Reklama
Řidičův chleba

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
Zdroj: TSK

V případě lehčí nehody v tunelu nezastavujte okamžitě, ale, pokud je to možné, zajeďte s autem do odstavného zálivu, nebo alespoň za krajnici a co nejblíže ke stěně. Důležité je, aby tunel zůstal maximálně průjezdný a nevznikaly v něm kolizní situace. Pokud nejde o vážnou nehodu, přepravované osoby musí zůstat ve vozidle. Řidič nebo jiný člen posádky však může, pokud je to nutné, vystoupit v reflexní vestě a upozornit, respektive v případě nutnosti i zastavovat přijíždějící vozidla. Pokud jste ve vozidle přijíždějícím k místu nehody, snižte nejen rychlost, ale nezapomeňte zapnout i výstražná světla, abyste varovali auta za vámi a snížili riziko vzniku hromadné nehody při dobrzďování.

Nemyslete jen na sebe

Pokud se v tunelu stane vážnější nehoda, nedej bože požár a je nutné ho urychleně opustit, je třeba myslet na několik věcí. V první řadě - pokud opouštíte auto, vypněte motor, ale klíč nechte v zapalování, nebo viditelně položený tak, aby v případě potřeby mohli záchranáři autem jednodušeji hýbat, respektive ho z tunelu vytáhnout. Pokud poškozené auto hoří, je třeba se ho snažit nejen uhasit, ale zároveň dostat z jeho blízkosti další auta, která jsou případným účastníky nehody tak, aby se požár nezačal šířit i na ně.

Tunel na mnoha působí klaustorofobicky, proto má každý bezprostředně po nehodě tendenci co nejrychleji se dostat ven a uniknout do bezpečí. I tak se však po vystoupení alespoň rozhlédněte, či v autech, které jsou případnými dalšími účastníky kolize, nezůstaly lidé, kteří potřebují pomoc, respektive se z aut sami dostat nemohou.

Zároveň se ujistěte, nebo vyzvěte spoluúčastník nehody, aby zavolali pomoc. Pomoc je třeba poskytnout nejen proto, že to od vás vyžaduje zákon, ale i proto, že situace v tunelu se opravdu může rychle zkomplikovat a záchranáři se k zraněným nedostanou včas. Myslete tedy nejen na to, abyste se co nejrychleji dostali do bezpečí vy, ale také na to, že v autech mohou sedět zranění, kteří bez vaší pomoci nemusí nehodu v tunelu přežít.

Hlavně klid

Při přivolání pomoci se vyplatí využít nejen mobil, ale i tzv. SOS kabiny. Pokud do nich vejdete, operátor tunelu vás má okamžitě na kameře, zná vaši přesnou polohu, aktivuje se hlasové spojení a zároveň se aktivuje výstražný systém v tunelu, který přijíždějící auta o nehodě informuje, respektive se v závislosti na posouzení operátorem uzavře buď jeden jízdní pruh nebo celá tunelová trouba.

Také se automaticky v celém tunelu zvýší intenzita světla na maximum. V SOS kabinách se nachází zároveň i hasicí přístroj, dýchací roušky a může tam být i souprava první pomoci. Pozor však - SOS kabina není nouzový úkryt a neochrání vás před požárem a ani před kouřem. Slouží především k urychlenému přivolání pomoci. Pokud je nutné tunel opustit, orientujte se podle směrových šipek, které ukazují směr a vzdálenost k nejbližšímu nouzovému východu. Jimi se, zejména v případě požáru, dostanete z tunelu ven na volné prostranství. Tam dostanete další pokyny a také případnou pomoc.
Reklama

Diskuze

Veronika - 09.12.2021 14:55:33
Ach ta čeština.. proč to alespoň někdo nezkontroluje..
vankr - 22.10.2021 18:33:16
Autorovi český jazyk nic neříká, nejen pravopisné chyby.

V brněnském tunelu projel kolem policie o 107 km/h nad limit. Tak moc se mu líbil zvuk jeho auta

Policisté pro jeho nadšení pochopení neměli. Jel tak rychle, že to s ním nemohli vyřešit na místě
11.05.2021 09:28
|
6
Reklama

Excentrickému elektromobilu došla ve Strahovském tunelu šťáva. Vytlačit ho musel ručně policista

Aby nedošlo k nehodě, jistil tlačícího policistu kolega v autě se zapnutými majáky
10.02.2021 17:16
|
6

V tunelovém komplexu Blanka havarovali policisté. Auto po převrácení začalo hořet

Celá posádka utrpěla zranění. Z vraku své kolegy dostala zraněná policistka
20.12.2020 13:34
|
5

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV