Zlatá Felicia, dvoudveřový Superb nebo Favorit s chladničkou. Připomeňte si moderní koncepty Škody

Česká automobilka Škoda letos slaví 130 let od založení původní společnosti Laurin & Klement v roce 1895. Je jedním z nejstarších výrobců aut na světě a ve své dlouhé historii vyvinula celou řadu produkčních modelů i slavných, nebo naopak zapomenutých konceptů. A protože je letošní výročí ideální příležitostí si připomenout další z nich, vybrali jsme pro vás pětici těch nejzajímavějších z posledních necelých čtyřiceti let. Pojďte si s námi připomenout škodovky Felicia Golden Prague, Ahoj!, Favorit Fun, Tudor a Enve.
Škoda Felicia Golden Prague
Škoda Felicia je jedním z nedůležitějších aut novodobé historie Škodovky, protože byla vůbec prvním modelem vyvinutým pod dohledem německého koncernu Volkswagen. Technicky sice vycházela z předcházejícího Favoritu, ale na výrobní linku přinesla spoustu moderních prvků, jako byly protiblokovací systém brzd ABS nebo posilovač řízení. Postupem let se navíc stala základem různých speciálních edic pro podporu růstu prodejů.
Jedna z nich se však nikdy nedostala do rukou veřejnosti. Na mezinárodním autosalonu v Ženevě v roce 1998 přitáhla automobilka velkou pozornost výstavním prototypem s oficiálním jménem Golden Prague, kterým oslavovala hlavní město své domoviny. Unikátní zlatá Felicia měla čiré světlomety, speciální kola a lakované ochranné lišty karoserie, ale ještě zajímavějším prvkem byl interiér. Škoda Felicia Golden Prague se inspirovala pražským orlojem na Staroměstském náměstí na čalounění.
Škoda Ahoj!
Městská mobilita se řeší už od úplných počátků motorismu a mladoboleslavská automobilka se o ni zajímala i po svém restartu s nástupem éry Volkswagenu. Později dala světu maličkou Škodu Citigo, ale víte, že tuto myšlenku rozvíjela už na začátku nového tisíciletí, když zákazníkům chtěla nabídnout malé lidové auto do města, které by využilo už vyvinutou techniku.
Škoda Ahoj! zakládala na podvozkové platformě tenkrát nové Škody Fabia první generace. Tehdejší šéfdesignér značky Thomas Ingenlath na ní začal pracovat už v roce 2000 a o dva roky později se maketa vozu představila veřejnosti. Nakonec ale její vývoj údajně zastavil sám šéf automobilky Vratislav Kulhánek, protože v tomto projektu neviděl velký potenciál. Zajímavostí přitom byl modulární exteriér s vyměnitelnými panely karoserie pro levnější výrobu odvozených variant.

Škoda Favorit Fun
Bláznivá Škoda Felicia Fun je snad nejvýraznější škodovkou moderní historie značky, protože z obyčejného užitkového pick-upu udělala zábavnou lifestylovou záležitost. Zadní stěna kabiny byla posuvná vzad na korbu, čímž dala vzniknout dalším dvěma místům k sezení, a protože se vyrobila v omezeném počtu 4216 kusů, je dnes ceněnou raritou.
Víte ale, že měla málo známého předchůdce jménem Škoda Favorit Fun? Ten začal dostávat obrysy už v roce 1992, když ve vývojovém oddělení Česana vznikly dva prototypy v žluté a fialové barvě. První z nich se dokonce ukázal veřejnosti na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu v roce 1993, aby následně upadl v zapomnění a nikdy se nedostal do sériové výroby. Spolu se zvýšeným podvozkem měl i specialitu, jakou byl dvacetilitrový chladicí box na korbě.
Škoda Tudor
Kdybychom si mohli vybrat jediný prototyp, který mladoboleslavská automobilka měla dotáhnout až do sériové výroby, tak bychom si bez zaváhání vybrali Škodu Tudor. Elegantní dvoudveřové kupé na základech prvního novodobého Superbu se představilo v roce 2002 na autosalonu v Ženevě a pod kapotou mělo i reprezentativní motor. Srdcem Tudoru byl atmosférický 2,8litrový benzinový vidlicový šestiválec o 142 kW (193 k).
Díky velké podobnosti s normálním Superbem se Tudor mohl vyrábět, ale ve finále se na výrobní linku nedostal, protože česká značka měla pod křídly Volkswagenu vyrábět praktická rodinná auta, nikoliv luxusní speciality pro bohatou klientelu. A později se Škoda Tudor někomu zalíbila natolik, že se rozhodl ji ukrást. Zajímá vás, jak k tomu došlo a kde se později našla? Přečtěte si náš rozsáhlejší článek věnující se tomuto modelu.
Škoda Enve
Naše dnešní putování neznámými prototypy Škodovky posledních desetiletí ukončíme opravdu málo známou specialitou. Víte, že před více než dvaceti lety vznikla Škoda Enve? Stejně jako Škoda Tudor zakládala na první generaci moderního Superbu a dnes je velkou ukázkou toho, jak by tehdy mohl vypadat radikální facelift. A ač na první pohled může působit jako elektromobil, za uhlazenou maskou se stále skrývá původní spalovací motor.
Škoda Enve však nebyla dílem automobilky, protože ji vyvinuli dva mladí designéři Ondřej Václavík a Petr Novák z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Svou vizi představili automobilce a té se myšlenka zalíbila natolik, že jim poskytla jeden Superb, aby jej přetvořili k obrazu svému. Unikátní projekt se představil v říjnu 2004 v pražském Národním technickém muzeu a hlavním cílem bylo výrazněji odlišit Superb od menší Octavie. Inovativním prvkem bylo i svítící logo na masce chladiče. Jméno Enve přitom vzniklo fonetickým přepisem prvních písmen slov anglického spojení „New Vision“.