V Česku se chystá zásadní změna při řešení dopravních nehod. K většině nebude potřeba policie
Pokud se ohlédneme za nehodami v roce 2024, policie řešila nějakou z nich v průměru každé čtyři minuty. Podle mluvčí Violety Siřišťové musela policie loni vyjet každý den ke 385 nehodám. I proto je v legislativním procesu novela, která má policistům od nehod ulevit. Limit pro volání police ke karambolu se má zdvojnásobit.
Zdržující administrativa
Řešení nehody policisty je spojeno i s náročnou administrativou, která muže zákona v mnoha případech zbytečně zdržuje. „Administrativní zátěž spojená s těmito nehodami má přímý dopad na kapacity policistů, například v oblasti dohledu nad bezpečností silničního provozu,“ přitakává Violeta Siřišťová
Sněmovna také proto nedávno schválila zvýšení limitu odhadované škody, kdy je třeba volat k nehodě policii. Částka má být zvýšena ze 100 na 200 tisíc korun. Návrh je součástí novely zákona o silničním provozu, která teď míří do Senátu. Limit, který by se měl změnit po patnácti letech fungování, odráží růst cen vozů i oprav.
V případě zranění je policie nutností
Aktuálně platí, že řidiči nemusí volat policii k nehodě, pokud se obešla bez zranění a účastníci se shodli na všem včetně výše stávajícího limitu škody do 100 tisíc korun. V takovém případě stačí vyplnit záznam o nehodě a předat ho pojišťovně. Nově se limit zdvojnásobí.
Záchranně složky je ale nutné k nehodě zavolat v případě jakéhokoli zranění nebo i podezření na něj. Vážné zdravotní potíže se mohou projevit s časovým odstupem a neexistující dokumentace o nehodě může vážně zkomplikovat proces odškodnění. Policisté v takovém případě sepíší protokol a určí i viníka, z jehož pojištění se následky na zdraví odškodní.
„Máme zkušenost, že řada úrazů není v první chvíli patrná a projeví se až po čase, kdy opadne prvotní šok. V rámci desítek minut až hodin lidé zjistí, že mají otřes mozku či vnitřní zranění. A některé problémy se dokonce objeví třeba i týdny po bouračce, takže si je člověk v první chvíli s nehodou ani nemusí spojit. Typicky jde o bolesti hlavy a krku, poškození ale mohou časem trpět i psychickými problémy. To vše se odškodňuje, ovšem je potřeba mít pro doložení nároku právě základní dokumenty od policie,“ připomíná odborník na odškodnění ze společnosti Vindicia Tomáš Beck.
Místo euroformuláře aplikace
Novela má také umožnit vytvoření aplikace, která může nahradit papírové euroformuláře při nahlašování nehody. A to na základě dohody mezi Českou kanceláří pojistitelů a ministerstvem dopravy. Díky ní bude možné sdílet data s pojišťovnami při zachování ověřování a ochrany dat tak, aby nemohlo docházet ke zneužití.
Novela zákona teď míří do senátu, pokud jím projde, musí ji ještě podpisem ztvrdit prezident. V případě hladkého legislativního procesu bez komplikací začnou novinky platit 1. července 2025.