Policii je lepší volat k téměř každé nehodě, bez ohledu na nový limit. Jinak hrozí problémy

České ministerstvo dopravy koncem letošního března oficiálně oznámilo, že zvyšuje minimální škodní limit pro volání policistů na místo dopravní nehody. Z původních 100 tisíc se od dnešních dnů zvyšuje na 200 tisíc korun českých, protože ministerstvo reaguje na ekonomický vývoj za posledních více než 15 let a jedním z hlavních důvodů je také skutečnost, že moderní silniční vozidla jsou výrazně dražší, než kolik stála v době, kdy „samoobsluha“ u bouraček vstoupila v platnost.
Policii raději volejte vždy
„Od roku 2009, kdy byla tato možnost zavedena, výrazně poskočily ceny vozů, náhradních dílů i práce servisů. Aby policie nemusela jezdit ke každému ťukanci, posunujeme škodní limit při nehodě na 200 000 Kč,“ píše ministerstvo v oficiálním oznámení na oficiálních sociálních sítí. Doposud se dopravní policie musela volat při nehodách s poloviční škodou oproti nejnovějšímu minimu, ale to neznamená, že by to řidičům nějak zvlášť usnadnilo život.
Jen si vzpomeňte, jaký máte odhad na míry a každý si určité věci představujeme úplně jinak. Víte, jaký je váš finanční odhad? Umíte se na ulici podívat na zaparkované auto a s přesností na 10 tisíc korun určit jeho reálnou tržní hodnotu? A co když bude nabourané? Zvládnete ještě přesněji odhadnout výši škody? U dopravní nehody dvou nových nebo zánovních aut samozřejmé, ale co když se na křižovatce srazí dvě patnáctileté ojetiny?
Ministerstvo dopravy k tomu navíc dodává, že stále musíte dopravní policisty zavolat v případech s úmrtím nebo zraněním člověka, poškozením majetku třetí osoby nebo pokud sami nezvládnete zabezpečit obnovení silničního provozu. Ideálním příkladem takové nehody je srážka na dálnici, kde je jakákoli snaha a nechráněný pohyb okolo nabouraných vozidel extrémním rizikem.
Stejně tak byste ji měli zavolat, když se s ostatními účastníky nemůžete dohodnout na viníkovi, nebo když si nejste jisti výší škody. Mohou se však objevit i zvláštní situace, které se mohou projevit až později. To je hlavní důvod, proč byste měli rezignovat na vlastní úsudek a raději je zavolat vždy.
Nemáte šanci si ověřit řidičák
S oznámením o novém zvýšení škodního limitu se na českém internetu objevil i nespočet dosavadních zkušeností řidičů při řešení dopravních nehod a pojistných událostí, z nichž vyplývá, že by se celá problematika měla vrátit výhradně do rukou dopravní policie. Ne vždy se totiž musí situace vyřešit ve prospěch poškozených.
Jak dnes při dopravní nehodě zjistíte, že jeden nebo více dalších účastníků má platné řidičské oprávnění na vozidlo, s nímž havarovali? Vždyť od 1. ledna 2024 už nemusíte nosit plastovou kartičku u sebe, ale stačí se prokázat občanským průkazem nebo pasem. Policie si vás snadno prolustruje ve své databázi, ale běžní občané k ní samozřejmě nemají přístup.
V reálném světě to znamená, že když se srazíte s řidičem bez platného řidičského oprávnění, sice vám nehrozí riziko postihu, ale už se dostáváte do nekomfortní situace, při níž vám další účastník sebevědomě lže do očí. Správně byste to měli absolvovat i kvůli prasklému plastovému nárazníku za 10 tisíc korun, pokud si to chcete nechat proplatit pojišťovnou. Tenhle problém přitom není novinkou, protože jste se s ním mohli setkat už před aktuálním zvýšením limitu škody.
Ministerstvo dopravy se na náš dotaz vyjádřilo, že všichni účastníci dopravní nehody musí na místě prokázat svou totožnost. Potvrzuje však, že skutečnost, zda řidiči řídí bez řidičského oprávnění, nemá vliv na to, kdo způsobil nehodu. Pokud se k takovým případům nepřivolá policie, zjistí se to až při řešení pojišťovnou s ohledem na uhrazení pojistného.
Za zbytečné přivolání policie nic nehrozí
Pokud nejste spokojeni s přístupem spoluúčastníků dopravní nehody nebo si nevíte rady s odhadem škody, nebojte se zavolat na tísňovou linku a přivolat dopravní policii. Nemusíte se ani obávat toho, že byste za zbytečný zásah, dostali pokutu. Ač se s takovými historkami můžete setkat v internetových diskuzích.
Pro jistotu jsme hrozbu pokuty za bezdůvodné přivolání policie k dopravní nehodě ověřili za vás u českého ministerstva dopravy. Tiskový mluvčí František Jemelka nám odpověděl: „Řidiči se nemají čeho obávat, žádná pokuta za zbytečné přivolání policistů nehrozí. Pokud by někdo na místě dostal pokutu, tak z důvodů přestupku – policisté by rovnou řešili viníka nehody.“
Přenesení odpovědnosti policie na občany
Nová změna škodního limitu tedy řidičům neusnadňuje život na silnicích a jen uvolňuje policii, která je z pohledu daňových poplatníků za pomoc u dopravních nehod placena. Současně to trochu působí tak, že se české ministerstvo dopravy nechce zaobírat problémy lidí v levných autech. Běžné lidi to navíc nutí k tomu, aby si drželi přehled o aktuálním trhu s auty, včetně cen náhradních dílů a práce v servisech, a navíc nové zvýšení limitu dělá lidové odhadování škody ještě složitější.
„Z pohledu pojišťovny se toho s novým navýšením tolik nemění. Snad jen čím vyšší je tato hranice, tím obtížnější bude odhad výše škody, zvláště, když mám jako účastník nehody odhadnout škodu na vozidle toho druhého účastníka, o kterém nevím ani jakou má hodnotu a jak nákladný je servis. Toto všechno pak samozřejmě pojišťovna musí zohlednit při rozhodování, zda ona chyba v odhadu bude klientovi dána k tíži,“ říká k problému Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.
„K odhadu výše škody mohou přispět nějaké indicie. Například když dojde k aktivaci airbagů, bude škoda zpravidla vyšší i než nový limit 200 tisíc korun. Při nárazu, který aktivuje airbagy budou totiž poškozeny i další části vozidla a zvláště novější vozidla vybavená např. LED světlomety, radary pro udržování bezpečné vzdálenosti, kamerami a senzory, k nimž ještě obvykle patří různé řídící jednotky, jsou na takové opravy finančně náročná,“ doplňuje.
„Obdobně platí, že pokud dojde k poškození např. celého boku vozidla, může škoda šplhat stejným tempem, protože boční dveře a zadní blatníky, které bývají pevně spojeny s vozidlem, jsou na opravu vždy drahé,“ uzavírá svou odpověď.