Čeští řidiči bourají na sněhu méně. Každý sedmnáctý však na letních pneumatikách
Nehod ubylo, ale řidiči za to nemohou
Říká se, že jakmile udeří na silnicích zima, dělí se ti, kteří jezdí v autech, na řidiče a pouhé držitele řidičských průkazů. Něco na tom možná bude, protože právě v zimě, jakmile jen trošku nasněží, řidiči bourají jako o závod. Nutno ale říct, že v roce 2020 nehod trošku ubylo. Bohužel ne proto, že by si řidiči dávali větší pozor, jezdili bezpečněji a ohleduplněji. Důvodem jsou hlavně protikoronavirová omezení a opatření. Autem se totiž jezdilo mnohem méně.
I tak se v roce 2020 vlivem náledí, sněhu a dalších zimních podmínek stalo 1829 dopravních nehod. Lehce při nich bylo zraněno 619 lidí, těžce 40 a 10 osob bohužel zemřelo. Ve srovnání s rokem 2019 při takových nehodách zemřelo o jednu osobu méně a těžce zraněno bylo o 11 osob méně.
Pozor na neuklizené silnice
Podle policejních statistik docházelo mezi lety 2011 a 2020 nejčastěji k nehodám na silnicích, které nebyly posypané, uklizené a ležel na nich ujetý sníh. Při těchto podmínkách došlo k 53 % všech zimních nehod. Pokud si připomeneme řidiče, který právě na silnici v takovém stavu předjížděl, protože ostatní jeli pomalu, není se těm číslům ani co divit.
Při těchto nehodách pak došlo k největšímu počtu úmrtí (98 ze 180) a těžkých zranění (537 z 956), což tvoří téměř 56 % veškerých závažných následků tohoto typu dopravních nehod.
Neočištěné auto může zabíjet
S prvními mrazy a sněhem se bohužel znovu setkáváme s kamioňáky, kteří nerespektují zákon a před jízdou neuklízí kusy ledu ze svých aut a návěsů. Je pravdou, že to nemají úplně snadné, vyhláška o bezpečnosti práce jim to trošku komplikuje, ale takto neuklizený kamion může snadno způsobit i vážnou, v některých případech i tragickou, nehodu.
Povinnost očistit vůz před cestou, ale mají všichni řidiči. Pamatovat by měli na to, že omezení výhledu z vozidla zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody v důsledku přehlédnutí jiného řidiče nebo chodce.
Zimáky mají být základ
Všichni řidiči ví, že jízda v zimě na letním obutí není vpravdě ideální. Letní pneumatika má vlastnosti určené na teplý asfalt, jakmile je zima, začne se směs, ze které je vyrobená, chovat nestandardně. Pneumatika nedrží a ztvrdne. Případy, kdy řidiči měli při nehodách na vozidle letní pneumatiky, nejsou už naštěstí nepříliš časté. Dle informací z Besipu bouralo v roce 2020 na letních pneumatikách jen asi 6 % řidičů.
Problém jsou i v létě ojeté zimní pneumatiky. Tento nešvar, tedy používání zimních gum celoročně, se týká asi 30 % všech řidičů. Problém ale je, že zimní pneumatika na horkém asfaltu nikdy nebude fungovat správně. Rychle se ničí a sjíždí. V zimě pak taková pneumatika může nemile překvapit nesprávnou funkčností.