Reklama
Řidičův chleba

Pozor na nehody v rodinách. Povinné ručení je nekryje a pojišťovny nic nezaplatí

Podobně to funguje ve velkých firmách. Jediným řešením je havarijní pojištění
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehody se nevyhýbají žádnému motoristovi. Někdy jsou zaviněné, jindy ne, ale pokaždé jde přinejmenším o nepříjemnost s vyřizováním opravy. Každý řidič musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení, které v případě nehody kryje škodu třetí straně. Ovšem málokdo ví, že povinné ručení u některých nehod nestačí a pokud není sjednáno ještě havarijní pojištění, škoda vůbec nemusí být ze strany pojišťovny uhrazena. Přesně to je případ dopravních nehod v rámci rodiny. V tu chvíli totiž nevzniká škoda třetí straně, a tak povinné ručení nepomůže.

Stejně to funguje u firemních flotil

Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa nám vysvětlil, že jedině havarijní pojištění pomůže nejen v rodinách, ale i ve firmách. Pokud by v rámci firemní flotily došlo k nehodě dvou aut, klasické povinné ručení by škodu nepokrylo. Havarijní pojištění už ano. Zdůraznil také, že nejde o vymyšlená pravidla pojišťoven, ale o zákon, konkrétně č. 168/1999 Sb. s označením „Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.“

Rodinná pouta

V dnešní době má spousta rodin dvě a někdy i více aut. Roste tak pravděpodobnost toho, že jeden druhému auto nabourá, byť může jít jen o malý ťukanec při parkování. Jako první viníka nejspíš napadne zavolat na pojišťovnu, nehodu nahlásit a vyřešit případné proplacení opravy. V tu chvíli ale může přijít studená sprcha v podobě informace, že povinné ručení v tomto případě škody neuhradí.

Vladimír Srp, jednatel pojišťovací společnosti Finkap nám k tomu řekl: „Na rodinné nehody pojišťovny často pohlíží jako na nehody osob blízkých a povinné ručení je pak nepokryje.“ A funguje to tak i v případě, kdy je pojistitelem obou rodinných vozidel jedna osoba, což nám vysvětlila Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: „Pokud jako vlastník jednoho vozidla nabourám druhé své vozidlo, tak se to bere jako škoda vlastní, nikoli způsobená třetí straně a nebude plněno z povinného ručení. Z toho je hrazena vždy škoda způsobená třetí straně.“

Milan Kána z pojišťovny Kooperativa však upozornil, že výše popsané platí pro rodiny, respektive osoby žijící ve společné domácnosti. Ovšem u vícegeneračních domů, kde jde prakticky o dvě domácnosti, jsou případné nehody aut patřících do těchto různých domácností už řešeny z povinného ručení. Pokud bychom si dali případ z praxe, pak by zněl následovně. Jestliže manžel nabourá manželce při parkování auto, není možné takovou nehodu hradit z povinného ručení. Pokud ovšem přijede na návštěvu dědeček či dcera s manželem, a dojde k totožné nehodě, nejde už o společnou domácnost a je tedy možné škodu řešit z povinného ručení.
Reklama

Pomůže havarijní pojištění

Ani takové rodinné nehody ale nemusí skončit prázdnou peněženkou. Ovšem jen v případě, že má alespoň jedno z aut sjednanou také havarijní pojistku, která podobné škody pokryje. Ideální je, když ji mají sjednaná obě auta, pak mohou být obě auta opravena z této pojistky. Pokud ji má jen jedno auto, bude z financí pojistky opraveno jen to. U druhého vozu je pak potřeba opravu financovat z vlastních zdrojů.

Diskuze

Pavel - 30.03.2021 16:29:50
"Každý řidič musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení“ píše se v článku. Opravdu? A já si dosud myslel, že pojištění odpovědnosti se vztahuje jen na vozidla.
Miroslav - 30.03.2021 16:34:23
"Každý řidič musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení" ? Ve kterém zákoně to je!

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
06.02.2021 07:53
|
7
Reklama

Bourat bez platné technické se může prodražit. Pojišťovna není povinna zaplatit škodu

Může přihlížet k tomu, jaký měla propadlá technická na nehodu vliv. Není to ale pravidlem
04.11.2020 13:50
|
7

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Cizinec jel po D8 s třikrát přetíženou dodávkou. Dostal pokutu, ještě více zaplatí provozovatel

Náklad musel být přeložen a následně kontrolně zvážen
14.05.2021 13:50
|
15

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27
Reklama

Tohle není fotomontáž ani vtípek. Policisté u Trnavy řešili velmi netradiční formu nákladní dopravy

V autě jelo pět lidí, přičemž vrak v horším stavu chtěli odvézt do sběrných surovin
13.05.2021 06:29
|
7

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
2
Reklama
Autosalon TV