Reklama
Řidičův chleba

Řidiči k malým nehodám zbytečně volají policii. Zdržují tak nejen ji, ale i všechny kolem

Problém je, že některé leasingovky vyžadují policii i u malých nehod. Nárok na to ale nemají
Zdroj: Tiskový servis Besip/Česká asociace pojišťoven

Dopravní nehody bohužel patří k motoristickému životu. Dokud jde jen o malé ťukance a o plechy, nejde fakticky o nic. Zákon navíc poměrně jasně definuje, ke kterým nehodám je nutné volat policii a které si řidiči mohou vyřešit přímo mezi sebou. Policejní zkušenosti ale ukazují, že řidiči přítomnost mužů a žen zákona vyžadují i u nehod, u kterých to opravdu není nutné. Někdy z neznalosti, jindy z pomsty a někdy proto, že to po nich chce zaměstnavatel nebo leasingová společnost, na kterou je auto psané. Je ale potřeba myslet na to, že zákon je postaven nad všechny leasingové společnosti či podmínky zaměstnavatele.

Zbytečné volání

Na to, jestli řidiči zbytečně volají policii i k malým nehodám, jsme se zeptali přímo tiskového mluvčího Michala Hodbodě, který nám to potvrdil: „Důvody oznámení dopravní nehody pramení z neznalosti, že je možné věc vyřešit na společný záznam o dopravní nehodě, nedůvěry k druhému účastníkovi, potřeby zadostiučinění při sankčním postihu pachatele dopravní nehody, případně to požaduje po jednom z účastníků pojišťovna nebo provozovatel jednoho z vozidel.“

Ve všech těchto případech by si ale řidiči měli uvědomit, že zavoláním policie se sice nevystavují riziku nějaké sankce, ale zato mohou na místě nehody strávit zbytečně dlouhé minuty i hodiny. Právě kvůli zbytečnému volání toho má policie hodně a čekání na ni tak zbytečně prodlužuje případnou kolonu. Kvůli vznikajícím kolonám také stoupá riziko vzniku další nehody.

Policisté ale uznávají, že případné odhadnutí škody může být občas problematické. „Hlavně u dražších vozidel. V těchto případech by se měl účastník při odhadu škody orientovat na základě rozsahu škody a celkové aktuální hodnoty vozidla,“ vysvětlil Michal Hodboď. Ostatně, i policisté fakticky škodu jen odhadují a vycházejí u toho jak ze svých zkušeností, tak právě z rozsahu škody a orientační hodnoty vozidla.

Kdy k nehodě volat policii?

Dle zákona je policie na místě nehody potřeba ve chvíli, kdy:

- dojde k usmrcení nebo zranění osoby - je nutné věnovat pozornost i zraněním, která se na první pohled jeví jako bezvýznamná či skrytá, neboť z nich následně mohou být závažné zdravotní komplikace. Pokud máte jakékoli pochybnosti o zranění a jejich vážnosti, informujte policii raději v každém případě.

- dojde k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém z vozidel (včetně přepravovaných věcí) částku 100 000 Kč

- dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby

- dojde k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace (např. svodidla, dopravní značka, zábradlí mostu,…)

- účastníci nehody nemohou sami zabezpečit obnovení silničního provozu

- policisty volejte také v případě, kdy se jako účastníci dopravní nehody nedokážete dohodnout na míře zavinění

Leasingovky nejsou nad zákonem

Především v minulých letech bývalo poměrně časté, že povinnost volat policii i k malé nehodě diktovaly ve svých smlouvách zaměstnavatelé nebo leasingové společnosti. Čas od času se podobné pravidlo objevuje i dnes, je ale potřeba si uvědomit, že řidiče nemůže dostihnout žádný postih za to, že se bude řídit zákonem. Byť to znamená, že policii nezavolá. Policie se ale s případy, kdy řidiči volají, protože to mají v leasingové nebo pracovní smlouvě, setkává poměrně často.

Svatopluk Pražák, předseda Výboru pro operativní leasing vozidel České leasingové a finanční asociace, toto přiznává. „Všeobecné smluvní podmínky skutečně v souladu s platnými právními předpisy ukládají nájemci povinnost hlásit každou nehodu policii a také pronajímateli a pojišťovně. Praxe je však taková, že policie k malým škodám, kde není předpoklad nákladů na opravu přesahující 100 tisíc korun, nevyjíždí.“ Jedním dechem ale dodal, že žádné problémy řidiči za to, že policii nezavolá, nehrozí.

Pojišťovny jsou benevolentní

Jak vidno, do nehody, respektive jejího řešení, mluví řada proměnných. Jednou z nich jsou také pojišťovny. Veronika Nová z České asociace pojišťoven (ČAP) upozorňuje, že správně vyplněný formulář o dopravní nehodě je pro pojišťovny plnohodnotným dokumentem.

„Pojišťovny se snaží vycházet vstříc, a i v těchto situacích brát v potaz, že ne vždy se dá škoda správně odhadnout. Řidič se často musí řídit selským rozumem a zhodnotit škodu podle hodnoty svého auta. Pojišťovny se k tomu staví benevolentně, když škoda o něco málo převýší stotisícový limit. Pojišťovna pak s klientem v praxi komunikuje a řeší individuálně,“ vysvětlila nám. Dodala ale, že řidič často není odborník a nemusí si být jistý, a proto je lepší při nehodě v takovém případě policii zavolat.

Je to začarovaný kruh

Jak potvrzují slova ČAP, zástupců leasingovek, a nakonec i policie, zbytečné volání hlídky k nehodě se asi minulostí v nejbližší době nestane. Přesto by se měl každý, kdo řeší nehodu jen s pomačkanými plechy, alespoň pokusit nehodu vyřešit přímo na místě.

Michal Hodboď má pro řidiče pár rad. „Po dopravní nehodě je ideální se minimálně alespoň pokusit o správné vyhodnocení všech jejích okolností. Nepodléhá-li zjevně dopravní nehoda oznamovací povinnosti, pak je dobré ji vyřešit sepsáním společného záznamu. V případě nejasností využít všech dostupných informačních zdrojů (internetové portály, informační linky pojišťoven apod.) a v neposlední řadě se předpřipravit na možnost vzniku takovéto situace. V případě, že si účastnici nedůvěřují, mohou dopravní nehodu oznámit společně na pojišťovnu ještě před tím, než se rozejdou. Dále je možné si ověřit podle registrační značky platnost povinného ručení druhého vozidla na stránkách České kanceláře pojistitelů.“

Příběh našeho kolegy

Důkazem, že i po špatném odhadu škody přímo na místě nehody nebude mít pojišťovna problém, je příběh nehody našeho kolegy Honzy Říhy. Před časem nedobrzdil na semaforech a naboural auto před sebou. To nakonec ťuklo ještě další auto vpředu, jehož řidič ale z místa odjel. Kolega s řidičem nabouraného auta vyplnili formulář a vše řešili bez přítomnosti policie.

Honza jel v Mitsubishi L200 z roku 2018 a odhadl škodu na 80 000 Kč. Nicméně realita byla jiná. „Nakonec byla škoda po opravě vyčíslena na 154 687 Kč vč. DPH, což bylo zaplaceno z mého havarijního pojištění. Pojišťovna neměla s vyplacením škody žádný problém, i když jsme k nehodě nevolali policii. Na místě jsme ale rozhodně tak vysoké škody nečekali, šlo o běžnou „ťukačku“ ve velmi malé dobržďovací rychlosti, obě auta byla pojízdná,“ řekl nám k tomu Honza.
Reklama

Diskuze

Pavel - 12.07.2024 10:13:44
Bohužel,policii je nutné volat ke každé nehodě!Češi se třepou na bonus u pojištovny a během pár hodin se jim to v hlavě otočí a budou zapírat a zapírat že žádnou nehodu neudělali.Prostě,nikomu nevěř!To je v Česku zlatá poučka,která vždycky platí.
Jiří Rameš - 04.04.2022 16:13:58
Viník nehody múže obrátit a pak se starej.

Natáčí ve 4K a po nehodě zavolají o pomoc. V Česku se začaly prodávat chytré palubní kamery

Kamery do auta Nextbase umožňují připojení dalších čoček, třeba pro couvání nebo sledování kabiny
11.11.2021 16:36
|
8
Reklama

Armádní pandur zdemoloval fabii jako odplatu za proslulou nehodu. Vojáci si to natočili

Pandury tehdy nedodržely bezpečnou vzdálenost a způsobili tak škodu za 95 milionů korun
05.11.2021 13:38
|
17

Alkohol, drogy i smrtelná nehoda. O řidičák se dá rychle přijít, policie ale musí dodržet postup

Možnost zadržet řidičák má pouze státní policie. Městská si ji k tomu případně musí přivolat
02.11.2021 07:26
|
3

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV