Komentář: Pokud má elektromobilita uspět, musí přinést i něco svého a ne jen recyklovat minulost

Když Renault oficiálně představil elektromobil Renault 5 E-Tech, přitáhl pořádnou pozornost. Francouzi spojili novodobou techniku s retro designem kultovního Renaultu 5 ze sedmdesátých let se slovy, že vrací na světlo světa opravdovou legendu. Upřímně však, kdo z vás si na Renault 5 vzpomněl den předtím, než se jeho moderní reinkarnace poprvé objevila na internetu a začalo se o ní mluvit?
Retro je stylové, ale inovace je důležitější
Renault si vyzkoušel, že retro nikdy nevyjde z módy a rychle nastoupil na novou vlnu, která bude zřejmě pokračovat, protože už zanedlouho se na českém trhu představí také moderní Renault 4 a opět to bude elektromobil. Jenže právě tady startuje trend, jež mi na celé elektromobilitě vadí ze všeho nejvíc. Ač na jednu stranu přináší něco nového, z opačného pohledu se nemohu zbavit pocitu, že prostě jen recykluje to, co jsme už jednou viděli.
Nechápejte mě špatně – obdivuji stará auta a rozsáhlou historií motorismu se zabývám už od dětství, ale začínám si myslet, že pokud má elektromobilita uspět, měla by být inovativní ve všech směrech. Po krátkém období, kdy se na nás některé automobilky tvářily, že žádnou minulost nemají, přichází nový marketing, co se naopak snaží historii značek vytěžit stylem, jako by mu nebyla svatá.
Všichni si pamatujeme, jaký poprask odstartoval Ford, když svůj první dedikovaný elektromobil pojmenoval po ikonickém Mustangu ze šedesátých let. Z pohledu marketingu to dává dokonalý smysl, protože jméno Mustang prostě prodává, ale v tu samou chvíli automobilka nerada komunikovala nedávnou minulost, jako by věděla, že asi byla skutečně lepší.
A teď v tom pokračuje, vždyť nejnovějším elektrickým modelem značky je Capri. Bohužel však nevypadá jako moderní reinkarnace toho, v němž jezdili Bodie a Doyle v televizním seriálu profesionálové. Je to už tradiční moderní SUV, co vypadá úplně jinak, má úplně jinou koncepci a stavbu karoserie, ale pyšně se jmenuje po kultovním kupé a italském ostrově. I když automobilka tvrdí, že se inspirovala stejnojmennou vesnicí na předměstí Kapského města v Jihoafrické republice.
Ve výčtu, kdy se automobilky pro nový produkt, avšak úplně jiný, nechaly unést minulostí, bychom pochopitelně mohli pokračovat, ale už nebudu dlouze chodit kolem horké kaše. Na tenhle marketingový směr mám totiž jediný názor a už jsem to jednou zmínil – pokud má elektromobilita uspět a máme ji chápat jako úplně novou věc, neměla by recyklovat to, co tady už jednou bylo. Musí být originální a upřímná.
Vraťme se k Renaultu, protože má chuť se k tomu vyjádřit začala v okamžiku, kdy Renault představil novou „pětku“ ve sportovní specifikaci Turbo 3E. Do posledního designového detailu se inspiruje legendárním Renaultem R5 Turbo z nejslavnější éry rallye skupiny B, ale má tři elektromotory. Je škoda, že přichází na svět takhle pozdě a ani nemá spalovací motor – se syčením turbodmychadla a střílením do výfuku by jízda s ním byla i emotivní, než jen rychlá.
Inspirace lidovkami pro drahé elektromobily
Když svět po takových autech volal v minulé a předminulé dekádě, automobilky se jen tvářily pohledem: „Hele, myšlenka je to skvělá, ale to by se asi neprodávalo.“ A naše reakce na dnešní elektromobil zní: „A teď jako bude? A ještě za miliony?“ Očekávám, že ne tak dobře, jako by se to prodávalo se spalovacím motorem, třeba ze sportovního hatchbacku Renault Megane R.S.
Celý tenhle parádní projekt – ano, vypadá opravdu nádherně – je jen další marketingovou hříčkou, jak přitáhnout pozornost k elektromobilům něčím, co tady už bylo. Bohužel však, aktuální směr se mi vůbec nelíbí. Automobilky, pokud elektromobilitě věříte natolik, že dokáže nahradit spalovací auta do posledního, začněte při plánování nových modelů přemýšlet a začněte jménem, designem a zkuste zase na chvíli zapomenout na retro.
Když během jednoho roku a pár měsíců představíte tři retro elektromobily za sebou, působí to, jako byste neměly nápad. Volkswagen to zatím zvládá bez toho, aby si u designových skic otevřel materiály k historickým vozům a začal je překreslovat do moderní podoby, stejně jako BMW nebo Mercedes-Benz. Umíte si představit kultovní „Piáno“, tedy řadu W123, jako elektromobil? Vypadala by zatraceně úžasně, ale nikdy by v nás nevzbuzovala to, co originál.
Blížíme se k závěru a znovu se budu opakovat – pokud má elektromobilita uspět, musí si najít vlastní cestu. I proto jsem fanouškem futuristických elektrických Hyundaiů Ioniq 5 a 6. Nádech budoucnosti mi k tomuto typu pohonu sedí trochu víc, než modely, co okouzlují retro designem, ale raději bych je viděl už před deseti lety a se spalovacím pohonem, aby byly stejně lidové, jako tenkrát.
Jaký je váš pohled na dnešní retro éru ve světě elektromobilů? Líbí se vám příval novinek, které jsme už jednou viděli, nebo byste také raději uvítali, kdyby automobilky byly více originální a nechaly svou slavnou minulost odpočívat? Myslíte, že nové elektrické Renaulty 4 a 5 budou mít úspěch, nebo se automobilka měla vydat jinou cestou?
A nepochybně nejvíce zvláštní postoj k tomu má Jaguar – sice udělal tlustou čáru za celou svou minulostí a s novým elektromobilem se vrhl do nových neprobádaných vod se slovy, že musí začít znovu. Tehdy dokonce nechal smazat veškerý starší obsah na sociálních sítích, protože nechtěl, abychom i my zapomněli na staré dobré časy, ale pořád nechal otevřené své tovární muzeum Jaguar Daimler Heritage Trust. Za necelých 20 liber vám bude odpuštěno, že chcete vědět, co bylo dřív.