Reklama
Řidičův chleba

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
Zdroj: Česká pojišťovna

Posypové materiály ve formě štěrku, kamínků nebo škváry se jsou dvojsečnou zbraní. Takový kamínek, který odlétne od kola, může na skle automobilu napáchat pěknou paseku. Šance k pořízení nevítaného skelného ornamentu se výrazně zvyšuje právě v zimních měsících. Při řešení tohoto poškození bohužel nelze spoléhat na povinné ručení, i když určitá šance, že to půjde, existuje. "Problém je v tom, že se těžko dokazuje, zda vozidlo jedoucí před poškozeným automobilem opravdu vymrštilo kámen a rozbilo čelní sklo," říká Josef Znamenáček z České kanceláře pojistitelů. Kdy tedy začíná být prasklina opravdu vážným problémem?

Otázka 2 cm

Předpisy stanovují, že nesmíte jezdit s prasklým čelním sklem, pokud je prasklina v dosahu stěračů a je větší než 2 centimetry. I když má menší rozměr, je potřeba prasklinu důsledně sledovat. Na sklo totiž působí fyzikální i aerodynamické síly a také změny teploty, takže se poškození může začít rozšiřovat  až do tvaru různě velkých "pavouků." Za porušení dvoucentimetrového pravidla si můžete vykoledovat pokutu nebo vám policie dokonce může zabavit osvědčení o technickém průkazu a odstavit vozidlo. Pokud sklo skutečně praskne v zorném poli řidiče a poškození je větší než 2 cm, čeká vás už jen výměna.

Kdy vám pomůže pojišťovna a kdy si výměnu čelního skla budete muset zaplatit jednoduše z vlastní kapsy? "U povinného ručení je třeba, aby poškozený prokázal, jak se konkrétní událost stala. Ideální je, pokud umí prokázat reálný průběh nehody, například pomocí kamerového záznamu z auta. V každém případě ale pojišťovna postupuje individuálně a prošetřuje specifické okolnosti každé takové škodní události, "vysvětluje Josef Znamenáček z ČKP.
Reklama

Chce to důkazy, ani připojištění nemusí stačit

Pokud máte v autě kameru a můžete pojišťovně poskytnout záznam z jízdy, na kterém je vidět či slyšet, jak vám kámen z před vámi jedoucího vozidla trefil čelní sklo, neměli byste mít problém. Problém ale je, že některé levnější on-board kamery mají tak mizerné rozlišené, že malý kamínek nemusí vůbec zaznamenat.

Dokazování je při existenci pouhého povinného ručení každopádně velmi náročné, protože ani samotný řidič auta, ze kterého inkriminovaný projektil odletěl se ke způsobené škodě jen tak nepřizná - nikdo přece nechce přijít o cenné pojišťovací bonusy a jakákoli škoda má negativní vliv na jeho škodní historii. Je proto důležité, abyste prokázali nejen průběh škodné události, ale i objektivní určili řidiče, který za škodu odpovídá a je si dané škody vědom.

Celou situaci může výrazně usnadnit připojištění čelního skla, které většina pojišťoven nabízí přímo k povinnému ručení. Problém však opravdu spolehlivě řeší jedině havarijní pojištění. "Havarijní pojištění je pro takové škody ideální. Stačí, když nehodu zdokumentujete (rozuměj poškození, ne průběh nehody), nahlásíte pojišťovně a potom pošlete fakturu za výměnu či opravu," uzavírá Znamenáček.

Diskuze

Renata - 30.10.2021 22:56:41
A pak? když si to tam člověk srovná, tak jde na tu pojišťovnu, kterou to vyhodnotí jako nejlevnější?
Dáša - 30.10.2021 17:36:24
Jestli se to vyplatí nebo nevyplatí je dobré se rozhodovat až podle skutečné nabídky pojištění. Doporučuji se podívat na srovnávač pojištění a uvidíte hned cenové nabídky.

Ztráta registrační značky v zahraničí znamená obří výdaje. Pomůže jen pojištění, nebo zručnost

Bez značek není možné s autem vůbec jezdit. Na hranicích takové auto zadrží
13.10.2020 05:44
|
4
Reklama

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7

Na auto spadl sousedův nebo obecní strom. Z jejich pojištění odpovědnosti ale pojišťovna nic neplatí

Když vozidlo poničí následky vichřice, je potřeba mít připojištění na přírodní živly
13.02.2020 12:21
|
17

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV