Reklama
Řidičův chleba

Pozor na nehody v rodinách. Povinné ručení je nekryje a pojišťovny nic nezaplatí

Podobně to funguje ve velkých firmách. Jediným řešením je havarijní pojištění
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Dopravní nehody se nevyhýbají žádnému motoristovi. Někdy jsou zaviněné, jindy ne, ale pokaždé jde přinejmenším o nepříjemnost s vyřizováním opravy. Každý řidič musí mít ze zákona sjednáno povinné ručení, které v případě nehody kryje škodu třetí straně. Ovšem málokdo ví, že povinné ručení u některých nehod nestačí a pokud není sjednáno ještě havarijní pojištění, škoda vůbec nemusí být ze strany pojišťovny uhrazena. Přesně to je případ dopravních nehod v rámci rodiny. V tu chvíli totiž nevzniká škoda třetí straně, a tak povinné ručení nepomůže.

Stejně to funguje u firemních flotil

Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa nám vysvětlil, že jedině havarijní pojištění pomůže nejen v rodinách, ale i ve firmách. Pokud by v rámci firemní flotily došlo k nehodě dvou aut, klasické povinné ručení by škodu nepokrylo. Havarijní pojištění už ano. Zdůraznil také, že nejde o vymyšlená pravidla pojišťoven, ale o zákon, konkrétně č. 168/1999 Sb. s označením „Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.“

Rodinná pouta

V dnešní době má spousta rodin dvě a někdy i více aut. Roste tak pravděpodobnost toho, že jeden druhému auto nabourá, byť může jít jen o malý ťukanec při parkování. Jako první viníka nejspíš napadne zavolat na pojišťovnu, nehodu nahlásit a vyřešit případné proplacení opravy. V tu chvíli ale může přijít studená sprcha v podobě informace, že povinné ručení v tomto případě škody neuhradí.

Vladimír Srp, jednatel pojišťovací společnosti Finkap nám k tomu řekl: „Na rodinné nehody pojišťovny často pohlíží jako na nehody osob blízkých a povinné ručení je pak nepokryje.“ A funguje to tak i v případě, kdy je pojistitelem obou rodinných vozidel jedna osoba, což nám vysvětlila Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: „Pokud jako vlastník jednoho vozidla nabourám druhé své vozidlo, tak se to bere jako škoda vlastní, nikoli způsobená třetí straně a nebude plněno z povinného ručení. Z toho je hrazena vždy škoda způsobená třetí straně.“

Milan Kána z pojišťovny Kooperativa však upozornil, že výše popsané platí pro rodiny, respektive osoby žijící ve společné domácnosti. Ovšem u vícegeneračních domů, kde jde prakticky o dvě domácnosti, jsou případné nehody aut patřících do těchto různých domácností už řešeny z povinného ručení. Pokud bychom si dali případ z praxe, pak by zněl následovně. Jestliže manžel nabourá manželce při parkování auto, není možné takovou nehodu hradit z povinného ručení. Pokud ovšem přijede na návštěvu dědeček či dcera s manželem, a dojde k totožné nehodě, nejde už o společnou domácnost a je tedy možné škodu řešit z povinného ručení.
Reklama

Pomůže havarijní pojištění

Ani takové rodinné nehody ale nemusí skončit prázdnou peněženkou. Ovšem jen v případě, že má alespoň jedno z aut sjednanou také havarijní pojistku, která podobné škody pokryje. Ideální je, když ji mají sjednaná obě auta, pak mohou být obě auta opravena z této pojistky. Pokud ji má jen jedno auto, bude z financí pojistky opraveno jen to. U druhého vozu je pak potřeba opravu financovat z vlastních zdrojů.

Diskuze

Brabec - 18.06.2023 10:13:58
Na netu je spousta nesmyslů a vysvětluji se věci tak, že se říkají věci jasné a ty nejasné se zamotávají ještě více, stejně jako tady, nečtěte!!!
Radek - 27.10.2021 03:37:02
Jak se sjednává pojištění přes srovnávač pojištění? To si asi nedokáži moc dobře představit.

Paranoia je na místě, auto toho o vás ví víc, než si myslíte. Data zajímají automobilky i pojišťovny

Klíčovým vstupem do datové kanalizace je multimediální jednotka, která vysává připojený telefon
06.02.2021 07:53
|
7
Reklama

Bourat bez platné technické se může prodražit. Pojišťovna není povinna zaplatit škodu

Může přihlížet k tomu, jaký měla propadlá technická na nehodu vliv. Není to ale pravidlem
04.11.2020 13:50
|
10

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV