Reklama
Řidičův chleba

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
Zdroj: Česká pojišťovna

Posypové materiály ve formě štěrku, kamínků nebo škváry se jsou dvojsečnou zbraní. Takový kamínek, který odlétne od kola, může na skle automobilu napáchat pěknou paseku. Šance k pořízení nevítaného skelného ornamentu se výrazně zvyšuje právě v zimních měsících. Při řešení tohoto poškození bohužel nelze spoléhat na povinné ručení, i když určitá šance, že to půjde, existuje. "Problém je v tom, že se těžko dokazuje, zda vozidlo jedoucí před poškozeným automobilem opravdu vymrštilo kámen a rozbilo čelní sklo," říká Josef Znamenáček z České kanceláře pojistitelů. Kdy tedy začíná být prasklina opravdu vážným problémem?

Otázka 2 cm

Předpisy stanovují, že nesmíte jezdit s prasklým čelním sklem, pokud je prasklina v dosahu stěračů a je větší než 2 centimetry. I když má menší rozměr, je potřeba prasklinu důsledně sledovat. Na sklo totiž působí fyzikální i aerodynamické síly a také změny teploty, takže se poškození může začít rozšiřovat  až do tvaru různě velkých "pavouků." Za porušení dvoucentimetrového pravidla si můžete vykoledovat pokutu nebo vám policie dokonce může zabavit osvědčení o technickém průkazu a odstavit vozidlo. Pokud sklo skutečně praskne v zorném poli řidiče a poškození je větší než 2 cm, čeká vás už jen výměna.

Kdy vám pomůže pojišťovna a kdy si výměnu čelního skla budete muset zaplatit jednoduše z vlastní kapsy? "U povinného ručení je třeba, aby poškozený prokázal, jak se konkrétní událost stala. Ideální je, pokud umí prokázat reálný průběh nehody, například pomocí kamerového záznamu z auta. V každém případě ale pojišťovna postupuje individuálně a prošetřuje specifické okolnosti každé takové škodní události, "vysvětluje Josef Znamenáček z ČKP.
Reklama

Chce to důkazy, ani připojištění nemusí stačit

Pokud máte v autě kameru a můžete pojišťovně poskytnout záznam z jízdy, na kterém je vidět či slyšet, jak vám kámen z před vámi jedoucího vozidla trefil čelní sklo, neměli byste mít problém. Problém ale je, že některé levnější on-board kamery mají tak mizerné rozlišené, že malý kamínek nemusí vůbec zaznamenat.

Dokazování je při existenci pouhého povinného ručení každopádně velmi náročné, protože ani samotný řidič auta, ze kterého inkriminovaný projektil odletěl se ke způsobené škodě jen tak nepřizná - nikdo přece nechce přijít o cenné pojišťovací bonusy a jakákoli škoda má negativní vliv na jeho škodní historii. Je proto důležité, abyste prokázali nejen průběh škodné události, ale i objektivní určili řidiče, který za škodu odpovídá a je si dané škody vědom.

Celou situaci může výrazně usnadnit připojištění čelního skla, které většina pojišťoven nabízí přímo k povinnému ručení. Problém však opravdu spolehlivě řeší jedině havarijní pojištění. "Havarijní pojištění je pro takové škody ideální. Stačí, když nehodu zdokumentujete (rozuměj poškození, ne průběh nehody), nahlásíte pojišťovně a potom pošlete fakturu za výměnu či opravu," uzavírá Znamenáček.

Diskuze

Josef Novák - 25.02.2021 10:14:58
Dle mého je to logika postavená na hlavu .....Já mám rozbité okno a tvrdím, že to rozbil šutr od auta XY...Důkazem je rozbité okno a SPZ onoho auta...Nemám kameru, jel jsem sám. Připojištění čelního skla je de facto lumpárna, která nic neřeší...
Stefan - 25.02.2021 14:04:57
Bohužel RZ už ne SPZ není žádný důkaz. Tu jste si mohl opsat kdekoliv.

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
3
Reklama

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Na auto spadl sousedův nebo obecní strom. Z jejich pojištění odpovědnosti ale pojišťovna nic neplatí

Když vozidlo poničí následky vichřice, je potřeba mít připojištění na přírodní živly
13.02.2020 12:21
|
15

Tatra 700 pěla labutí píseň luxusních osobních aut z Kopřivnice. Stojí minimálně tři milióny korun

Nástupkyně legendární šestsettřináctky měla premiéru před 25 lety
18.04.2021 08:30
|
0

Nejspolehlivější motory nemají Němci, Japonci ani škodovky. Statistika přinesla překvapivé výsledky

Podle britské pojišťovny Warranty Direct je na tom nejlépe Renault. Koncern VW neuspěl
17.04.2021 09:14
|
23
Reklama

Škoda představila modernizovaný Kodiaq. Vrací se nejsilnější provedení RS, a bude ještě rychlejší

Kromě designu se mění i technika a výbavy největšího SUV vyráběného v Česku. Končí provedení Scout
13.04.2021 10:00
|
9

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV