se to označit za gentlemanskou dohodu mezi motoristy. Naše redakce je plná příznivců jedné stopy a nikdy se nám nestalo, že by nás policie pokutovala za předjíždění přes středovou dělící čáru.
Vše je tak o vzájemném respektu. Samozřejmě kdyby řidič jednostopého vozidla svou jízdou vyloženě ohrožoval ostatní účastníky provozu, nedej bože způsobil nehodu, rozhodně by si danou sankci od policie vysloužil.