Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem
Zbytečné volání
Na to, jestli řidiči zbytečně volají policii i k malým nehodám, jsme se zeptali přímo tiskového mluvčího Michala Hodbodě, který nám to potvrdil: „Důvody oznámení dopravní nehody pramení z neznalosti, že je možné věc vyřešit na společný záznam o dopravní nehodě, nedůvěry k druhému účastníkovi, potřeby zadostiučinění při sankčním postihu pachatele dopravní nehody, případně to požaduje po jednom z účastníků pojišťovna nebo provozovatel jednoho z vozidel.“
Ve všech těchto případech by si ale řidiči měli uvědomit, že zavoláním policie se sice nevystavují riziku nějaké sankce, ale zato mohou na místě nehody strávit zbytečně dlouhé minuty i hodiny. Právě kvůli zbytečnému volání toho má policie hodně a čekání na ni tak zbytečně prodlužuje případnou kolonu. Kvůli vznikajícím kolonám také stoupá riziko vzniku další nehody.
Policisté ale uznávají, že případné odhadnutí škody může být občas problematické. „Hlavně u dražších vozidel. V těchto případech by se měl účastník při odhadu škody orientovat na základě rozsahu škody a celkové aktuální hodnoty vozidla,“ vysvětlil Michal Hodboď. Ostatně, i policisté fakticky škodu jen odhadují a vycházejí u toho jak ze svých zkušeností, tak právě z rozsahu škody a orientační hodnoty vozidla.
Kdy k nehodě volat policii?
Dle zákona je policie na místě nehody potřeba ve chvíli, kdy:
- dojde k usmrcení nebo zranění osoby - je nutné věnovat pozornost i zraněním, která se na první pohled jeví jako bezvýznamná či skrytá, neboť z nich následně mohou být závažné zdravotní komplikace. Pokud máte jakékoli pochybnosti o zranění a jejich vážnosti, informujte policii raději v každém případě.
- dojde k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém z vozidel (včetně přepravovaných věcí) částku 100 000 Kč
- dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby
- dojde k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace (např. svodidla, dopravní značka, zábradlí mostu,…)
- účastníci nehody nemohou sami zabezpečit obnovení silničního provozu
- policisty volejte také v případě, kdy se jako účastníci dopravní nehody nedokážete dohodnout na míře zavinění
Leasingovky nejsou nad zákonem
Především v minulých letech bývalo poměrně časté, že povinnost volat policii i k malé nehodě diktovaly ve svých smlouvách zaměstnavatelé nebo leasingové společnosti. Čas od času se podobné pravidlo objevuje i dnes, je ale potřeba si uvědomit, že řidiče nemůže dostihnout žádný postih za to, že se bude řídit zákonem. Byť to znamená, že policii nezavolá. Policie se ale s případy, kdy řidiči volají, protože to mají v leasingové nebo pracovní smlouvě, setkává poměrně často.
Svatopluk Pražák, předseda Výboru pro operativní leasing vozidel České leasingové a finanční asociace, toto přiznává. „Všeobecné smluvní podmínky skutečně v souladu s platnými právními předpisy ukládají nájemci povinnost hlásit každou nehodu policii a také pronajímateli a pojišťovně. Praxe je však taková, že policie k malým škodám, kde není předpoklad nákladů na opravu přesahující 100 tisíc korun, nevyjíždí.“ Jedním dechem ale dodal, že žádné problémy řidiči za to, že policii nezavolá, nehrozí.
Pojišťovny jsou benevolentní
Jak vidno, do nehody, respektive jejího řešení, mluví řada proměnných. Jednou z nich jsou také pojišťovny. Veronika Nová z České asociace pojišťoven (ČAP) upozorňuje, že správně vyplněný formulář o dopravní nehodě je pro pojišťovny plnohodnotným dokumentem.
„Pojišťovny se snaží vycházet vstříc, a i v těchto situacích brát v potaz, že ne vždy se dá škoda správně odhadnout. Řidič se často musí řídit selským rozumem a zhodnotit škodu podle hodnoty svého auta. Pojišťovny se k tomu staví benevolentně, když škoda o něco málo převýší stotisícový limit. Pojišťovna pak s klientem v praxi komunikuje a řeší individuálně,“ vysvětlila nám. Dodala ale, že řidič často není odborník a nemusí si být jistý, a proto je lepší při nehodě v takovém případě policii zavolat.
Je to začarovaný kruh
Jak potvrzují slova ČAP, zástupců leasingovek, a nakonec i policie, zbytečné volání hlídky k nehodě se asi minulostí v nejbližší době nestane. Přesto by se měl každý, kdo řeší nehodu jen s pomačkanými plechy, alespoň pokusit nehodu vyřešit přímo na místě.
Michal Hodboď má pro řidiče pár rad. „Po dopravní nehodě je ideální se minimálně alespoň pokusit o správné vyhodnocení všech jejích okolností. Nepodléhá-li zjevně dopravní nehoda oznamovací povinnosti, pak je dobré ji vyřešit sepsáním společného záznamu. V případě nejasností využít všech dostupných informačních zdrojů (internetové portály, informační linky pojišťoven apod.) a v neposlední řadě se předpřipravit na možnost vzniku takovéto situace. V případě, že si účastnici nedůvěřují, mohou dopravní nehodu oznámit společně na pojišťovnu ještě před tím, než se rozejdou. Dále je možné si ověřit podle registrační značky platnost povinného ručení druhého vozidla na stránkách České kanceláře pojistitelů.“
Příběh našeho kolegy
Honza jel v Mitsubishi L200 z roku 2018 a odhadl škodu na 80 000 Kč. Nicméně realita byla jiná. „Nakonec byla škoda po opravě vyčíslena na 154 687 Kč vč. DPH, což bylo zaplaceno z mého havarijního pojištění. Pojišťovna neměla s vyplacením škody žádný problém, i když jsme k nehodě nevolali policii. Na místě jsme ale rozhodně tak vysoké škody nečekali, šlo o běžnou „ťukačku“ ve velmi malé dobržďovací rychlosti, obě auta byla pojízdná,“ řekl nám k tomu Honza.