Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět
Krácení pojistného
Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost použít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Ti, kteří budou mít i za těchto podmínek nehodu na letních pneumatikách, musí počítat s tím, že to policie zanese do protokolu. A bude o tom informovat pojišťovnu.
Při likvidaci nehody pak pojišťovny k tomu, že měl řidič nevhodné obutí, mohou přihlížet. Případné krácení ale v žádném případě není automatické. „Pokud se stane dopravní nehoda, jejíž účastník či účastníci měli v zimním období nepřezuté pneumatiky a jezdili na letních, může pojišťovna při likvidaci zkoumat, zda toto pochybení mělo příčinnou souvislost s jejím vznikem. Pokud by se prokázalo při vyšetřování, že by se nehoda pravděpodobně nestala, pokud by měl účastník zimní pneumatiky, může pojišťovna po viníkovi požadovat část vyplaceného pojistného plnění (z jeho povinného ručení) regresem zpět,"
řekla Autosalonu Veronika Nová z české kanceláře pojistitelů.
„Poškozený ovšem vždy dostane od pojišťovny viníka pojistné plnění v plné výši, na to je potřeba upozornit. Ve většině případů není toto pochybení v příčinné souvislosti s nehodou a pojišťovny většinou po vinících regres nepožadují, ale důrazně opakujeme, že je nutné dodržovat platné předpisy a na zimní přezutí kol nezapomínat,“ dodala Nová.
Rozhodně neplatí zažitý mýtus, že ten účastník nehody, který měl obuté letní pneumatiky v zimě, je automaticky viníkem.