Takto vypadá nepozornost, která zabíjí. Řidič přehlédl stojící auto s defektem pneumatiky i policii
Bylo to o fous
Celou extrémně nebezpečnou situaci zachytila palubní kamera policejního vozu. Na záznamu je vidět, že policista pomáhal řidiči, který stál u kraje s prázdnou pneumatikou. Podle informací od tamní policie mělo jejich auto puštěné majáky, bylo tedy dostatečně viditelné.
Vyšetřování ukázalo, že jedno z kolem jedoucích aut před policejním autem zpomalilo. Ovšem další řidič za ním už ne. Nejprve naboural do pomaleji jedoucího auta, které následně natlačil na odstavený policejní vůz a auto s prázdnou pneumatikou. Ve finále z toho byla nepěkná nehoda čtyř aut, přičemž policista a řidič, který zastavil jako první, museli před řítícími se auty na poslední chvíli uskakovat. Je skoro zázrak, že se nikomu nic vážného nestalo.
Prázdná pneumatika na dálnici je problém
I přesto, že jsou automobily plné moderních technologií, stejně je na silnici drží jen čtyři kousky gumy. A tak je potřeba počítat s tím, že každá pneumatika má svou životnost, kterou výrazně zkracuje i nesprávná péče. Vždy ale musíme počítat s tím, že pneumatiku může poškodit rozbité sklo na silnici nebo povalující se hřebík či díra v asfaltu.
Pneumatikářská společnost Barum pak radí: „Nejčastější příčinou nehod a poškozených pneumatik je nesprávný tlak v pneumatikách. Pneumatiky jsou často podhuštěné, protože nejsou pravidelně kontrolovány. Trvalé udržování správného tlaku v pneumatikách je však nejlepším způsobem, jak z pneumatiky vytěžit maximum, bezpečně jezdit a šetřit peníze. Jízda s mírně podhuštěnými pneumatikami vede ke snížené odezvě řízení, menší směrové stabilitě, snížené nákladové efektivitě a trvanlivosti. Pokud tlak poklesne ještě více, může se pneumatika přehřívat. V důsledku toho se poškodí struktura pneumatiky a může dojít k jejímu úplnému selhání.“
Co dělat, když už se stane?
V případě, že budete někdy nuceni na dálnici řešit prázdnou pneumatiku, pamatujte, že nejdůležitější je bezpečnost. Pokud je to možné, vždy zastavte v odstavném pruhu, ideálně sjeďte na čerpací stanici nebo parkoviště. Nikdy nezůstávejte v autě a ani v něm nenechejte sedět posádku. Pokud stojíte v odstavném pruhu, posádka musí z auta ideálně za svodidla. V reflexní vestě pak umístěte výstražný trojúhelník, pohybujte se ale mimo jízdní pruhy.
Pokud chcete pneumatiku vyměnit, neváhejte si na pomoc zavolat policisty. Ti za váš vůz mohou postavit auto s majáky nebo poslat auto údržby se světelnou šipkou, čímž zvýší vaši bezpečnost. Pokud si na výměnu netroufáte, zavolejte si asistenci. Nemusíte ani mít havarijní pojištění, nějaká forma odtahu je snad v každém povinném ručení. Asistenci nabízí i samo Ředitelství silnic a dálnic! Je zajišťována pracovníky ŘSD a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas pak bývá asi 20 minut. Kontakt na tuto službu je 800 280 281.